Říjen 2008

Zvlášť nebo dohromady a skvělé víno za 170 Kč

30. října 2008 v 7:00 | Sklenička |  Recenze
Tento týden trávím se dvěma malými dětmi na prázdninách v Harrachově a po večerech odpočívám s víny přivezenými z domova: žádné experimenty, sázky na jistotu. "Nechápu, proč pořád prší," pravil ve středu můj osmiletý syn. "Plotože požád plší," žekla pětiletá dcera. Skleničkovou jsme nechali doma, takže vymýšlení zábavy pro děti zbylo jen na mě. Naštěstí nám kdekdo pomáhal, i číšníci v restauracích se činili.

Výpisky z četby 2

29. října 2008 v 7:00 | Sklenička |  Plivátko
"Když jsem byl v Indii," vyprávěl plukovník, "jeden starý vojenský lékař mi dal na všechny nemoci léky, které mi vždycky pomáhaly: proti tlučení srdce velkou sklenici kořalky, proti nespavosti tři nebo čtyři sklenky portského po večeři, při žaluční nevolnosti láhev velmi řízného šampaňského ke každému jídlu. A pokud je člověk zdráv, whisky and soda."
"Výborně, sire," souhlasil Aurelle. "Před válkou jsem pil čistou vodu a byl jsem pořád nemocen, od té doby, co jsem s vámi, zvykl jsem si na whisky a je mi lépe."
"To je jasné," potvrdil plukovník. "Měl jsem přítele, majora Featherstonehaugha, kterému se kolem čtyřicítky začaly dělat mžitky před očima: vyhledal lékaře, který dával vinu whisce, poradil mu, aby zkusil nějaký čas mléko... Well, za deset dní byl po smrti."
"Dobře mu tak," prohlásil padre.

Pondělní kocovina

27. října 2008 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
O víkendu jsme si užili oranžového burčáku, zatím s odloženými následky. Sklenička nevolil, ale těšil se na volby do pražského zastupitelstva. Už jsem někde napsal, že jako typický pravicový volič chci Pavlu Bémovi spočítat parkovací zóny, nákupy Hummerů pro městskou policii i šílenou dopravní situaci v Praze. Moc by mě mrzelo, kdyby Bém z Prahy utekl do místa předsedy ODS dříve, než ho stihnu nevolit.

Magický víkend ve vinici

23. října 2008 v 7:00 | Sklenička |  Reporty
Moje víkendová exkurze na vinobraní v ratíškovsko-poddvorovském Vinařství Krásná Hora začala v pátek večer loupáním cibule do guláše. Potom můj hostitel očistil tři kila hovězího, zalil skoro dvěma litry vína a dal je vařit na guláš pro sobotní brigádníky, a šli jsme zkontrolovat burčáky. (S tím gulášem tady asi ještě spáchám samostatný příspěvek, protože jeho příprava i chuť byly velmi inspirativní. Ale budu muset zaexperimentovat - dvě lahve Pinotu a jedna Cabernetu. Jak by to dopadlo při opačném poměru?)

Pondělní hádanky z vinobraní

20. října 2008 v 9:16 | Sklenička |  Jen tak
Svítí mi nad hrází zářivý úplněk
Svůj obraz rozhází zvlášť vlnu po vlně...


O Pinotu z Cortonu a o českém Decanteru

15. října 2008 v 6:42 | Sklenička |  Komentáře a plky
Pondělní Plkotéka vypadala prázdně až přebraně, tak to beru jako doplnění pondělního sloupku. Vrátil jsem se do stavu práceschopných, objevila se nová témata. PřInesla mi je láhev Bourgogne Pinot Noir 2004 Réserve "Vieilles Vignes" od Pierra Andrého, čili ze Chateau Corton André.

Pondělní Plkotéka

13. října 2008 v 7:00 Jen tak
Cokoli potřebujete, najdete na internetu. Web je dokonalý zdroj informací ze všech oblastí lidského života. Sám přispívám svou troškou, tak o tom něco vím. Proč nemůžu najít to, co hledám? Ani se neptám, proč to nemůžu najít na webu! Jako bych hodil do studny oblázek... a nikde žádné žbluňknutí. Ještě mi při pondělku pár oblázků zbývá… žbluňkne to?

Pondělní Plkotechna

6. října 2008 v 7:05 | Sklenička |  Jen tak
Ufff, to byl ale týden! V úterý volná (kupónova) degustace u Dominců, v zrekonstruovaných prostorách, které jsou rozsáhlejší a umožňují tak ochutnávat zvlášť bílá a červená vína, přijde li víc návštěvníků :o) Ceny vín zůstaly nízké, jen ty kupóny zdražily z dvaceti na třicet kaček! Těšil jsem se na Sancerre, ale Sauvignony jsem ochutnal jen dva a nepropadl jim, za to měli červené Sancerre "Belle Dame" 2005 z Domaine Vacheron. Vyptával jsem se neznale, které červené že v tom je, ale po napití to bylo jasné, Pinot Noir. Krásný Pinot podle barvy i vůně, v chuti sice málo ovoce, za to krásné vyzrálé tóny. Celkový dojem je spíš elegance než úplné nadšení, ale jednak si nevzpomínám, že bych dříve pil Pinot z Loiry, jednak je styl toho Sancerre výrazně odlišný od mých oblíbených Burgund, a určitě bych stál o to ochutnat je znovu. Bohužel je trochu dražší, lahev za 1256 Kč.

Vinařství Šabata ve vinném sklepě Lustermannském

2. října 2008 v 7:00 | Sklenička |  Reporty

Už několik let pořádá Jan Horešovský na pražské Malé Straně ochutnávky vína. Do příjemně komorního prostředí Vinného sklepa Lustermanský (adresa je Míšeňská 8) zve moravské vinaře k prezentacím vlastních vín pro publikum pražských nadšenců a vinných fanoušků.