Výstava vín v Tvrdonicích, 28. února 2009

4. března 2009 v 6:30 | Sklenička, N.K. |  Reporty
Zase jsem letos nasadil k trháku v neoficiální soutěži o to, kdo ochutná za rok nejvíc vzorků vína. Už před měsícem jsem v Ratíškovicích při hodnocení burgund ochutnal přes padesátku, tento víkend byl též požehnaný. Naštěstí mě moji moravští přátelé přeškolují ze špatných zvyků, jako je ochutnávání příliš velkých degustační objemů. "My naléváme mnohem míň," říkají mi. Mám stále pocit, že víno líp ocením, když ho mám v puse pořádně, ale při posuzování padesátky vzorků si už dávám pozor a upíjím jako vrabec. Díky tomu jsem v sobotu v Tvrdonicích asi překonal svůj rekord v počtu ochutnaných vín, ale vrátil jsem se na pension pevným krokem a s minimálními následky.

Jinak bylo na tvrdonickém koštu všechno jako před rokem, počínaje dvěma pořadateli u vchodu a konče výzdobou sálu. (Počasí bylo oproti loňsku zpožděné a za pultem nalévaly jiné slečny.) Nebudu se opakovat, pokud jde o moji adoraci malých vesnických koštů, pokud vás to zajímá, koukněte na rok staré laudatio tady. Letos bylo v Tvrdonicích 527 vzorků, z toho 320 bílých a 187 červených, 20 rosé. Šampionem bílých vín bylo Chardonnay PS 2006 Vinařství Josef Uher z Lanžhota (vyšší barva, pěkná medově květinová vůně migrující k rulandě bílé, plná medová chuť s ostřejším kořeněným závěrem), v červených vyhrál Cabernet Moravia 2008 Martina Kvasnovského z Moravské Nové Vsi. Nejlépe hodnoceným tvrdonickým vínem bylo Rulandské šedé PS 2008 z Vinařství Kosík.
Vloni jsem se tady zamiloval do RR 2007 PS od Ing. Richarda Tichého z Hrušek, před týdnem jsme to samé víno měli doma na Okusu Ryzlinků a propadlo. Tak jsem byl zvědavý, a ejhle, bylo znovu v soutěži. Letos dostalo jen 82 bodů, ale na dvou skleničkách jsem si ověřil, že to je jiné víno, než které jsme měli před týdnem doma. Mělo krásnou harmonii kyselin a zbytkového cukru, na rozdíl od tvrdého vína z domácího koštu ryzlinků. Nějakým nedopatřením se k nám domů zatoulala vadná láhev.
U ryzlinků jsem si připsal KOUPIT u pozdního sběru tvrdonického Jana Bartoše, měl nevýraznou kyselinu (stejně jako předchozí ročník), ale měl i typickou jemnost. K jídlu výborné, pokusím se koupit. Líbilo se mi i oříškové Chardonnay hrušeckého Vinařství Beneš. Pokud máte rádi kopřivové Sauvignony, určitě by vás nadchl ten tvrdonický od Antonína Blažka (i když dostal jen 80 bodů). Z voňavek se mi líbil MM 2008 kabinet od Vladimíra Hese z Týnce a Tramín Františka Doležala z Židlochovic. Z ostatních ještě Aurelius 2006 VzB Richarda Tichého z Hrušek.
Jak jsem v nedávném textu vychválil vzrůstající úroveň moravských vín, tak jsem tentokrát narážel na dost přesířených vín... Zase jsem ochutnával společně s jedním z místních vinařů. Díky tomu jsem se zase trochu vzdělal v síře a těkavkách, dozvěděl se, že nejlepší odrůdy jsou stejně Charvát a Bago, ale taky vyslechl spoustu kritických poznámek k hodnocení poroty a k odborným schopnostem jejích členů. Na jednu stranu jsem musel souhlasit, že není vhodné, aby vinař, který daroval víno na výstavu, byl zároveň členem (dvoučlenné) komise, která toto víno hodnotí, na druhou stranu mi nahnal strach nadáváním na to, že některé odrůdy hodnotí lidé, kteří je neznají a nechápou.
Slíbil jsem totiž, že půjdu na druhý den ráno hodnotit na jiný malý košt o pár vesnic severněji, ale když jsem jsem si představil, že bych se mohl dostat do komise hodnotící Frankovku a Dornfelder, podlehl jsem panice a účast zrušil. (A budu toho ještě dlouho litovat, zvlášť když jsem se dodatečně dozvěděl, že bych se zřejmě dostal k bílým burgundám...) Ani dvě bílé směsky napajedelského wine-bloggera mi nespravily náladu.
Ještě vyzvednu Cabernet Moravia 2008 z Vinařství Kosík, ve vůni i v chuti typické a podle mého odhadu porotou podceněné (81 bodů). Všechny tři CS byly dobré. A tvrdonická Nitra 2007 Jana Stibůrka.
Vždycky mě překvapí, když se dozvím, že někdo, kdo má rád moravská vína, ještě nebyl na vesnickém koštu... sezóna koštů už začala a potrvá do půli května. Seznam moravských Výstav vína je všelikde, třeba tady, taky tady a tady... Doufám, že se tam někdy potkáme. Takový luxus výběru barev, vůní a chutí totiž nikde jinde nenajdete.
 


Komentáře

1 vosisko vosisko | E-mail | 4. března 2009 v 10:13 | Reagovat

No ba! Atmosféra je na vesnickém koštu opravdu jedinečná. Už jen ty zavařovačky na vylévání. Rozhodně je takový košt upřímnější než některé hógo fógo akce vedené hógo fógo sommelierem.

2 jo jo | 4. března 2009 v 10:27 | Reagovat

Já bych rád na košt zašel. Ale ještě nemám dost napito, tak mám obavy, že bych si tam připadal jako exot a nic z toho neměl. Chtělo by to zajít na košt s někým, kdo by mi k vínu dodal poučný výklad.

3 Martin S. / Vinný pavouk Martin S. / Vinný pavouk | E-mail | Web | 4. března 2009 v 10:38 | Reagovat

jo: tak toho bych se vůbec nebál :) samozřejmě že být tam s vinařem a dostat ke každému vzorku výklad je cenná zkušenost, ale z mého pohledu to hodně lidí taky bere jen jako víkendovou vesnickou společenskou akci a jako exot si tam určitě nebudeš připadat. ono utrácet bločky, propíjet se jednotlivými vzorky a tříbit si vlastní preference se dá i bez cizího výkladu :0)

4 vosisko vosisko | E-mail | 4. března 2009 v 11:38 | Reagovat

jo: člověče, Martin S. má úplnou pravdu, tam si právě budeš připadat úplně normálně. Jedině tam se pořádně propiješ a za pár korun. To je jedinečná škola.

5 jo jo | 4. března 2009 v 11:55 | Reagovat

Tak díky za povzbuzení :) Jen v minulém Skleničkově článku se objevovaly věty jako "Nejlepší je, když se několik lidí domluví a vytvoří společně studijní kroužek" nebo "Tak se taky člověk nejvíc o víně dozví, zejména koštuje-li společně s někým, kdo víno vyrábí a umí upozornit na některé vady nebo přednosti vína ve sklence", a já už se viděl jak tám stojí sám a smutně koukám.

6 Sklenička Sklenička | E-mail | 4. března 2009 v 15:55 | Reagovat

2, jo - já často taky chodím sám, ale většinou se na místě k někomu přidám :o) Už se mi taky stalo, že jsem si přisedl k neznámému člověku, ochutnal s ním dvacet vín a on si pak šel na podium pro cenu za "Nejlepší kolekci vín na výstavě." Prostě studijní skupinky se často tvoří až na místě z náhodných kolemjdoucích :o)

A taky jsem tam kdysi dávno začal chodit z fandovství, protože mi možnost ochutnat (a očichat) nějakých padesát vzorků připadala jako neskutečný luxus. Že se tam občas i něco dozvím, to je jen bonus :)

Ad 4 - vstupné bylo 180 Kč, v ceně je katalog a sklenička a vše, co vypijete. Večer se dají koupit zbylé lahve po 50 Kč.

7 AJAM AJAM | 5. března 2009 v 20:01 | Reagovat

Jo na koštech je to dobrý, za málo peněz hodně muziky i když člověk někdy narazí na dobře hodnocené víno které stojí za nic. Několik jsem  jich již prošel a určitě to stojí zato. JO-Neměl byh z toho strach ono se to podá. Příští týden doporučuji Židlochovice. Koncem března je Znojemský košt ale to již nemá tu pravou vesnickou atmosféru, tak třeba se tam uvidíme.

8 jo jo | 6. března 2009 v 9:35 | Reagovat

Tak zrovna Židlochovice vypadají slibně (su z Brna). V kolik se tam tak vyplatí přijít? Košt je od devíti ráno do devíti večer. Celý den doma neukecám, a stejně by to mé chuťové pohárky zabalily dřív.

9 AJAM AJAM | 6. března 2009 v 9:45 | Reagovat

8,jo - po obědě to bohatě stačí, stejně se toho víc nedá vydržet. Ovšem čím později člověk přijde tak může hrozit že již nemusí být k mání ty nejlepší vzorky.

10 Sklenička Sklenička | E-mail | 6. března 2009 v 10:57 | Reagovat

8,9 - Přesně, čekal bych, že po obědě dorazí příval místních, takže by mohla být tlačenice :) Začít s otvíračkou dává šanci ochutnat i šampiony výstavy.

11 JO JO | 15. března 2009 v 11:19 | Reagovat

Takže follow-up pro ty, co ještě na koštu nebyli. Byl jsem včera v Židlochovicích a moje postřehy jsou následující:

1) Stojí to za to! Pokud se o víně teprve učíte, máte jedinečnou šanci zkoušet různé odrůdy, polohy, vinaře ... a vše za opravdu mírný peníz (i když tentokrát dražší než ty Tvrdonice - vstup 150, katalog 50, sklenička 50).

2) Přišel jsem ve dvanáct, příště bych se tam objevil dříve. Kolem dvanácté se už množili lidé, kteří přišli spíše na společenskou akci než na seriózní koštování vína

3) S tím souvisí další bod. Lidí, kteří alespoň trochu zodpovědně přechutnávají vystavená vína není moc. Většina (odpoledne >80%) to má jako tu společenskou akci.

4) K nikomu se mi připojit nepovedlo, asi jsem beznadějný introvert. Ale spíše to bylo tím, že v době mého příchodu tam moc lidí opravdu koštujících víno moc nebylo.

5) Vlci samotáři jako já se tam prakticky nevyskytovali.

6) Chleba/sýr/vodu na zajídání/zapíjení můžete koupit na místě. Většina lidí si ovšem z domu donesla v plastových krabičkách vlastní chleba/sýr/slaninu atp. Takže si můžete donést co chcete/co vám vyhovuje a nebudete se cítit blbě. Stejně tak si můžete i přinést vlastní skleničku.

Snad to někomu pomůže v rozhodování :)

12 Sklenička Sklenička | E-mail | 15. března 2009 v 21:15 | Reagovat

11, JO - blahopřeju a děkuju za zprávu a povzbuzení, vždycky mě potěší, když ulovím novou dušičku :) Já jsem byl v Mikulově a taky sám, mohli jsme se domluvit třeba na půl cesty do Pasohlávek :)

Ad 3) společenská akce - košty se v zásadě pořádají pro místní vinaře, kteří to namístě berou společensky a prochutnávají vína sousedů a kamarádů a srovnávají. To jen my turisti, co místní lidi neznáme, to musíme brát podle bodů. Ale je zábavné ve chvíli, kdy mi zachutná jedno víno místního vinaře, udělat odbočku a ochutnat další dvě vína od téhož výrobce... cesty mohou býti roozličné.

Na některých koštech se vypitá vína průběžně doplňují, někde ne. Třeba teď v sobotu v Mikulově jsem ostrouhal, nejlepší vína brzo zmizela, ale před lety jsem byl několikrát v Bílovicích a šampion výstavy byl ještě v osm večer k dostání.

13 jo jo | 16. března 2009 v 12:06 | Reagovat

12. Společenská akce - v mém pojetí znamená, že se víno spíše popíjí než prochutnává. To prochutnávání, byť i jen vín známých a kamarádů, tam moc vidět nebylo. BTW ve dvanáct jsem ještě jednoho šampióna (výbornou Frankovku 07 ps) zastihl :)

Každopádně jsem nadšen a polapen, bohužel s dvěmi malými dětmi, ženou (i když chápající) na MD a barákem v rekonstrukci to s dalšími košty v nejbližší době vidím bledě.

14 Inža Inža | 12. prosince 2010 v 19:32 | Reagovat

Z pohledu vinaře je vaše konverzace docela vtipná, ale stejně :-) Díky, že chodíte na košty a o víno se zajímáte :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama