Dobřichovické vinařské slavnosti, 30. srpna 2008

3. září 2008 v 12:09 | Sklenička, N.K. |  Reporty

Krásné sobotní odpoledne podpořilo akci, kterou pořádá Český archiv vín spolu se soutěží Vinař roku. V Dobřichovicích se dal strávit příjemný den s celou rodinou. Naše dcera si zaskotačila na pouti i zatancovala s cimbálovkou, moje žena si koupila talířek francouzských sýrů, poseděli jsme si u jezu, pokecali s kamarády a známými, se kterými se potkáváme i na podobných akcích na Moravě, a zavládla všeobecná spokojenost.

Na místě jsem našel kromě snad třicítky stánků výrobců (a prodejců) vína taky šermíře, kolotoč a řadu dalších světských atrakcí, prodej francouzských sýrů, tradiční jazz i cimbálovku (trochu bezradně křižující repertoárem z břeclavska přes univerzální Horňácko až po kyjovské Dolňácko). Možná se právě na cimbálovce dá ukázat rozdíl mezi dobřichovickou poutí a moravským koštem: být to na Moravě, pořadatel by nenechal muziku hrát na podiu přes zvukovou aparaturu, ale v koutě pro hlouček fanoušků. Muzika by tak zvyšovala stánkový prodej mnohem víc. Bylo by to tak všechno mnohem klidnější, volnější, uměřenější a koštování vína přejícnější, ale zase by nepřišlo pár tisíc návštěvníků, jako chodí do Dobřichovického zámečku. To se potom těžko radí...
Takže zpátky k vinařům a jejich vínům. Vína se ochutnávala kupónovou metodou, ale obsluha byla vstřícná a většinou umožňovala i ochutnávání zdarma po mini-vzorcích, takže se mi povedlo ochutnat spoustu vín. U mnoha z nich nemám žádné poznámky, protože je diskvalifikovala teplota podávání. Konečně jsem viděl Vinařství Koráb, které se specializuje na vína ze starých vinic. Ochutnal jsem 3 bílá vína, ale u všech jsem měl problém s teplotou, byla přehřátá a nepůsobila zajímavě. U stánku Vinařství Kolby jsem ochutnal Neuburské z roku 2002, bylo pěkné, ale cena mě odradila (460 Kč, tato vína skutečně nejsou pro každého, a a prodejce si asi s cenou nemusí dělat starosti). Líbil se mi Vlašák 2007 VzH z Vinařství Šebesta z Březí u Mikulova, hustý, s jemným zbytkovým cukrem (i když jinak fandím vlašáku vodovému, ve kterém víc vynikne mineralita). Znovu jsem zkoušel Nové vinařství a znovu bez úspěchu, VZ ani RR mě neoslovily (ale jak čtu poznámky ostatních webových psavců, většinou mají Nové vinařství v oblibě, takže pokud jste s jejich víny spokojeni, najdete si dost četby jinde). Líbilo se mi naopak u stánku milotického Vinařství Krist (hlavně RR 06 VzH, suchý, ale plný v chuti).

U stánku Vinselektu Michlovský a.s. jsem se napoprvé chytil na sekt, taky proto, že ho měli krásně vychlazený. Šel jsem si pro něj dvakrát, abych se pokusil eliminovat smyslový rozptyl daný okolními teplými vzorky a naopak mojí blažeností nad dobře vychlazeným sektem v horkém odpoledni. Eliminovat šálení smyslů se mi nepovedlo, ale vemtočert, ten sekt mi prostě v tu chvíli sednul a je to fuk, jestli to bylo sektem samotným nebo okolními podmínkami. (Na koštu vína bych nadával, ale na pouť to bylo výborné.) U stánku Vinselektu Michlovský a.s. měli i dva výborné ryzlinky. Sladčí 2005 mně chutnal víc, než elegantní, krásně uleželý a suchý 2003, ve kterém se výrazně prosazoval sud, ale když jsem se u RR 2003 zeptal na cenu, ztratil jsem zájem (475 Kč, mimořádný úlet).
Nakonec jsem si ze všech stánků oblíbil VSP Všenory s.r.o., která dováží moselské ryzlinky. Lehké, pitelné, s výraznou kyselinkou, s krásně zakomponovaným zbytkovým cukrem (i bez cukru) a s cenami pod 200 Kč (a to včetně marže dovozce :o(. Nebyla to nejlepší vína toho dne, ale určitě měla nejlepší poměr kvality a ceny. To byl můj objev dne, dobré víno za výbornou cenu. Zobecnění se nabízí, ale nechám ho na vás.

Zmiňovanou soutěž Vinař roku vyhrál Petr Skoupil z Velkých Bílovic. Soutěž do jisté míry kopíruje oblíbenou kategorii "nejlepší kolekce vín" z moravských vesnických koštů (taky se jí na moravských koštech neoficiálně přezdívá Nejlepší vinař). Hodnotí se kolekce pěti (šesti?) vín a vyhrává ten, jehož kolekce získá nejvyšší bodový součet. Letos jsem se dozvěděl jen to, že vyhrál Petr Skoupil se součtem 409,2 bodu (z pěti vzorků), druhý byl Vinselekt Michlovský a.s. se součtem 406 bodů a třetí Čebav s.r.o. se součtem 402,2 bodu. Ještě jsem zaregistroval zprávy o porotě nabušené renomovanými sommeliery (John Salvi, M.W., Annemarie Foidl, Ivo Dvořák, Jakub Král, Josef Valihrach, Klára Kollárová). Průměrné ocenění kolem 80 bodů ukazuje buď na šetřivost poroty nebo na velmi průměrnou kvalitu hodnocených vín. Možná to bude komentovat někdo jiný, kdo o té soutěži ví víc.
Bylo to pěkné odpoledne s rodinou na pouti a s ochutnávkou vína.
 


Komentáře

1 Evas Evas | E-mail | 4. září 2008 v 22:34 | Reagovat

Děkuju za pěknou reportáž. Mluvíš mi z duše, bylo to moc fajn, líbilo se mi tam více než loni. Snad proto, že letos už jsem se neostýchala oslovit přítomné vinaře :-) Obdivuju je za jejich trpělivost a ochotu stokrát opakovat totéž a pořád dokola odpovídat praštěným pražákům, kteří propadli vínu. Moc mi chutnal Neuburk od Korábů, Kácary od Jedličky a Nováka, Harmonie od Šebesty a docela pěkně jsem si popovídala u stánku Čebavu - a vína, která jsem tam k tomu povídání popíjela, byla docela fajn. Mám moc ráda vína od Lahofera, tam můžu pít prakticky cokoliv, ve stánku naléval přímo pan sklepmistr a dal nám ochutnat "mimo soutěž" ještě nenalahvovanou rulandu šedou - samozřejmě to bylo ještě takové divočejší a neuhlazené, ale těším se až to bude v lahvích (prý v lednu). Taky díky za fajn pokec, je příjemné potkat spřízněné duše :-) Tak snad zas někdy... Chystáme se na Trojské vinobraní, 13. září...

2 -69- -69- | E-mail | 5. září 2008 v 7:03 | Reagovat

letošní medailová smršť pro Petra Skoupila,mně dohnala až k tomu,že sem si po cestě z Bilovic do Pavlovic u nich koupil bedýnku jejich různých šampiónů včetně panenského merlotu oceněného v Bruselu za 400.Proč to píšu,protože 12 lahví stálo 2280,-Kč,o žádnou slevu sem nežádal a myslím ani neobdržel,vše dle ceníku,to znamená průměrná cena 190 ,-Kč za láhev,a to, to ještě kazí ten Merlot.Jaké to je eště nevím,koštovat to budem až v sobotu,ale to enom k tomu parametru cena výkon,který nemám moc rád(britské synonimum pro nesnáším) ,neb to smrdí průměrováním.Vidím,že o vínech vinaře roku oba(Evas+Sklenička) taktně mlčíte,tak si to musím okoštovat sám.Dobřichovická vinařská pouť je asi zajímavá atrakce,ale těch 5500 lidí je docela síla,když si spomenunu na Bilovické 4000 a to byly roztáhaní po celé dědině.

ps.doufám ,žes šel v širůšku,dyž už máš ten titul!!!!

3 Evas Evas | E-mail | 5. září 2008 v 10:36 | Reagovat

Abych pravdu řekla, vůbec jsem se ke stánku Petra Skoupila v Dobřichovicích nedostala. Nejdřív jsem to nechávala na pozdější dobu, protože mě lákaly jiné věci, a pak už tam byl takový nával, že se mi tam nechtělo se nechat umačkat... Ale v červnu jsem byla přímo v jeho vinařství a tak nějak, diplomaticky řečeno, mě to nezaulo... Ta vína se mi zdála taková moc technická, když jsem ochutnávala, napadalo mě pořád dokola slovo "produkt". Nebyl tam s námi přímo pan Skoupil, ale nějaký obchodní zástupce, byl fajn, všechno nám ukázal a vysvětlil, a z jeho řeči bylo jasné, že celé vinařství má obrovské sebevědomí. Ale řekl, že jejich cílem je, aby zákazník dostal každý rok stejné víno, na které je zvyklý. A to mě nudí. Já nechci, aby bylo víno jednotlivých ročníků zaměnitelné. Nebaví mě to. Takže asi tak... Ale já nikdy nic nepovažuju za definitivní a netvrdím, že třeba jednou nebudu mluvit jinak :-)

4 Sklenička, N.K. :) Sklenička, N.K. :) | E-mail | 5. září 2008 v 16:59 | Reagovat

2 - Širůšek jsem samo měl :o) U Skoupila jsem taky byl, ale až ke konci a on navíc měl stánek na tom hlasitém místě před podiem, kecali jsme tam se známými, přišla dcera, že chce tancovat... a doma jsem nenašel žádné poznámky :o) tak to chodí na akcích, které jsou hlavně společenské a teprve potom vinařské... takže to nebylo "taktní mlčení", které mělo něco naznačit, ale následek toho, že na akci převážily společenské záležitosti. Naopak si víno od Skoupila někdy dám "sám doma," třeba z toho bude další článek.

5 -69- -69- | E-mail | 5. září 2008 v 20:22 | Reagovat

Vaše stanoviska jsou konzistentní,takže vás chválím,

100 bodov a tuš získáva misterkiózní Sklenička za folklórní osvětu na Dobřichovickej půti.

6 Sklenička, N.K. Sklenička, N.K. | E-mail | 5. září 2008 v 21:27 | Reagovat

5 - děkuju uctivě, má něha, pane bankovní řediteli, děkuju.Protože tuším, za co dostávám těch 100 bodů, doporučuju tento odkaz: http://vins.blog.cz/0709/dyzon-konci-prichazi-pan-sklenicka . Tam v záhlaví uvidíš důkaz, že jsem to fšecko už před rokem předvídal :o))) Bohužel sem do komentářů asi nejdou vkládat obrázky...

7 archetypical archetypical | Web | 21. června 2015 v 1:40 | Reagovat

sms půjčka 1000 :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama