Dny otevřených sklepů, Věstonice, 4. a 5. července

10. července 2008 v 7:00 |  Reporty
Minulý víkend se s vinařskými radovánkami roztrhl pytel. Byly Otevřené sklepy v Pavlově, v obou Věstonicích a v Moravské Nové Vsi. Dalo se to stihnout všechno a znám jedince, kteří absolvovali pěšky dvě poslední akce, sám jsem si netroufl. Nechal jsem se odvézt.

Věstonická vína vlastně moc neznám. Když nepočítám velikonoční košt v Pavlově (a ten nepočítám, Pavlov je z druhé strany kopce), byl jsem tam vlastně jen vloni na Výstavě vína v Dolních Věstonicích (byla skvělá, moc se mi to líbilo!) Nechal jsem se v pátek zavézt do Horních Věstonic. Za tři stovky jsem dostal skleničku (s krásným obrázkem věstonické Venuše), mapku s popisky a vstupné s možností ochutnávat. Byl to první ročník, premiéra, a probíhala současně v Dolních Věstonicích (2 sklepy) i v Horních (dalších 7 sklepů). Trochu jsem ten program podcenil, přijel jsem na pátou hodinu a do osmé jsem stihl navštívit jen šest sklepů. Ale i tak jsem udělal několik nadějných objevů.
Vyšplhal jsem až na horní konec Horních Věstonic a chvíli se kochal výhledem na vinice pod bílými skalisky nad vesnicí i pohledem na rozházené věstonické domky pode mnou a mušovská jezera v dálce. A pak jsem našel první sklep pana Věroslava Kováře. Jako první vzorek nabízel Večerku 2006 jakostní. Ovšem jaká to byla nápadná jakostka, pěkně vybarvená, s hustou až likérovou kořenitou chutí! Na moji poznámku o hustotě jsem se dozvěděl, že tohle víno má 27 g/litr bezcukerného extraktu a 7 gramů zbytkového cukru. Navíc 15% alkoholu a za 150 kaček jasná koupě! Na můj vybízivý dotaz, co je to za jakostku s takovými analytikami jsem se dozvěděl příběh nachlup podobný tomu, který jsem tady už reprodukoval v textu o hrušeckém vinaři panu Tichém. Víno mělo na zatřídění do vysokého přívlastku, ale zatřiďovací komise při posuzování organoleptických charakteristik víno shodila o třídu níž. Vrtěl jsem hlavou, protože tohle VČR bylo až nápadně dobré a na vynikající vyzrálost hroznů by při ochutnávce musel přijít i začátečník. Nevím, kolik návštěvníků dorazilo na věstonické Sklepy v sobotu, ale přeju panu Kovářovi, aby Večerku rychle vyprodal, protože je prostě skvělá!
Druhý vzorek byl vlašák 2006 PS, dobrý, kořenitý a vodový, jak vlašáky bývají. Sauvignon 07 byl lehký, suchý, příjemné pití. Sauvignon 06 lehký a oproti předchozímu už krásně vyhlazený, pěkná ukázka toho, jak rychle takové víno stárne do krásy. Pálava 2006 jakostní byla stejný příklad jako úvodní Večerka, nadupané a už pěkně uhlazené víno postižené verdiktem zatřiďovací komise. Nevím, zda by pan Kovář prodával úvodní VČR za 150 Kč, kdyby mu ho komise zatřídila do VzH nebo VzB, kam patřila, a tyhle úvahy ani nejsou mým úkolem. Ale všechna ochutnávaná vína byla dobře udělaná, suchá byla lehká a příjemná, vína se zbytkovým cukrem a zejména úvodní VČR byla pěkně vybalancovaná, pro mě to byla nesmírně povzbuzující návštěva. Už jsem tady psal, že nechovám žádné sympatie k u nás zavedenému germánskému systému klasifikace vín, a vína pana Kováře bych si po ochutnávce u něj koupil i jako zemská nebo klidně i neoznačená, bez etiket. Ufff. Nechci z několika jednotlivých případů nesouhlasu se zatříděním vína vyvozovat závěry, setkal jsem se jen s pár případy a to není statisticky významné. Podstatné je víno uvnitř, ne text na etiketě. Howgh.
Druhá zastávka: Vinařství Antonín Gorčík. Mladý vinař, jednoduchá vína. Po delším pobytu v předchozím sklepě jsem návštěvu zkrátil a ochutnal jen čtyři vzorky. Vlašák, milerku, rýňák a zweigl. Všechno jednoduchá vína, deklarovaná jako zemská. Nadšení se tentokrát nedostavilo.
Třetí zastávka, ZMIKO s.r.o. Doplnil jsem síly chlebem, sýrem a klobáskou, nabídka byla štědrá. Na začátek Vlašák 07 PS, sladší, ale pěkný. Slabší vůně, líbivá chuť. Veltlín 07 byl hodně lehký, Sauvignon 07 se zbytkovým cukrem. Jsem odpůrce zbytkového cukru, ale tento SVG jsem nezatratil. Jako nejlepší jsem si vyhodnotil Modrý Portugal 07 s poměrně vysokou barvou a pěknou navinulou vůní. V chuti trochu ostřejší. Překvapení, protože MP jsem chtěl při ochutnávce přeskočit, ale podlehl jsem doporučení sklepmistra. Možná jsem jen obětí rozporu mezi (nulovým) očekáváním a příjemným výsledkem, ale víno stálo 70 Kč a klidně bych ho koupil. Ještě jsem ochutnal ZW 07 PS a CS 03 PS, ale nepřekonaly Portugal.
Čtvrtá zastávka, Moravčíkova vína z vinic pod Pálavou. Byl jsem tam a nechce se mi do hodnocení. Měl jsem čtyři vína, vesměs s vyšším zbytkovým cukrem, a rychle jsem běžel dál. Můžu to přeskočit?
Pátá zastávka, Vinařství Pod Martinkou, s.r.o. Sklep na příjezdové silnici, u kterého díky poloze bylo stále plno. Spousty spokojených návštěvníků. Těšil jsem se sem, protože jsem si předem našel na internetu nějaké informace, ze kterých jsem získal dojem, že půjde o vycházející hvězdu, ale dojem jsem si za mé krátké návštěvy nepotvrdil. Sylvánské zelené 07 Kabinet bylo pěkné kořenité víno se silnější kyselinou, byť trochu řídké, jak už domácí Sylván bývá. Pak jsem ještě zkusil RB 07 PS polosuché, Frankovku 07 Rosé s příliš výraznými kyselinami a hlavně kvasinkami, které celý dojem strhávaly. ZW 07 Rosé polosladké bylo čisté víno, ale mně u rosé zbytkový cukr překáží. Ještě SVG 06 PS suché, ale na odchodu jsem si říkal, že mě vlastně nejvíc zaujal úvodní Sylván. Ale nedejte na mě, třeba si Pod Martinkou najdete sami něco jiného...
Šestá a poslední zastávka, Vinohrad CZ, s.r.o. Jsem ignorant, logo firmy i pestrobarevně řešené etikety mi byly povědomé, ale že vína dělá bývalý sklepmistr Tanzbergu pan Gala jsem se dozvěděl až po návratu domů. No alespoň se můžu prsit, že jsem zase jednou poznal dobré víno naslepo, bez berličky pomocných informací a nápovědy ostatních, lépe informovaných. Ale postupně...
Vinohrad CZ se na akci evidentně dobře připravil. Předkládaná vína byla vesměs vychlazená v blízké chladničce, degustační místnost byla sice v prvním patře velké podnikové budovy při silnici mezi Horními a Dolními Věstonicemi, ale byla stroze zařízena, aby to ochutnávající zákazníky nerozptylovalo a neodvádělo pozornost od vína. Vešel jsem do ní sám pět minut před sedmou, kdy celá akce měla pro ten den oficiálně končit, ale když jsem v osm odcházel, byla místnost plná dobře se bavících návštěvníků, kteří dorazili po mně.
Začínalo se, jak jinak, Vlašákem 07 kabinetem. Zřetelně odrůdovým, kořenitým, s mírnou (neodbouranou) kyselinou. Veltlínské zelené 07 (kabinet) působí podobně, zase je ve vůni poznat odrůda (pepř), jemné suché víno. Muller-Thurgau 07 (kab.) je taky v nose poznat. Muškát moravský 07 (kab.) poměrně málo voní, ale jinak bez výhrad. Nízký extrakt, cukr 1,1. Rosé Zweigeltrebe 07 (kab.) má výraznější kyselinu, ale líbí se mi. Sauvignon Blanc 07 (kab.) má 4 gramy cukru a příjemně voní. V chuti se mísí ovoce a v závěru dokonce i ty proklínané kopřivy, to mi připadá zajímavé. Koupil jsem. 128,50 Kč.
Modrý Portugal 07 (jakostní) má pěknou (vodovou) barvu, pikantní chuť a působí přes střídmé analytické hodnoty jemně. Jakostka doslazená na 22 stupňů, klidně se mi posmívejte, koupil jsem (105 Kč). Frankovka 07 (kab.) má zářivě světlou barvu, příjemnou chuť, ale působí řídce, přestože analytické hodnoty ukazují zatím nejvyšší extrakt (22,4). Cabernet Moravia 06 PS (konečně pořádný přívlastek) se 14% alkoholu a 25 gramy extraktu se mi líbí, kupuju. Od nově příchozích návštěvníků jsem se dozvěděl, že ve vstupném je zakomponovaný stokorunový bonus na nákup vína, takže nakonec kupuju čtyři lahve a doufám, že pozdější kontrola moje dojmy z Vinohradu CZ nerozmetá.
Obvykle nepropadám nadšení nad kabinetními víny s extraktem pod 20 gramů, ale Vinohrad CZ mě dostal. Jednak jsem si z ochutnávky odnesl dojem, že se cíleně rozhodli dělat lehká vína bez zbytkového cukru. Za druhé všechna vína měla jasně patrný odrůdový charakter, a tomu já fandím (už jsem tady psal, že to je asi dáno tím, že jsem se mnohokrát ztrapnil nesprávným určením odrůdy, tak prostě mám rád výrobce, u nichž toto nebezpečí nehrozí). A za třetí očekávám, že tahle lehká vína půjdou dobře kombinovat s jídly, vlastnost, kterou obdivuju u italských vín, které dobré spárování s jídlem vystřelí o třídu výš. V dnešní záplavě slaďáků působí ochutnávka devíti lehkých vín z Vinohradu CZ jako oáza po celodenním pochodu rozpálenou pouští.
Chtěl jsem taky něco napsat o těch občas neuspořádaných, děravých, nepodsazovaných vinicích na Pálavě, o tom jako roli hrají majetkové poměry v tom, že občas na třetině plochy vinic je prázdno, ale schovám si to na jinou příležitost. Dnes už budu jen chválit.
Moji vítězové jsou tři: pan Kovář s bezvadně udělanými víny, s těmi nadupanými z dokonale vyzrálých hroznů i s těmi lehkými suchými víny. Vinohrad CZ s přesvědčivou kolekcí lehkých suchých a odrůdově zřetelných vín pro ty, kdo už jsou unaveni vysokými přívlastky a hledají odpočinek u příjemného, ale poctivě udělaného vína. A pořadatelé, Sdružení věstonických vinařů, pro které to byl první ročník. Myslím, že podobný podnik potřebuje nejméně tři čtyři roky, aby pořadatelé vychytali všechny mouchy a přilákali dostatečný počet návštěvníků. Přeju jim i návštěvníkům, aby měli dost vytrvalosti a těch několik let vydrželi. Jen houšť !
A pokud jste dočetli až sem, malé nakopnutí - jestli jste ve Věstonicích nebyli, máte o důvod víc vyjet na sobotní otevřené sklepy v Hruškách alias Putování za vínem!
 


Komentáře

1 Adam Kratochvíl Adam Kratochvíl | E-mail | Web | 30. května 2009 v 20:51

Prvně bych chtěl napsat - pěkné shrnutí a dobrá reklama Dne otevřených sklepů Věstonice! Letošní ročník se koná 3.-4.7.09 - jste všichni zváni ;-)

3 Avito321pl Avito321pl | E-mail | 28. října 2017 v 1:37

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Здравствуйте, дорогие друзья!</b>

Всегда рады предоставить Всем вам сервис по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, абсолютно новые). Если Вам необходимы определенные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если нужен залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных клиентов гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

купить кроссовки нью баланс на авито спб
пришла смс с авито и сняли деньги
удален аккаунт авито
как взломать аккаунт авито
отвязать номер от аккаунта в авито

4 AlysonOsr AlysonOsr | E-mail | Web | 29. října 2017 v 17:28
5 DesireeBks DesireeBks | E-mail | 12. března 2018 v 22:23

Oh Heavens. I don't know what to do as I have Lots of work to do next week month. Plus the university exams are close, it will be a torture. I am already being anxious maybe I should <a href=http://www.weldingschoolsnearme.com/cod/cheap-viagra-online-canadian-pharmacy>link</a> to calm down a little bit. Hopefully it will all go well. Wish me luck.

6 ValeriaTqk ValeriaTqk | E-mail | 17. března 2018 v 1:33

Oh Heavens. I don't know what to do as I have tons of work to do next week month. Plus the university exams are nearing, it will be a torture. I am already freaking out maybe I should <a href=http://www.bcn.com/fff/iv-ativan>link</a> to calm down a little bit. Hopefully it will all go well. Wish me luck.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama