Únor 2009

Pozdní sběr sudový

27. února 2009 v 6:30 | Skleničkáááá! |  Jen tak
Musím to zaklepat! Zase jedu na Slovácko a těším se na vína. Už jsem se smířil s tím, že sám dokonalosti ani věčnosti nedosáhnu, tak budu aspoň ochutnávat mladičká loňská vína a bavit se pokusy odhadnout jejich schopnost vyzrávat do krásy a konkurovat věčnosti. Držte mi palce, abych nepodlehl strachu, že mě některé z nich přežije a nepokusil se je zase vypít všechny!

Devět ryzlinků a desátý Vavřinec

23. února 2009 v 7:00 | Sklenička |  Reporty
Bylo nás šest. Vinograf páteční setkání pokřtil honosně: Grand Riesling Trophy. Otevřeli jsme deset ryzlinků, jeden mimo soutěž. Navíc jsme si krátili čekání na účastníky alsaským sektem z ryzlinku, od Wolfbergera. Zbylých devět bylo v ročnících 1997 až 2007, dvakrát Morava, třikrát Alsasko, dvakrát Mosela, bohužel žádné Čechy.


Rozmarný pozdní sběr, etický i neetický

20. února 2009 v 7:00 | Rozmarný Sklenička
Tak nám zakázali víno, paní Mullerová! V úháčku! Koukám na tu zprávu jako vejr a vybavuje se mi vzpomínka na báječný vinný šenk v ulici od hradišťského náměstí směrem k autobusáku. Dovlekl mě tam kdysi kamarád Alois, místní malovinař, a moc se mi tam líbilo. Jak říkal Filip Márlou o slečnách - je výborná na první hodinu po konci pracovní doby! Je to od autobusáku padesát metrů nebo sto? Jestli padesát, budou asi muset šenk zavřít, jestli to ještě neudělali. Perlička: "Město si od vyhlášky slibuje, že dostane lidi popíjející alkohol z centra a zvýší tak jeho turistickou atraktivitu."

Košt vinařství Marcel Deiss

18. února 2009 v 7:00 | Sklenička |  Reporty
Kdybych měl víc pokory, dal bych si pauzu. Ne do čtvrtka, ale na dva - tři týdny. Místo abych ťukal dnešní zprávu, měl bych jet do Alsaska, skouknout Bergheim, navštívit Altenberg, sníst quich a vepřové koleno... A nejspíš bych se zase ujistil, že mám na alsaských vínech rád svěžest a ovocnost, světskost a tělesnost... příjemné prvoplánové rozkoše.

Pozdní sběr z nudného týdne

13. února 2009 v 10:57 | Sklenička přece |  Jen tak
Minulý týden byla nuda. Skoro nic se nedělo. Měl jsem rýmu, jedl prášky. Že by to bylo tím? Jamie Goode zjistil, že na letišti v Palermu nemají wi-fi. Tomu fandím. Domácí media drží tryznu za Gordona Ramsaye. (Musel jsem si přisadit - je to zpráva týdne a kdo ji nemá, jakoby nebyl.) Znáte ten, jak se trumfují dva obchodní zástupci, co mají ke snídani? Jeden říká, já snídám zásadně kaviár a šampaňské! Druhý na to: Tobě to chutná? První: Nechutná, ale víš o něčem dražším? Vyprávěl jsem ten vtip, když jsem školil obchodníky, ale došel mi až mnohem později.

Valentýnská historka 2009

12. února 2009 v 7:45 | Sklenička |  Jen tak
Četl jsem po sobě, co jsem psal před rokem: taky jsem měl chřipku, nepil jsem víno, a poučoval jsem Valentýnskou historkou o tom, že víno s příběhem chutná jinak, než to ze sámošky z akce 3 lahve za cenu 2. Valentýn už je zase tady, manželky a milenky očekávají Bailey's nebo šampaňské, a je mi jasné, že milovníky výhodných nákupů od cesty do supermerkáče neodradím. Přesto přidám jednu drobně sebehanlivou historku o víně ilustrující Skleničkův axiom - víno s příběhem chutná líp!

Diagnoza: pachřipka

10. února 2009 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Vlastních zážitků mám dnes skrovně, ale ostýchám se kompilovat zápisky ze starých degustačních poznámek nebo převzaté zprávy. Mám vleklou pa-chřipku, která zatím odolává i druhé vlně prášků. Zpočátku jsem k nemoci pocucával grog, ale víno jsem vynechával - nemělo chuť. Další den jsem objevil na kuchyňské lince láhev bílého Saint-Aubin Premier Cru 2006, nedávno zmiňovaného korkáče, který jsem zapoměl vylít. Přivoněl jsem, ochutnal, a bylo bez chyby. Vyplivl jsem, protože mi bylo jasné, že chyba je u mě - nic jsem necítil. Schovávám si tu láhev v lednici už druhý týden a každý večer ochutnávám a vyplivuju... až zase poznám, že je víno zkažené, bude to znamení, že se mi vrací zdraví.

Pozdní sběr - Euro za 28?

6. února 2009 v 10:47 | Sklenička |  Komentáře a plky
Namísto degustačních dojmů dnes jen drby. Konečně jsem podlehl chorobě, takže vás tentokrát nebudu pokoušet popisem tekutých dobrot. Marodění si zpříjemňuju novým notebookem - jak poznáte z hlavičky, stáhl jsem šířku sloupce blogu na 1024 pixlů. Tolik má šířku displeje můj nový miláček, EEE od Asusu. Zatím bez výhrad, 90 bodů ze sta. Jen pár nápadů by to chtělo, to by se to psalo! Hepčík, epčík, na zdraví!

Pátečníci

2. února 2009 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Když se dívám na atletiku v televizi, zdá se to snadné. Běhat umí každej. Svlíknout se, navlíct zase červený trenky a bílý tričko, hned bych mohl běžet s nima. Na sedmdesátce bych přidal a do cíle vbíhám jako první... ale potom si jdete zatrénovat na stadion s klukama, co běhaj třetí ligu, nemůžete popadnout dech a oni vám bez viditelný námahy utečou. A to jsem se jen pozval do sklepa ke kamarádovi, a on povídal, no to máš štěstí! V pátek jdeme hodnotit mladý burgundy a vavřince, tak můžeš jít taky.