Horňácké slavnosti, 18. - 20. července

23. července 2008 v 10:12 | Sklenička |  Reporty
Tak jsem zpátky v civilizaci po třech dnech v rajské zahradě, ve kterou se každý třetí červencový víkend v roce proměňuje městečko Velká nad Veličkou. Jedenapadesáté Horňácké slavnosti pro mě začaly páteční večer a skončily v neděli kolem čtvrté odpoledne, kdy konečně začalo na zahradu kuželovského větrného mlýna (domácí mu říkají Horňácký větrák) pořádně pršet a já jsem to při posledním vystoupení zabalil a jel domů. No jak by nezačalo foukat a pršet, když Horňáci spustí svůj větrák! (O tom, co je to Horňácko, se dočtete všelikde jinde, ale třeba taky tady a tady a tady.)

Cestou jsem viděl tyhle blumy, po folklóru druhý pramen horňáckého bohatství. Vlastně ani nevím, jak se to správně jmenuje, ale je mi jasné, co z toho nakonec bude. Proslulou horňáckou slivovici mě ještě za studentských let v Praze učila pít slečna z Hrubé Vrbky. Jako student jsem znal jen levné koňaky, a její padesátiprocentní slivovici jsem usrkával podobně, jako bych ji ochutnával. Smála se mi, "To se necucá! Musíš si udělat slinu a polknout, kopnout to tam!" Naučiua mě ju piť po deckách, ze skueniček od horčice (přepisuju horňácky).
V sobotu ráno jsem po mnoha letech zase viděl svítání nad Strážnou Hůrkou. Měli jsme úplněk a svítání bylo tak pěkné, že ani nejlepší výtvarník Večerníčků by to líp nenamaloval. Nabírané dešťové mraky jako krajkové ovečky nad světlající oblohou, do toho loučící se houslisti, odcházející zpěváci a tanečníci. Zpěváci si nad ránem vzpomínali na nejnepravděpodobnější sloky písniček ("A nesložil si to?" zeptal se jednu chvíli horňácký houslista zpěváka, nedůvěřivě).
Naštěstí jsem tady zase potkal spoustu lidí, které vídám jenom tady - mimo jiné i Angličana Richarda, který objíždí spoustu let moravské a slovenské folklórní festivaly a kterého jsem viděl naposled před pěti lety. (Vezl jsem ho v neděli z Kuželova do Veselí a vysvětloval mu, proč Češi a Slováci tak radostně přijímají Euro, nechápal to.)
Ani nevím, co o Horňáckých slavnostech napsat, protože každý tam jezdí kvůli něčemu jinému. Základem je samozřejmě muzika, ale i moje zážitky se za ta léta, co tam jezdím, proměňují. Zpočátku jsem míval víc společenských zážitků, postupem času převládly ty hudební. V Hrubej Vrbce jinší svět, tam jsou dívky jako květ!
V pátečním hlavním programu se předváděla lidová pouť ke svatému Antoníčkovi, a když se hrála zpověď, vzpomněl jsem si, že když jsem byl na Horňáckých poprvé, nejenže na podiu žádný kňaz nebyl, ale před programem ještě nastoupili SNB s vlčáky (vedenými Pomocnou stráží SNB) a všem nám zkontrolovali občanky, dostali totiž hlášení, že na festival se sjíždějí podezřelé máničky z Prahy. Uklidňoval jsem tehdy kamaráda znervoznělého rafajícím vlčákem, který se sebevražedně hádal s esenbákem "jen ať si nás zapíšou, aspoň se neztratíme."
Sweet Harry Havelka je na fotce omylem. Chtěl jsem vyfotit basistu Jaroslava Smutného a zachytit na fotce velikou radost z muziky, která z něj až fyzicky sálala, a Ondřeje Havelku jsem objevil na fotkách až doma. Ale nic proti tomu, na srpnových Ozvěnách Horňácka mají hrát i Havelka a Melody Mejkrs (přepisuju důsledně horňácky), do Velké jezdí možná déle než já.
Jedním z mých hrdinů letošních Horňáckých byl právě pan Smutný. Nejenže je to pan Basista, tvrdí muziku a na basu hraje ďábelské sólové party, ale rozdával živočišnou radost při pátečním jam sessionu i při sobotním hraní s muzikou Mirka Minkse.
Tahle muzika mě překvapila nejen pódiovým hraním, ale i tím, jak zahráli sobotní jam session - lidovou zábavu po skončení programu na hlavním pódiu. Minksova muzika je, aspoň předpokládám, rodinná kapela, ale opticky je poskládaná z různorodých typů. Díky tomu, že si Minkse pamatuju jako hubeného mladíčka, baví mě, jak mi dnes stále víc připomíná sedláka.
Půvabná houslistka, mladíčci v kapele a basista Smutný to dokonale doplňují, ale jejich muzikantský výkon ze sobotní noci byl úžasný. Připomněl mi primáše Jožku Kubíka, který prý říkával, "nač jsou nějaké súťaže. Mezi ožralých ludí nás pusťte, tam sa ukáže, jak kdo hraje."
Vylovím z paměti další hrdiny slavností, jak si je pamatuju. Martin Zálešák zpíval s muzikou Martina Hrbáče a exceloval v písničce, kterou znám od Františka Okénky. Zálešák je tenor jako hrom, jako když na vás přijde bouřka uprostřed roviny a nemáte se kam schovat. Písnička taky stojí za citování, škoda že nemůžu ocitovat i s melodií: "Byla jedna Andulenka, Anka, / Ona si tú krepelenku zamkla / Až k ní došel ten vrbecký stárek / Odrazil jí od krepelky zámek. Joj!"
Zábavu u horňácké muziky táhnou skoro výlučně chlapi, ženským je dovoleno jen tancovat, takže jsem málem prošvihl Sboreček žen z Lipova. Nezapsal jsem si žádné komentáře, ale jejich zpěv se nedal přeslechnout, i když vlastně u Horňáků očekávám hlavně mužské sedlácké nebo verbuňky. Jednoduchý zpěv bez ozdob, teď vydaly cédéčko. S trochou štěstí si ho pořídím.
Osmdesátiletá Anna Kománková zpívala krásně čistě pětitisícihlavému davu, tak, že jste se mohli cítit jako byste seděli s ní sami v místnosti, kde by zpívala jen vám. Neumím popsat - že devětašedesátiletý Martin Hrbáč zvládá noční hraní pro dvěstěhlavý dav mírně podnapilých zpěváků a tanečníků, to si vysvětluju tělesnou konstitucí moravského pořízka, ale pro osmdesátiletou zpěvačku paní Kománkovou nemám vysvětlení. "Ty nohy už mně neslúží," komentovala to paní Kománková, a když s ní moderátorka pátečního pořadu zapřádlala hovory na téma balení kluků zamlada, řekla to též stručně. "My sme na ně u muziky tak kůkaly..." a pomáhalo to? "Pomáhalo."
V závěru sobotního programu mě překvapilo vystoupení kapely nejmladší generace muziky z Lipova, Lipovjánku. Nezletilá muzika hrála nečekaně suverénně, s jasnými linkami nástrojů a jednoduše účelnými houslovými party. Nesnažili se ohromit technikou, hráli jaksi služebně, účelně, sloužili muzice a bylo v tom cítit sebevědomí. Ale muzikálnost se tady asi rodí snadno jako na břeclavsku všechno co roste ze země. To píšu s nepokrytou závistí, protože já si před horňáckou muzikou sólo nezazpívám. Už jsem viděl přehnaně sebevědomé mládence, které majstr Hrbáč odháněl od muziky výmluvným gestem s hrozícím smyčcem.
A to je další milník mojí paměti, protože každé vystoupení muziky devetašedesátiletého Martina Hrbáče je svátek, a vidět jeho hraní na volné zábavě pro lidi, kde každý může přijít a poručit si vlastní písničku, to je pro mě něco jako pro předškoláka vánoce. Jako degustační vzorek nabídnu pro kolegy f***bloggery video z mobilu. Píseň pojednává o zdravé výživě v typicky horňáckém duchu.
Rovnou se omlouvám, stál jsem za cimbálem a nejvíc je tam slyšet békání připitého zpěváka po mé levici. Pro posluchače nezvyklého horňáckému dialektu přikládám přepis textu: "Jaký frištuk, taká večera./ Včera byla husa pečená. / Ale dneska ráno, prevelice málo, / Běda preběda!"
Největším hitem se pro mě stala píseň, kterou jsem v pátek slyšel poprvé. "Šak si moja koralenko dobrý lék" se hrála nejmíň třikrát, a to jsem nebyl všude. Zajímavé je, že některé písně, které se zhusta prosazovaly v mých mladých letech, jsem letos neslyšel vůbec ("Ej, čo som to porobil na dětvanskom mostě, / Hodím sa do vody, nebudem v arestě" si chtěl tehdy zazpívat každý). Píseň pojednává o tom, co má zpěvák nejradši a je tam přítomná i smrt - ostatně každá opravdová poezie je o těch třech věcech, a to jsou život, láska, smrt. Nepodařilo se mi nahrát ji pořádně, ale úvodní sloky můžete vidět tady dole s Martinem Čambalem. Vydržte, bude to stát za to.
Druhou část písně jsem nahrál v sobotu v noci při volné zábavě s muzikou Martina Hrbáče. Zase za cimbálem a s falešným zpěvem z davu.
Dopustím se teď vlastní myšlénky. Jedním z atributů lidové písně, ba přímo podmínkou jejího uznání za opravdovou lidovou píseň, je bezživotí jejího autora. Autentická lidová píseň nemá známého autora a její autor by měl být bezpečně na onom světě. Nerad bych se mýlil a nebudu se hádat, ale vsadil bych se, že autora této písně jsme v sobotu mohli zahlédnout na Horňáckých slavnostech.
Nesoudím tak jen z náhlého vynoření téhle písně. "Kdyby byla z marijánu, šafránu," podobná podmínka je často používaná v lidových písních (Kdyby tady byla taková panenka nebo Scarbourough Fair odjinud) je tady použitá jinak, bezvýchodně: "z tej lavice nikdy více nevstanu." Nemůžu si být jistý, ale pár lidových písniček jsem už slyšel a na podobný obrat použitý v takové souvislosti si nevzpomínám. Taky si myslím, že před sto nebo dvě stě lety převládal ve společnosti úplně jiný vztah ke kořalence, než je ten prezentovaný v písni, takže by se píseň těžko šířila ústním podáním.
A pokud mi napíšete, že autora znáte, rád ho odměním za použití autorských práv, nejraději lahví něčeho tekutého, určeného k rychlé spotřebě. Ještě se nechystám na pohřeb, ale tuhle písničku bych si na něm přál zahrát!
P.S. A protože je tohle wine-blog, tak abych nebyl úplně off-topic, dodávám, že jsem s sebou měl Riesling AOC 2002 z hunawihrské Domaine Sipp-Mack. Díky nesmyslně vysoké teplotě podávání jsme si kromě medově-lipových vůní užili i noblesní petrolejové chuti. Jako poklonu všem folkloristům, s kterými jsem víno sdílel, dodávám, že všichni určili "ryzlink, hodně starý" a někteří dokonce ukázali do Alsaska. Na druhý den jsem měl kabinetní Vlašák 2007 z věstonického Vinohradu CZ, zbytek jsem vezl domů a dopil pozdě večer doma, bez závad a s chutí. Tomu říkám parádní vlašák, mikulovské Chablis! Tož tak.
 


Komentáře

1 Darja Darja | 23. července 2008 v 10:29

Toz dobre, pane Skleničko:)) Vsimla jsem si, ze v nadseni nad Hrbacovou muzikou vubec nezminujete cimbalovku Peti Mičky. Ta je znalcama povazovana za nejautentictejsi hornackou cimbalovku, Peta hraje jako Jozka Kubik - tvrde a syrove:) Pred rokem jim vyslo CD, jestli ho nemate, poridte, stoji to za to:) No a abych nedelala jen reklamu (kluky teda osobne neznam:)), byl jste nekdo v sobotu u Tondy Vrby na Fnukalovem? To byl uzasny porad s mojim milovanym Lubosem Holym, mimo jine:) Jo a Sborecek z Lipova zpiva nadherne, urcite si ten jejich pocin poridte:) A taky monografii o Anicce Komankove, kterou ted vydal Etnologicky ustav AV CR...A uz mlcim:))

2 -69- -69- | E-mail | 24. července 2008 v 20:13

tos netušil,až jak kvalifikované čtenářstvo sem chodí,

já to scu fšecko,tak dajte vědět kde to vzít

3 -69- -69- | E-mail | 24. července 2008 v 20:32

projel sem si teď vídea a zdá se mně ,že to dopadlo skvěle,pustil sem si to do sluchátek a má to bezva zvuk,To je z telefónu????

p.s.eště k tomu jak kdo hraje,

nekolikrát jsem pustil to video s Kubíkem a Hrbáčem svojím děckám,které folklór nebaví ani trochu,čuměli na to jak zařezaní,jak je to zvláštní až primitivní muzika a Kubík hraje doopravdy surově a skoro proti písničce.

4 Sklenička Sklenička | E-mail | 24. července 2008 v 20:48

2 - jednak o některých kvalifikovaných čtenářích vím a jednak si za to taky trošičku připisuju zásluhu :o)))

Kde to vzít - nejsnáz u prodejního stánku hned vedle prodeje lístků na Strážné Hůrce. Na monografii o paní Kománkové bych se asi začal ptát ve Strážnici na zámku, www.nulk.cz.

1 - jsem lajdák, nepíšu si poznámky, při programu kecám s lidmi, které jsem rok neviděl, přijedu zpátky s hlavou jako kaleidoskop, tak mějte slitování. To nemá být recenze, jen soukromé zápisky o tom, co mám rád :o) Víno, ženy, zpěv :o)

5 Sklenička Sklenička | E-mail | 24. července 2008 v 20:57

3 - se míjíme s tím diskutováním :o) ano, to je z toho telefónu, co ses mě na něj ptal.

Ad jak kdo hraje, to je na samostatnej článek. Já si zamlada myslel, že cimbálovka je taková sláčiková romantická ufňukaná záležitost, ale první návštěva Strážnice mě z toho vyvedla, a na Horňácku je to úplně echt jinak, to je bigbít jako hrom. Ostatně když ta kapela musí hrát stovce ožralých zpěváků, tak to musí být slyšet. Psal jsem to o té mladé nezletilé muzice z Lipova, že to hrajou jednoduše, a to je ono. Miluju cédéčko Františka Okénky s Hrbáčem, protože to natočili v redukované sestavě, bez cimbálu a klarinetu, a je to r'n'r že by si Jagger s Richardsem sedli na zadek (Richards určitě, kdyby mu ještě půjčili litrovku páleného :o)).

6 Sajmik Sajmik | E-mail | 24. července 2008 v 21:11

Na Horňáckých jsme byli se ženou jen v sobotu, ale užili jsme si to, také se nám nejvíce líbil M. Hrbáč, M. Zálešák, stejně jako "archaický skřípavý" styl P. Mičky. Fyzicky i muzikantsky "vyrostli" i potomci J. Kubíka, je vidět, že to mají v krvi. Zpěv Sborečku z Lipova má takovou sílu, že jsme úplně slzeli...

7 -69- -69- | E-mail | 24. července 2008 v 22:26

telefón už od včerejška mám,tak možu take točit.

Ide najít ten Kubíkuj medailón na stránkách ČT????

8 Darja Darja | 25. července 2008 v 12:04

to Sklenička: jasne, akorat jsem chtela rict, ze Hornacko neni jen Hrbac:)

to 69: jj, su kvalifikovana trochu ohledne Hornacka, jinak nic moc:) Pokud opravdu "fsecko to scete":), toz po monografii o Komankove se shanejte v Etnologickem ustavu AV CR (je k dostani za smesnou cenu), po Mickove CD treba v Indies Records, kontakt na Sborecek z Lipova najdete na webu Lipova. No a vubec znamym vydavatelem nahravek z Hornacka je uz zanikle vydavatelstvi Aton Martina Holeho (syn Dusana), ktery ovsem CD stale jezdi prodavat na folklorni akce. Takze sehnat se da temer vse:)

A nebojte, uz tady ty vinne stranky nebudu zaplevelovat folklorem:)

9 Darja Darja | E-mail | 25. července 2008 v 12:20

Uz fakt posledni post, prisaham:) jen tolik - kdyby chtel nekdo treba seznam nahravek vydanych Atonem, nebo kontakt na ne, nebo cokoli o nahravkach z Hornacka, at zkusi napsat, treba bych mohla pomoct (aj kdyz ja taky zdaleka nemam a nevim vsechno:))

10 Sklenička Sklenička | E-mail | 25. července 2008 v 15:00

8 -  Jak zaplevelovat folklorem? To ja jsem si zaplevelil :o)

11 MT MT | E-mail | 25. července 2008 v 21:48

však folklór k tomu patří, nehysterčite, to je super počtení a ve spojení s vinnou moravskou "kulturou" to má čtvrtý rozměr .)

Tak ňa neserte a pište dál, všecí .))

12 -69- -69- | E-mail | 25. července 2008 v 22:13

Milá Darjo,předem mého dopisu bych Vás chtěl požádat o nabízené informace o horňáckých nahrávkách,a zadem o to ostatní.Je blbost abych to nějak třídil,utřídí se to samo,až si to fšecko (podle vzoru fčelka)několikrát poslechnu prolistuju a pročtu a zvolím si své miláčky.které budu protěžovat dokud si nevyberu jinačí.Už se moc těším.Folklor forever...!!!!!

13 Sklenička Sklenička | E-mail | 26. července 2008 v 9:02

11 - ja myslim, ze je to jasne, pratelske skorpeni. Uz pres mesic tady pisu o moravskych kostech a folkloru : ) doma sice taky upijim ze zasob burgund, ale kdyz jsem o tom minuly tyden zkusmo napsal, vysla z toho naslechtena nuda. Na to bude dost casu po sezone, ted je sezona folklornich festivalu a letos i Otevrenych sklepu. Psal bych o tom, i kdybyste me okrikovali : )

14 Darja Darja | E-mail | 26. července 2008 v 11:01

to all: jasne, spis jsem si rikala, ze jsem to tady zbytecne zaplavila (zaplevelila) jednotlivostma:)

to -69-: dobre, dobre, pokusim se to nejak dat dohromady a to info Vam poslat na mail. Poslala bych aj nejake mp3, ale to je trestne:)))

15 MT MT | E-mail | 26. července 2008 v 13:33

13: však jasné .)

14: ale kuš, furt :)

16 -69- -69- | E-mail | 27. července 2008 v 18:09

to Darja-pres rameno mne cumi svagr.(vrchni celni rada) a chce ty mp3 taky.nic neboj mame zastani.

17 Pavel Pavel | E-mail | 29. července 2008 v 10:35

Ajaj, vidim, že zase trávím dovolenou jinde než mám.

krááásná muzika, můžete mne dát do kopie, až budete psát  -69-  ?

moc děkuji :-)

18 Darja Darja | E-mail | 31. července 2008 v 22:43

to -69- :no nevim, nevim, jak bych to tim mailem protlacila:)) nicmene mail je jiz zplozen, snad Vam bude co platny

to Pavel: dobre, uz Vas tam pisu, nicmene je to jen suche info:)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama