Červenec 2008

Ozvěny Horňácka, nový wine-blog, Vlkoš a Robert Arnoux

28. července 2008 v 6:55 Plivátko
V pátečních Lidovkách psala o Horňáckých slavnostech Petruška Šustrová. Uvědomil jsem si při četbě, jaké jsem měl štěstí, že jsem objevil folklór ještě v ranné pubertě. Chtěl jsem to už napsat v komentářích diskutujícímu -69-, který si postěžoval na děcka, že je (zatím) folklór nebaví. Jeden z důvodů (jistě ne jediný, ale nepodceňuji ho), proč jsem zamlada folklóru propadl, bylo, že jsem objevil smysl starého rituálu s dvojím až trojím tleskáním před muzikou. Stačí málo, dobře zazpívat, přidat pár tradičních pohybů (šroubování žárovky atd.), tlesknout si a krásný holky přiběhnou samy, ještě se můžou přerazit, aby u vás byly první. Jestli vám ještě nebylo třicet, běžte si to vyzkoušet!

Horňácké slavnosti, 18. - 20. července

23. července 2008 v 10:12 | Sklenička |  Reporty
Tak jsem zpátky v civilizaci po třech dnech v rajské zahradě, ve kterou se každý třetí červencový víkend v roce proměňuje městečko Velká nad Veličkou. Jedenapadesáté Horňácké slavnosti pro mě začaly páteční večer a skončily v neděli kolem čtvrté odpoledne, kdy konečně začalo na zahradu kuželovského větrného mlýna (domácí mu říkají Horňácký větrák) pořádně pršet a já jsem to při posledním vystoupení zabalil a jel domů. No jak by nezačalo foukat a pršet, když Horňáci spustí svůj větrák! (O tom, co je to Horňácko, se dočtete všelikde jinde, ale třeba taky tady a tady a tady.)

Prázdninová zastávka v Tanzbergu

21. července 2008 v 7:00 Reporty
Bože, to je léto! První den dovolené otevřené sklepy v Pavlově, druhý den Poysdorf (Veltlíny...), třetí den Hrušky, čtvrtý den Salon vín ve Valticích, pátý den PPS Agro ve Strachotíně, a další dny ještě Otevřené sklepy ve Věstonicích, Mikulov, Tanzberg, Kolby, taky Otevřené sklepy ve Vlkoši. Snáz se to všechno projede než napíše! Ale Tanzberg nevynechám - psal o něm už jednou v zimě, takže jsem cestou z mikulovského koupaliště přemluvil ženu a děti, aby zabočili do Bavor a hodinku mě tam nechali.

Kosárkový kvíz, vyluštění

19. července 2008 v 13:34 Jen tak
Na poslední kvíz z Kulturního minima milovníka moravských vín přišel rekordní počet odpovědí. Chtěl jsem si za to přičíst zásluhu za dobře vybranou otázku (původně mě v souvislosti s Horňáckými slavnostmi napadaly takové hlouposti jako "K čemu se používá ta díra v plotě nahoře za areálem na Strážné Hůrce?" - ale na to by nemohly odpovídat dámy : ). Jeden z luštitelů napsal, že ho zlákala cena věnovaná tímhle e-shopem RESPONSE MEDIA, láhev slušné Burgundy Cote-de-Nuits Villages 2006 ze Chateau de Prémeaux, o kterém jsem už psal tady a tady. Cenu vidíte na spodní fotce.

Pár tipů

18. července 2008 v 7:00 Komentáře a plky
Neraď, není ti šedesát, řekla by mi Skleničková. Ale znáte to, dobré rady nejvíc těší ty, co rady dávají. Tak tomu nebudu říkat rady, ale tipy. Několik tipů z letošní pálavské dovolené. O jednom jsem tu už psal, Léto otevřených sklepů v Pavlově.

Salon vín ČR 2008, Valtice 3. července

16. července 2008 v 7:00 Reporty
V poslední době jsem tady několikrát jásal nad tím, jak to vypadá, když malí vinaři - konkurenti spolupracují. Záminkou mi byly (nebo ještě budou) Otevřené sklepy v Novém Poddvorově, v Pavlově, v Hruškách nebo Věstonicích. Ze všech těchto akcí mám výborný pocit, protože se vinařům - konkurentům podařilo pro návštěvníky společně zorganizovat příjemné ochutnávky, jaké by jeden každý z nich připravit nedokázal, propagovat svoje vína (a ještě to nejspíš všechno zařídit tak, aby na tom nikdo z organizátorů neprodělal). A jak to vypadá, když spolupracují velké vinařské podniky? Navštivte Salon vín ČR 2008 ve Valticích.

Horňácké slavnosti budou tento víkend

14. července 2008 v 7:00 Jen tak


Nedávno jsem stěhoval obsah svého bývalého pražského bytu do Skleničkové Lhoty u Prahy. Objevil jsem přitom štos starých katalogů moravských výstav vína (s degustačními poznámkami v dvojkové soustavě: nebrat a dobré) a mezi nimi malý poklad - dvaatřicetistránkovou brožurku "Horňácké pěsničky ke koštu vína" z roku 1976 (vydavatelem bylo JZD Obránců míru Lipov, editorem Dušan Holý).

Dny otevřených sklepů, Věstonice, 4. a 5. července

10. července 2008 v 7:00 Reporty
Minulý víkend se s vinařskými radovánkami roztrhl pytel. Byly Otevřené sklepy v Pavlově, v obou Věstonicích a v Moravské Nové Vsi. Dalo se to stihnout všechno a znám jedince, kteří absolvovali pěšky dvě poslední akce, sám jsem si netroufl. Nechal jsem se odvézt.

Putování za vínem, Hrušky

8. července 2008 v 7:00 Jen tak
Už dvakrát jsem tady a tady zmiňoval ryzlinky Ing. Richarda Tichého z Hrušek, a minulý týden jsem se k němu vnutil na návštěvu, protože jsem byl zvědavý, kde se ty ryzlinky berou. Zatímco děti jely do Břeclavi na zmrzlinu, ochutnal jsem ve sklepě ještě nenalahvovaná vína, z nichž některá budou připravena v lahvích k prodeji na Otevřených sklepích v Hruškách tuto sobotu, 12. července.

Začaly prázdniny, všechno se daří !

7. července 2008 v 7:00 Komentáře a plky
... právě začaly prázdniny, venku je vedro, všechno se daří !