Vinařství Šabata ve vinném sklepě Lustermannském

2. října 2008 v 7:00 | Sklenička |  Reporty

Už několik let pořádá Jan Horešovský na pražské Malé Straně ochutnávky vína. Do příjemně komorního prostředí Vinného sklepa Lustermanský (adresa je Míšeňská 8) zve moravské vinaře k prezentacím vlastních vín pro publikum pražských nadšenců a vinných fanoušků.

Poprvé jsem Lustermanský košt navštívil asi před dvěma lety a tehdy to byl, bohužel, propadák - rodinné vinařství (název jsem po zásluze zapoměl), zřejmě orientované na autobusové zájezdy vinných turistů předvádělo laciná vína, v lepším případě obyčejná a jednoduchá, v horším případě vyloženě nedobrá, kyselá. Nadlouho mě to odradilo, ale minulý týden se s procházkou po Malé Straně naskytla příležitost k druhému pokusu.

Odpusťte mi malou odbočku, ale podzimní večerní procházky Malou Stranou samy stojí za to.

Burčák na Malé Straně, vylidněný večer, žádný turista v dohledu. Kdo tam dal tu magickou ceduli s heslem, které je nesrozumitelné všem nezasvěceným?

V chladném podzimním večeru reinkarnace plukovníka v důchodu z Marquezových povídek? Kouzlo se zruší v úterý večer v Míšenské, bude-li na stole třináct lahví ;-)

Na webu pan Horešovský propagoval ochutnávku rodinného Vinařství Šabata ze Zaječí u Velkých Pavlovic jako srdeční záležitost, to mě zlákalo. Probloudil jsem se do Míšenské ulice se zpožděním, právě na poslední bílé víno, Rulandské šedé 2007, VzH. Krásné víno s nečekaně ovocným charakterem, méně extraktivní, než bych u RŠ čekal, ale zato neuvěřitelně ovocné. 29 gramů zbytkového cukru a 12% alkoholu, takže dostatečně sladké, ale působilo lehce, svěže, ovocně. Doporučuju: kupovat!

Z červených mě nejvíc zaujaly první dva vzorky z Přítlucké Hory, Zweigeltrebe 06 PS i Svatovavřinecké 06 PS byla lehká, ovocitá vína, nečekaně jemná. Vladimír Šabata tvrdil, že jde o samotok, tedy víno z moštu získaného jen lehkým lisováním, bez použití tlaku. (Tabulková data o bezcukerném extraktu se natolik liší, až ospravedlňují drobné pochybnosti.) Ochutnával se ještě (rybízový a makový) Cabernet Moravia 2007 PS a Rulandské modré 2006 PS. Na závěr večera dal pan Šabata v plen překvapení, moravské Pineau (nebo moravský Pineau?), vinný mošt "dolihovaný" pálenkou z vína. Francouzské Pineau jsem ochutnával jen párkrát, takže nemám přehled, ale šabatovská verze byla příjemná a sladká, radostné pití pro dámy. Bohužel, není na prodej.

Po skončení programu nastala volná zábava s dopíjením. Snažil jsem se doplnit si znalosti o bílých vínech, která jsem na začátku propásl pozdním příchodem, ale Neuburské, Veltlín ani Chardonnay u mě nepřekonaly krásné rulandské šedé. (Nejlepší možná bylo Rulandské bílé, už se na mě nedostalo.) Příjemné prostředí a klidná atmosféra patřily ke kladům večera. Největším kladem byla možnost ochutnat (dobrá) vína s výkladem vinaře. Pan Šabata je uváděl lehce a zábavně. Společnost vinných fanoušků postávala kolem stěn sklepa, vlídně i spiklenecky jsme se na sebe usmívali a útržkovitě komentovali dojmy z vína. Dcery pana Horešovského roznášely stylový chleba se škvarkovou pomazánkou. Zajdu zase.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama