Květen 2008

Rulandské bílé 99 z Tanzbergu

30. května 2008 v 23:31 Recenze
Neodolám a blognu: sice jsem v dnešním horku hasil žízeň lecčím, ale večer jsem vytáhl z hloubi chladničky tohoto prcka - půllitrovku Rulandského bílého PS z Tanzbergu. Vinice Pod Svatým Kopečkem leží asi - hledat to nebudu - hned u Mikulova, ne-li přímo v Mikulově. V tom horkém večeru jsem dal vínu šanci, protože mám v chladničce málo místa a papírově by už mělo být úplně marné. Je to totiž ročník 99.

jen tak

27. května 2008 v 22:54 Jen tak
Si tady večer sedim na zahradě ve vlahém večerním vzduchu, na klávesnici skoro nevidím, snažím se nevylít skleničky po pravé ruce... jen to moře za barákem chybí, a kuju pikle, jen tak si kuju. Nejspíš z toho nic nebude, dnešní víno (Auxey-Duresses 1er Cru Le Val 2003) je vypito a já si jen dávám hlt koňaku před spaním, psát se mi nechce... Nechystám se zakufrovat do neznáma jako Matesola, nechystám se vylézt do nejvyššího patra indické filosofie (nejlépe s kufříkem sedmi lahví DRC :) a odkopnout za sebou žebřík, i když mě to vždycky lákalo...

Burgundsko, den čtvrtý a pátý a nemoc

26. května 2008 v 7:00 Reporty
Čtvrtý den začal krásným počasím a já jsem na devátou objednaný do Chateau de Premeaux-Prissey, o kterém jsem už tady psal. Arnaud Pelletier, který má ve vinařství na starosti obchod, mě hned ve dveřích zaskočil otázkou, jestli chci ochutnat i ročník 2007 ze sudů. Myslím, že jsem vykulil oči a spadla mi čelist, tak to bylo nečekané, ale potom jsem se zatvářil nedbale, jakože v burgundských vinařstvích dostávám takové pozvání každý den.

Recept na rychlou večeři

23. května 2008 v 6:45 Jen tak
Měl bych dnes spíš napsat o nové kampani značky Vína z Moravy, vína z Čech v Intersparu (ta značka je snad prokletá?) a zatleskat za následováníhodný počin firmě Víno Mikulov (patřící pod Bohemia Sekt), ale o tom si více přečtete tady. Že se v této věci nejspíš neúmyslně namáčí i Vinařský Fond se píše taky tady. Už jsem se na blogu dříve ptal, kdyže bude ta Valná hromada Svazu vinařů ČR, takže nejlepší zpráva nakonec je odtud: 19. června ve 13 hodin ve Velkých Bílovicích. Kurňa, ale že se na devatenáctýho těším! Úvodní titulek sice patří až k dalšímu textu, ale paradoxně by se dal spojit i se zprávami o těchto podivně prodávaných vínech - po některých vínech vás přejde chuť na večeři. To ale neplatí o dnešním receptu na rychlou večeři.

Pozvánka na košt vín ze Skleničky

22. května 2008 v 15:12 Jen tak
Když jsem začínal s anketou - průzkumem (Chtěli byste se zúčastnit v Praze ochutnávky zaměřené na párování jídla a vína?), říkal jsem si, že až se sejde 12 odpovídačů, tak to vyhlásím. Minulý průzkum dopadl totiž slabě - když jsem navrhl konkrétní termín, z pěti předběžných zájemců zbyl jediný. Ale teď už dvacítka čtenářů klikla ANO, počasí se má zlepšit na opravdové letní, tak to zkusím znova:

Košt vín ze Skleničky, sobota 7. června, 17 hodin


Proč ženy rády jedí mimo domov

21. května 2008 v 7:00 Jen tak
Krásná jiskrná světlá barva, na základní šardonku je to aromatická bomba se spoustou ovoce ve vůni, nesmírně čisté i v chuti, byť chuť už není tak výrazná, jako vůně. Chuť překvapivě dlouhá, příjemně minerální a svěží. Víno proteklo dubovým sudem, hrozny jsou z Mercurey, kde má Chateau Chamirey 37 hektarů vinic, z toho 15 ha kategorie Premier Cru. Zejména k syrovému masu tuňáka se víno báječně hodilo.

Chez Jeannette, Fixin

19. května 2008 v 7:00 Reporty
Jak každý skaut ví, třetí den přichází krize. Navíc byl První Máj a Francouzi umějí svátky slavit. Takže jsem si udělal odpočinkový program a dokonce jsem za celý den koupil jen dvě lahve vína (Vosne-Romanée a Morey-St-Denis, obě 2003)!

Vino Revue a Zazon

16. května 2008 v 6:55 Plivátko
S až samožerským uspokojením jsem si po sobě četl poznámky z lednové prezentace vín Vino Revue Prague Trophy. Psal jsem tam o zklamání z loňské soutěže Pinotů Noir a zejména z toho, že čeští dovozci do soutěže nepřihlásili klasická vína z Burgundska, protože jsem předpokládal, že proti chilským, novozélandským a izraelským vínům (a moravským...) by museli uspět. A brblal jsem nad tím, že se na vyhlášení v břevnovském klášteře neobjevil (tehdy náhle nemocný) dovozce JUDr. Rudolf Ježek.

Košt v Popicích, 10. května 2008

13. května 2008 v 12:27 Reporty
Výstavu vín v Popicích jsme s kamarádem objevili někdy na začátku devadesátých let, ještě v předinternetových dobách, kdy sdílení informací bylo mnohem komplikovanější, než dnes. Jeli jsme tehdy na oblastní košt do Velkých Bílovic, ale na místě jsme zjistili, že jsme se spletli o týden, že košt už proběhl. Otráveně jsme nastoupili do auta a bezcílně křižovali krajem, občas jsme zastavili na návsi nebo u hospody a četli plakáty, jestli někde není košt nebo alespoň Beseda u cimbálu. V Popicích jsme měli štěstí. Namísto 600 vzorků, které jsme čekali v Bílovicích, jich bylo jen asi 200 až 250, ale vína byla překvapivě dobrá a prostředí sympatické. Takže jsem se letos vypravil do Popic už asi počtvrté.