Listopad 2008

Napospas nebeskému ptactvu

24. listopadu 2008 v 7:00 | Sklenička |  Reporty
Před rokem si Bali přivezla z listopadového výletu do Burgundska fotky hroznů ponechaných na vinici napospas nebeskému ptactvu (tady) a potom jsme překvapeně řešili, proč se ty hrozny nesklízejí a nechávají se na vinici. Ještě že tak, jinak bych v pondělí 17. listopadu u Savigny čuměl jak puk - ale stejně to je nezvyklý pohled. Pamatuju si, jak jsme dopodrobna vysbírali moravskou vinici. I německé vinice, které jsem viděl cestou, byly očesané do posledního lístku. Tady visela spousta použitelných hroznů.

Tip na vánoční dárek a soutěž o knížku

19. listopadu 2008 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Nezbláznil jsem se, vím, že je do vánoc času dost, taky se řídím zlatým českým pravidlem, že "odklad řešení je nejlepší řešení" a vyznávám starý zvyk vyrážet pro vánoční dárky až o Zlaté neděli. Každoročně se už od konce listopadu trápím tím, že ještě nic nemám, a kdykoli se mi podařilo něco koupit s předstihem, byl jsem rád. Jednou jsme dokonce ze dvou dárků synovi k narozeninám jeden zapoměli dát, takže jsem si před vánoci mnul ruce, že mám náskok... Takže letos už v říjnu zveřejním tip na vánoční dárky. Kdo koupí včas, ušetří si nervy na Zlatou neděli!

Přísně tajné: Jak jsme zakládali časák

18. listopadu 2008 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Už se objevily první indiskrece o tom, že bude vycházet nový časopis. První zprávy obsahovaly vedle polopravd a pomluv i neověřené lži. Proto jsem se rozhodl zveřejnit doslovný přepis policejních odposlechů ze čtvrtečního odpoledne a večera a zároveň požádat Parlament ČR o vyšetření úniku odposlechů. Je to bezprecedentní krok, ke kterém jsem se odvážil teprve teď, kdy odjíždím ležet do vzdálené nemocnice, kde není internet ani signál mobilu. Jednotliví účastníci v přepisu figurují pod krycími jmény převzatými z policejního spisu. Nadávejte mi, proklínejte mě ale neubližujte mi, byla by to od vás zbabělost.

Decanter č. 2 - nudné staré zprávy

13. listopadu 2008 v 7:00 | Sklenička, N.K. |  Jen tak
Není nic staršího než včerejší noviny, říká staré novinářské přísloví. Před časem jsem tady s opatrným očekáváním přivítal českou mutaci Decanteru. Druhé číslo jsem si ještě nestačil podrobně prostudovat, ale už letmý pohled postačí: být rodičem, beru do pravé ruky rákosku a ohýbám Decanter přes koleno!

Jak jsem martinoval

12. listopadu 2008 v 7:00 | Sklenička |  Komentáře a plky
V úterý jedenáctého v jedenáct se dřevěné stánky na pražském staromáku oděly do vinařského. Vyrazil jsem se podívat na start Svatomartinského vína, abych si vynahradil zmařený výlet do Itálie. V podloubí U bílého koníčka čekal moravský vinař Vladimír Šabata až do 11:11 hodin podoben nedaleko stojícímu Janu Husovi.

Sylvánské zelené školení

10. listopadu 2008 v 7:00 | Sklenička |  Reporty
První enovzdělávací setkání na téma Sylvánské zelené proběhlo už v lednu v Němčičkách. Provozovateli Vinného sklepa Lustermanského Janu Horešovskému se myšlenka zalíbila a přivezl ji i s Janem Stávkem do Prahy. Za sebe můžu říct, že to byl výborný nápad. Z moravských vesnických koštů mám sylván jakoby rozmlžený. Kdybych měl před absolvováním semináře odrůdu popsat, nevěděl bych, protože sylván ochutnávám jen zřídka a často to bývají vína různých chutí i kvality, takže bych charakteristiky z paměti těžko lovil. Ve středu 5. listopadu jsme koštovali 19 sylvánů, takže je teď mám čerstvě v paměti: výraznější kyselina, čerstvě posečená louka a kořenitý závěr chuti. (Poznámka: na úvodní fotce skoro jistě není sylván. Fotil jsem ve stejný den na mělnické vinici a na jednom řádku jsem vyfotil hrozny tramínově růžové, rulandsky šedé, ryzlinkovitě kropenaté i veltlíno-sylvánky zelené. Tyhle bobule jsou spíš žluté, ale obrázek se mi prostě líbil.)

O skle

5. listopadu 2008 v 7:12 | Sklenička |  Reporty
Písek byl kdysi skleněnou horou
sype se jak se ti prosívá v dlaních
marnotratně kroutíš skloněnou hlavou nad pokorou
kterou se podobá zrnko prachu hvězdě za svítání

(Vladimír Merta : O skle)

Pozdní sběr: biodynamika a terroir

3. listopadu 2008 v 6:59 | Sklenička |  Plivátko
Fiona Sims (přítelkyně Jamieho Goodea?) napsala pro Timesy článek o novém londýnském vinném baru Terroirs. Nabízí se v něm 200 vín s důrazem na organická, biodynamická atd. vína. Článek má titulek "Jak předejít kocovině s přírodními víny." Ten vtipný blud, že po biodynamických vínech druhý den nebolí hlava, autorka v textu zmiňuje s jistým odstupem. Jamie Goode to komentuje výstižně: "pro mě je podstatné, jestli mají zajímavou chuť."