Září 2008

Skleničkův pondělní plkostroj: Sklenička na Mělníku, Cohen v Praze

29. září 2008 v 7:00 | Sklenička |  Komentáře a plky

Vyrazili jsme v sobotu s dětmi za historií na Mělník. Místní radnice na jaře zpřístupnila sklepy pod náměstím a čtyřiapadesátimetrovou historickou studnu. Fotky nebudou, focení v podzemí stojí 30 Kč a já jsem se ulakomil - připadalo mi nefér, když si kupuju vstupenku do sklepa, abych tam ještě navíc nesměl fotit.

Vosne-Romanée 2003, Georges Noëllat, Vosne-Romanée

25. září 2008 v 7:00 Recenze
Na začátku léta jsem usoudil, že nemá cenu dál skladovat můj poklad, Vosne-Romanée 2003 od Roberta Arnouxe. Jednak si s tímto vínem spojuju velká očekávání a jednak jsem ve vínech z Vosne nedovzdělán, takže jsem se na otevření Arnouxe začal připravovat i tím, že doháním vzdělání. Myslím, že jsem ochutnával jen pár vín z Vosne náhodně na komerčních ochutnávkách, celou lahev doma jsem asi ještě neotevřel.

Pondělní Plkobraní a video s panem Skleničkou

22. září 2008 v 7:00 | Sklenička N.K., nunquam ubiosus |  Jen tak
Ledové víno sklízené v září? Doba ledová? Počasí je hrozné - teď by se hodilo lokální oteplení! Nejsem kovanej v botanice, ale domácích pěstitelů révy vinné je mi líto. To přece není fair trade! Pan Cuketka psal minulý týden o červené pilulce Mirakulínu, která v puse převrátí naruby kyselé receptory. Pilulka na převrácení receptorů tepla/zimy by nebyla? Představte si ty vděčné dopisy - success stories - od opálených Eskymáků! A pohnojil bych jí mělnické vinice ...

Výpisky z četby

18. září 2008 v 7:00 Jen tak
Wolfe seděl u svého stolu s pivem a Saul v červeném křesle popíjel víno. Na stojanu u lokte měl postavenou láhev Corton Charlemagne. Zřejmě debatovali o literatuře. Na Wolfově stole ležely tři knihy a další držel otevřenou v ruce. Šel jsem si sednout a chvíli jsem naslouchal. Jo. Literatura. Vstal jsem a zamířil jsem ven... (str. 427)

Přichází Vinný Spider-Man

16. září 2008 v 19:35 Jen tak


Úplně se bojím o tom psát, abych to nezakřikl: zatím všechny dva wine-blogy, o kterých jsem tu napsal, rychle skončily. Winar začal od podlahy, ale po pár měsících si vzal tvůrčí dovolenou, jako by nevěděl, že hrozny vydávají ze sebe to nejlepší teprve jsou-li drceny. Mike & Jane zrovna tak. (Dokonce i můj nejoblíbenější americký wine-blog Wine-ing 2.0 to zabalil dva týdny poté, co jsem o nich napsal!) Ale jednou to vyjít musí, a já jsem rozhodně pro to, aby každý, kdo vypije alespoň 360 lahví do roka, si psal blog.

Čtyřicet moselských ryzlinků

15. září 2008 v 9:29 Jen tak

Zase to způsobila VinoRevue. V úterý jsem si koupil zářijové číslo, u oběda si přečetl výsledky testu 106 ryzlinků, který ovládla vína přihlášená OHMS a restaurací Na Štěpáně. (O téhle restauraci jsem se tady a tady už zmiňoval, abych vzbudil čtenářskou závist - k jídlu tam rozlévají moselská vína v cenách mezi 30 a 40 Kč za deci.) Cestou do práce jsem zastavil Na Štěpáně, pogratuloval číšníkům k vítězství v soutěži a koupil krabici ryzlinků ze soutěže. Jeden z nich mi musel ze sklepa přinést restauratér Tomáš Trejbal, a když už jsme si o vínech povídali, pozval mě na páteční večer na průřezovou degustaci moselských ryzlinků dovážených firmou OHMS.

Déjà Vu

10. září 2008 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Už několikrát jsem měl slinu na tepání nešvarů, například se mi nelíbí opisování témat z jiných blogů nebo přebírání materiálů z tiskových agentur (a obrazových taky). No ještě že jsem se do toho nepustil, protože přesně to dnes udělám, přeložím tady sobotní příspěvek z cizího blogu - originál je zde.

Dvě vína z dražby, Coudoulet 98 a Truffe 99

8. září 2008 v 7:00 | Sklenička |  Reporty
Máte rádi sázky? Risk? Já ano. Fortunu jsem si zamiloval už v roce 1990. Miluju mariáš, protože tam se taky vsázíte, rád sázím na sportovní výsledky. Nejsem hazardér ani imbecil, na domácí fotbalovou ligu nesázím. Ale i sázky na mezistátní fotbalové zápasy někdy dopadají všelijak, jako když mi před mnoha lety na mistrovství světa ve fotbale ve skupině prohrálo Německo s Alžírskem 1:2. Potom mějte rádi Němce. Koupě nového vína je někdy taky sázkou. U starších vín často nevíte, zda bylo víno správně skladováno, a to nemluvím o korkové vadě a dalších možnostech ztráty. Koupit dražší víno je už tak trochu ruleta.

Dobřichovické vinařské slavnosti, 30. srpna 2008

3. září 2008 v 12:09 | Sklenička, N.K. |  Reporty

Krásné sobotní odpoledne podpořilo akci, kterou pořádá Český archiv vín spolu se soutěží Vinař roku. V Dobřichovicích se dal strávit příjemný den s celou rodinou. Naše dcera si zaskotačila na pouti i zatancovala s cimbálovkou, moje žena si koupila talířek francouzských sýrů, poseděli jsme si u jezu, pokecali s kamarády a známými, se kterými se potkáváme i na podobných akcích na Moravě, a zavládla všeobecná spokojenost.

První školní aneb život s vínem

1. září 2008 v 7:00 Jen tak
Schováváte doma alkohol před dětmi? Myslíte, že náklonnost ke kouření a k pití alkoholu se dědí? Vedete děti k tomu, aby nepily?
Dnes asi patnáctiletému vejrostkovi Lojzíkovi byl tehdy sotva rok. Byli jsme v Hradišti u známých, na zahradě pod pergolou obrostlou vínem nám otec pyšně předváděl syna. "A teď dávej pozor," řekl mi důrazně. "Lojzíku, co má táta ve sklepě?" Lojzík na něj zaostřil a pravil "Híno." Smáli jsme se a otec-malovinař byl nesmírně spokojený.