Napospas nebeskému ptactvu

24. listopadu 2008 v 7:00 | Sklenička |  Reporty
Před rokem si Bali přivezla z listopadového výletu do Burgundska fotky hroznů ponechaných na vinici napospas nebeskému ptactvu (tady) a potom jsme překvapeně řešili, proč se ty hrozny nesklízejí a nechávají se na vinici. Ještě že tak, jinak bych v pondělí 17. listopadu u Savigny čuměl jak puk - ale stejně to je nezvyklý pohled. Pamatuju si, jak jsme dopodrobna vysbírali moravskou vinici. I německé vinice, které jsem viděl cestou, byly očesané do posledního lístku. Tady visela spousta použitelných hroznů.

Při první příležitosti jsem u vinice zastavil a vyfotil pár obrázků. Hrozny vypadaly ještě zachovale, mnohé z těch, které jsem pomáhal sklízet v říjnu ve Starém Poddvorově byly přezrálejší, než tyhle listopadové v Savigny a v Cortonu. Jeden hrozen jsem upytlačil, a myslím, že ty poddvorovské byly sladčí - bez záruky, protože v Poddvorově jsme sklízeli při cca 22 stupních Celsia, ale v Savigny bylo sotva deset nad nulou, a to jsou chutě méně výrazné.
O hodinu později jsem se na to ptal Arnauda Pelletiera, obchodního ředitele Chateau de Prémeaux. Řekl mi, že to jsou méně vyzrálé hrozny, příliš kyselé, které se nehodí k výrobě vína. Pochybuju, že by dělníci na vinici stihli při sklizni seriozně posuzovat vyzrálost hroznů, já jsem při letmém pohledu žádnou závadu neviděl. Spíš si myslím, že jde o odhad množství, které se vyplatí sklidit s ohledem na limity výroby dané apelačními zákony.
Z Baliných fotek jsem měl dojem, že na vinici zůstává mnohem víc hroznů, než kolik jsem viděl letos v Savigny. Z jiné fotky můžete odhadnout, že se podobně nakládá i s bílými hrozny Chardonnay, jen ty bílé kuličky nevydrží na vinici tak dlouho (horní fotka je z Chassagne).
Hned na první zastávce jsem viděl dvě ženy, procházející vinicí a odstřihující všechny přebytečné větvičky. Ze zvědavosti jsem šel po nich zkontrolovat, jak révu zastřihují, a je to na jeden tažeň. Zaujalo mě jejich vybavení: mají elektrické zahradnické nůžky, napájené z baterie, kterou si nesou na (červeném) opasku.
Burgundské vinice jsou nízko vedené, takže se k práci musejí hodně ohýbat, ale s elektrickými nůžkami jim to jde docela rychle. Práce jsou v plném proudu, od rána se ve vinici pálí odstřižené klestí, z Montrachetu utopeného v mlze stoupaly kouře z několika ohníčků. Bohužel jsem si nevyfotil další burgundskou vymoženost: klestí se páli v malých plechových bubnech navařených na trakař (neboli na zednické kolečko).
Tak místo kolečka s píckou na klestí přidávám alespoň netypickou fotku vršku Cortonu v listopadu. (Corton v srpnu najdete na všech ostatních webech :o)
Teď už se můžu přiznat, že jsem v zimě Bali ošklivě záviděl. Samozřejmě, že v létě je Burgundsko příjemnější, ale stejně jsem si přál vidět ho mimo turistickou sezónu, zažít ho víc z pohledu místního obyvatele, než turisty (zrovna tak mám už několik let v zimě obsedantní puzení zajet si k Tyrrhénskému moři a porovnat si dojmy z letního pobytu a ze zimy). Jak tam doopravdy žijou, když odjedou turisti???
První pokus mi vyšel až letos. Už od léta jsem řešil vánoční dárky se zákazníkem, pro kterého jsem dělal několik reklamních akcí. Až v půlce listopadu jsme se domluvili, že by to měly být lahve výborného vína s firemní etiketou, ale objednané množství nakonec nebylo dost velké, aby se cesta do Burgundska vyplatila. Čerstvé dilema - zrušit to nebo podnikat se ztrátou - vyřešil první telefonát dalšímu zákazníkovi, který má v oblibě dobré víno. Připočetl jsem jeho objednávku a zjistil, že mám na cestu i ubytování. Oba chtějí mít nezaměnitelný dárek, tak budou mít každý víno od jiného výrobce s vlastní etiketou a podnikovým logem. Sice na tom nic nevydělám, ale těch pár setkání s burgundskými vinaři je samo odměnou :o) Vína jsem samozřejmě proclil - nevím, jestli to vydá na samostatný příspěvek, ale zajímavým zážitkem byla celní kontrola na francouzských hranicích... (Před mnoha lety jsem četl v několika manažerských učebnicích, že jeden nemá spojovat svou práci a záliby. Časem jsem došel k tomu, že zrovna tahle poučka je úplně chybná. Vždycky spojujte práci a soukromé záliby! Vždycky!)
První rozdíl mezi turistickou sezónou a podzimem z Burgundska je zřejmý - první tři penziony, kde jsem poptával ubytování, hlásily zavřeno. (A to bylo jen den po největším místním vinařském svátku, dražbách vína na beaunské Hospicy, tuhle fiestu jsem bohužel prošvihl.) Díky podzimní reality show můžu vzpomínat na halasné francouzské dvouhodinové večeře, na majitele chateau ve vaťáku a zablácených pohorkách, který si pozval večer po práci tři sousedy a otevřeli si před večeří šestici vín, i na jeho paní, která si stěžuje, že manžel chodí po chodbách zámečku v těch pohorkách zablácených z vinice...
Byl jsem tam jen tři dny i s cestou a měl jsem mizerné, deštivé počasí. Ale bez snahy o objektivitu prohlašuju, že ošklivé počasí v Burgundsku a v Čechách jsou úplně jiné kategorie. Hnusné počasí je v Burgundsku jaksi pohodlnější, snesitelnější.
Druhý den, po obědě v Meursaultu jsem zjistil, že všechny moje alergie odezněly a jsem zdravý. (K obědu byl kohout na víně, Coq au vin, ale recenzi nenapíšu. Jídlo bylo výborné, ale ostýchal jsem se fotit. Věděl jsem, že si mě s mojí francouzštinou servírka nesplete s místními, ostatně s některými se vítala společenským polibkem. Ale foťák na jídlo jsem nevytáhl.) Alergické příznaky se mi vrátily hned další den v noci u benzinové pumpy někde u Plzně.

A co vy? Spojujete svoji práci a koníčky? Večeříte tak dlouho a nahlas, že na vás sousedi volají policajty? Zajímá vás, jak lidi žijou, když televizní štáby sbalí kamery a odjedou turisti?

Příště napíšu stručněji o největším objevu posledního výletu, neboli jak se dělá Kir na Chateau de Prémeaux.
 


Komentáře

1 Richard Tichý Richard Tichý | E-mail | 24. listopadu 2008 v 10:57 | Reagovat

Nechci dělat ukvapené závěry, na to nejsou fotografie dost průkazné, ale na 99 % jsou na horních 3 fotografiích tzv. martiňáky. To jsou druhosledové hrozny, které vinná réva nasadí na zálistcích (fazochách) většinou v závislosti na odrůdě a nebo počtu hlavbnách hroznů. Některé odrůdy produkují takřka každý rok enormní množství martiňáků, u mně je největším přeborníkem Cabernet Moravia, Zweigeltrebe, rulandské modré a Rulandské šedé. V případě, že réva v zimě nebo na jaře přemrzne a nebo pokud se udělá hodně reduktivní řez, tak se keř snaží nižší počet hlavnách hroznů dorovnat větším nasazením zálistkových hroznů (martiňáků).

V obvyklém roce jich nebývá mnoho a většinou jsou díky tomu, že mají zhruba měsíční skluz ve vývoji, ve špatném stavu (chemická ochrana je prostorově i časově zacílena na hlavní níže umístěné hrozny) a nemají dostatečnou vyzrálost. Cukernatost bývá nízká (kolem 15° ČNM) a mají vysokou kyselinu (hlavně jablečnou). V některých ročnících, ale dozrají a pokud byla hlavní úroda nízká tak se dají posbírat a zpracovat. Například v ročníku 2006 nám jarní mrazík zredukoval hlavní úrodu v průměru o 40 procent a díky teplému počasí a násakoku ve vegetaci jsme Martiňáky sbírali při cukernatosti kolem 21° a kyselině cca 6,5 g.

Při dobré násadě hroznů a pokud je čas tak martiňáky ještě za zelena odstřiháváme na zem, aby se zbytečně nevysiloval keř. Pokud se to neudělá tak většinou zůstanou na paspas zvěři (špačci a kvíčaly). Samozřejmně při hlavní sklizni se martiňáky nesmí sbírat (snižují kvalitu) a je to první příkaz a školení, které dostávaji sběrači ve vinici.

Čtrtá fotografie je dost nejasní a v malém rozlišení, ale vypadá to jak keř po kombajnové sklizni, náletu špačků a nebo chorobou napadené hrozny. Chělo by to lepší fotografii.

2 sturc sturc | E-mail | 24. listopadu 2008 v 14:34 | Reagovat

před 14 dny jsme ochutnali kuličku co zbyla na Montrachetu a byla dost kyselá

3 Bolek Bolek | 24. listopadu 2008 v 16:08 | Reagovat

Docela mě překvapuje, že borec, který tu machruje o víně neví takovou banalitu o vinohradnictví. Uazuje to jen na vzdálenost jeho orosené lahve na mahagonovém stole (vím, nadsazuji:) a bláto na botech, když je po dešti člověk nucen jít do vinohradu, aby tam třeba otrhal zálístky... Je pěkné psát o dětech, ale neměli bychom mít mezery ve vědomostech v tom, že je nenosí čáp... Mistře, je pěkné psát o Grand Crus, ale hledej nejdřív prvotní hroudu, pak se ti nikdo nebude moct vysmát!

4 vosisko vosisko | E-mail | 24. listopadu 2008 v 16:25 | Reagovat

Bravo! Pane Tichý. Takhle má vypadat diskuze profesionála s milovníky vína.

5 André André | E-mail | 24. listopadu 2008 v 17:24 | Reagovat

Ale já si myslím, že si z nás Sklenička dělá srandu. Přece není možné aby někdo, kdo se celý víkend motá při sklizni ve vinařství, nepoznal martiňák.

To budou v Krásné hoře nadšení jak jim brigádníci pomáhali letos sklízet..."Pamatuju si, jak jsme dopodrobna vysbírali moravskou vinici."

P.S. Konečně pivaři taky většinou netuší, že pivo se varem nevaří.

6 sturc sturc | E-mail | 24. listopadu 2008 v 17:30 | Reagovat

já to taky nevěděl než jsem se zeptal a žiju víno mi nechutná o nic víc ani míň

7 André André | E-mail | 24. listopadu 2008 v 18:03 | Reagovat

Omlouvám se za tu poslední poznámku, to jsem trochu přestřelil. Vždyť se zase nevyznám v burgundských apelacích a jsem schopný považovat Meursault za červené víno.

8 schnytlik schnytlik | Web | 24. listopadu 2008 v 18:54 | Reagovat

pane Skleničko, my tuhle taky zírali na vinice plné hroznů (vinic je v okolí docela dost, dokonce i v sousední ulici) a protože jsme se neměli koho zeptat, tak jsme usoudili, že si to nechávaj "na pak" :) Tak teď díky Vám (a taky panu Tichému) se budu moct příště vytahovat, co všechno vím :D

Jinak, turistické destinace navštěvuju nejraději mimo sezónu, nemám ráda horko a turisty :) A policajty na nás sousedi ještě nevolali, oni nejsou moc doma a tak nám procházely i halasnější večeře na naší pidi zahrádce - ostatně sirény pod kopcem projíždějících sanitek dělaj větší bordel a šestkrát do hodiny :(

9 Sklenička Sklenička | E-mail | 24. listopadu 2008 v 21:03 | Reagovat

1, R. Tichý - moc děkuju za podrobný výklad. Bylo mi ho potřeba, protože jsem si díky několika historkám o pozdních sběrech a výběrech z hroznů martiňáky bůhvíproč spojoval právě s tím. V Savigny a Cortonu jsem na to koukal skutečně překvapeně a na martiňáky ani nepomyslel, protože jednak jsem jich tolik pohromadě dříve neviděl, a jednak jich bylo dost i v "nejnižším patře," rovnou nad zemí.

5, André - beze srandy, ono se mi už víckrát stalo, že nastudovaná teorie vypadne a v praxi to vše vypadá trochu jinak. V Krásné hoře mě snad neproklejou, tam jsem měl dojem, že problém byly spíš přezrálé hrozny a ne nevyzrálé. Pokud v Krásné hoře něco zbylo na vinici, bylo toho minimálně a spíš vysoko na keři. Ptal jsem se na to vinaře a přičítal to důkladným zeleným pracem, tam bych se o martiňácích moc nedozvěděl :o) Oni to shodili na zem dávno před sklizní. Ale pokud jde o moji erudici, nedělejte si starosti - nejsem vinař a většina pijáků vína nepotřebuje vědět nic o martiňácích k tomu, aby poznali, jestli jim chutná :o) Dozvídat se něco o tom jak se víno dělá je zábava, ale i v Krásné hoře jsem si mezi káděma raději nechal všechno vysvětlit znova, protože mi teorie najednou nestačila.

Nic ve zlým, s Meursaultem máte pravdu, je bílý i červený :o)  Červený jsem pil snad dvakrát, v obou případech byl mizerný.

3, Bolek -  jojo, můj stůl stojí bezpečně daleko od bláta ve vinici a jsem poctěn, že moje plky čteš i ty, přestože to víš líp. Zrovna včera jsem psal článek, ve kterém jsem ze sebe (zase) udělal vola, když popisuju svou letitou chybu (včetně toho "zase" je to citace z článku a už to nebudu měnit, i když to za týden bude chybně vypadat jako odkaz na tuhle debatu). Vyjde tady v pondělí 1/12, jistě ti udělá radost, když budeš moct komentovat, že jsi to dávno věděl a že autor je blb. Nezapomeň!

8, Schnytlík - no vida, já jsem minulý týden projížděl Německem a měl jsem dojem, že Němci vysbírali vinice i s listy! S těmi policajty utišujícími večeři to bylo trochu přehánění a trochu závist - francouzské večeře byly tak dlouhé a hlučné, že jsem záviděl, že to tak doma nemáme a domýšlel si, jak by reagovali sousedi v činžáku :o))))

10 sturc sturc | E-mail | 24. listopadu 2008 v 21:25 | Reagovat

meursault může být i červený

11 sturc sturc | E-mail | 24. listopadu 2008 v 21:26 | Reagovat

a nemůžu říct že červený je mizerný

12 Sklenička Sklenička | E-mail | 24. listopadu 2008 v 21:32 | Reagovat

11 - Nechci odvádět řeč od martiňáků, ale červený Meursault je zřídkavý, a obě mé zkušenosti byly jaksi marné... naopak s bílým mám jen krásné zážitky :o)

13 sturc sturc | E-mail | 24. listopadu 2008 v 21:50 | Reagovat

Domaine Matrot Meursault rouge 2OO4 excelentní záležitost jak ve vinařství tak i potom doma

14 sturc sturc | E-mail | 24. listopadu 2008 v 22:01 | Reagovat

vždycky jsme si mysleli že nejlepší červená jsou z cote d or ale poslední zkušenosti nás přesvědšují že se  nemáme  zatěžovat mýty ale věřit vlastní hubě alespoň co se týka poměru kvalita cena

15 sturc sturc | E-mail | 24. listopadu 2008 v 22:05 | Reagovat

pardon z cote d nuit

16 schnytlik schnytlik | Web | 24. listopadu 2008 v 22:22 | Reagovat

9: skleničko, sejde na tom, kudy jste projížděl! Asi vás budeme muset pozvat k nám :) Sice vína některých vinařů nejsou vhodná ani na svařák, jiná jsou celkem slušně pitelná (teda dle znalce typu "chutná-nechutná"), ale třeba by se vám tu líbilo :)

17 Sklenička Sklenička | E-mail | 24. listopadu 2008 v 22:32 | Reagovat

16, schyntlik - jojo, nevím, kde jste vy (ale vzpomínám si, že v posledním Bondovi hrála jakási rakouská opera, o které jste psala :o) já se (zatím jen teoreticky) chystám na Moselu... a potom mě láká taková stolová hora u dálnice A6, připomíná Šobes, skoro přesně 500 km z Prahy, jak je tam to letecké muzeum poblíž - ta hora vypadá ohromně vinařsky :o)) jednou vyjedu dřív a udělám si tam zastávku!

18 André André | E-mail | 24. listopadu 2008 v 23:30 | Reagovat

8: schnytlik - jestli jsem to správně pochopil tak působíte v Německu. V tom případě pokud je na vinici spousta hroznů ( větších, u kmene) tak to nechánají na ledové víno nebo bobulové výběry.

19 Vinograf Vinograf | E-mail | Web | 24. listopadu 2008 v 23:31 | Reagovat

9: Bravo, krásně a decentně umíš odpálkovat blba :-)

20 André André | E-mail | 25. listopadu 2008 v 0:09 | Reagovat

9: Pokorně přiznávám, že jsem neodolal pokušení lehce kopnout do ležícího člověka.

Aby jste se radoval z vína samozdřejmě nemusíte být expert na ampelografii ani oenologii (i když gynekologové to si jisté věci umějí také pěkně vychutnat).

Za časů pana Doc. Blahy bývalo ceněno víno ze zálistkových (martinských) hroznů odrůdy Malingre (což je velmi raná, stará, spíše stolní odrůda s menším hroznem a bobulí), neboť hrozny na hlavních letorostech (normální) většinou sežrali děti, hmyz, nebo ptáci.

21 schnytlik schnytlik | Web | 25. listopadu 2008 v 7:58 | Reagovat

18: chlapi, děláte mi v tom bordel :(

17: jsme z Baden-Würtenberg, přímo z hlavního města :)

O stolové hoře nic nevím, asi málo koukám, ale to muzeum je od nás bajvočko 50km

22 b.š. b.š. | 25. listopadu 2008 v 13:31 | Reagovat

André: "P.S. Konečně pivaři taky většinou netuší, že pivo se varem nevaří."

Mám dojem, že většinou se ze sladiny mladina dostane vařením...

23 AJAM AJAM | 27. listopadu 2008 v 18:08 | Reagovat

Omlouvám se za opožděnou reakci, ale pane Tichý mockrát děkuji, že mi někdo vysvětlil co jsou to martiňáky, fazochy řešim na mých pár hlavách, které ihned ulamuji, ve vinohradu ovšem není asi možné vše stihnout tak jak si člověk představuje. No a pane Sklenička dík za fotky, kdyby jste je sem nezadal prd bych věděl. Zdar

24 Richard Tichý Richard Tichý | E-mail | Web | 29. listopadu 2008 v 17:32 | Reagovat

Všeho moc škodí. Pokud odstraňujete všechny fazochy (zálistky), připravujete se o potenciální listovou plochu, která Vám může při dozrávání hroznů chybět. My v zásadě odstraňujeme zálistky jenom v zóně hroznů (cca první 3-4 listy na letorostu), naopak zálistky v horních partiích keře je třeba hýčkat a připravovat na jejich záslužnou práci při dozrávání hroznů, teda pokud Vám je nezničí pernospora.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama