Frankovka 2006 Late Harvest, Stapleton & Springer

7. dubna 2008 v 6:10 | Sklenička |  Recenze
O Frankovce z Bořetic 2002 jsem už tady psal, pasoval jsem ji v neoficiálním soukromém žebříčku na nejlepší domácí červené víno několika posledních let, přinejmenším z těch běžně prodávaných v obchodní síti. Myslím, že bylo vyjímečné přinejmenším ve dvou ohledech:

Jednak bylo ještě na konci roku 2007 v překvapivě dobré kondici. Nemám poznámky z předchozích let, objevil jsem si ji až v roce 2006. Naslouchám domácím vinařům, když mluví o tom, že moravská vína jsou v zásadě vyráběná pro brzkou spotřebu a nesnažím se je trumfnout tím, že budu jejich vína nesmyslně archivovat, takže chápu dlouhověkost Frankovky z Bořetic jako poměrně vzácnou vyjímku z pravidla. Druhým ohledem, v kterém byla Frankovka z Bořetic vyjímečná, byla cena. Už jsem tady mnohokrát psal, že zejména současná moravská vína jsou často předražená. Frankovka z Bořetic 02 stála baťovských 200 Kč a myslím, že by se ctí obstála i kdyby stála dvakrát tolik. Soukromě mi Jaroslav Springer přiznal, že víno ocenili níž, než bylo zdrávo, a že to udělali proto, aby přilákali pozornost k novému vinařství. Přiznávám, že v souvislosti s mým několik let starým odhadem kvality mě to potěšilo - ještě poznám dobré víno i dobrou cenu (aspoň někdy :-)
Takže jsem k Frankovce 06 (vida, teď už jen stoprocentní Frankovka bez příměsí) přistupoval s respektem a očekáváním, což může být někdy na překážku. Dopadlo to dobře, za 200 Kč (cena u výrobce) víno určitě stojí.
Adjustáž je typická Springerovská, s poznámkou "Late Harvest - No Oak" na etiketě. Zadní etiketa potvrzuje přívlastek pozdní sběr a 13,5 % alkoholu. Etikety Stapleton & Springer jsem už opěvoval, stále se mi líbí. Barva je třešňově rudá. Nejsem znalec Frankovky, ale barva mi připadá vysoká, silná. Vůně je zprvu nevyhraněně ovocná a šípková (žádné koření), trochu připomíná přezrálé trnky pod Pálavou v listopadu. Chuť je zpočátku mírně nasládlá s pěkně zkrocenými kyselinami, extraktivní (ale ten dojem vyššího extraktu mi možná podsouvají ještě výrazné třísloviny). Opakuje se neurčitá ovocná chuť z vůně včetně tónu šípků a trnek, díky nasládlému začátku působí příjemně. S provzdušněním se po několika hodinách víno zjemňuje a stává se hladším - rozhodně dekantovat! Kyseliny i třísloviny jsou ještě výrazné, ale věřím, že za pár let ve sklepě se tohle víno zlepší, i když mi zatím nic nenaznačuje, že by se toto víno mohlo vyšplhat do výšin elegance, kam mě zavedla Frankovka z Bořetic 02. Rozhodně zkusím koupit 6 lahví a budu na ně chodit dvakrát do roka!
Můj první odad je, že víno nebude tak výrazné a elegantní jako Frankovka z Bořetic 2002, ale bude také dobré. Na závěr si dovolím jednu chabě podloženou spekulaci. Už jsem se tady několikrát zmínil o tom, že obchodní model malých francouzských (zejména burgundských) vinařství je založen na prodeji koncovým zákazníkům, a prodej velkoobchodníkům (vytoužený sen mnoha moravských vinařství) představuje malou část celkových tržeb (10 až 30 %). Z kratičkého rozhovoru s Jaroslavem Springerem jsem nabyl dojmu, že míří podobným směrem (včetně redukce sortimentu na tři položky - Frankovka, Svatovavřinecké a Pinot Noir), jen jsem v to páteční odpoledne, neohlášen, neměl vůli zdržovat ho podrobnými a možná nesprávně zamířenými dotazy. Pokud jde o popis vína, snažím se být nestranný, a pokud jde o další položky z ceníku podniku Stapleton & Springer s cenou nasazenou na 500 a 900 Kč, tam se asi abonentem nestanu, ale přesto mi zaměření podniku na přímý prodej spotřebitelům je sympatické.
 


Komentáře

1 J.Č. J.Č. | Web | 7. dubna 2008 v 8:33 | Reagovat

Vypadá to lákavě. Dost mne mrzí, že na degustaci ve Viničním Altánu byla vína v takové podivné "kondici". Reakce z jiných ochutnávek jsou výrazně lepší. Asi budu muset na nějakou zase zajít...

2 North Karolína North Karolína | 7. dubna 2008 v 10:51 | Reagovat

Míří ještě jiná naše vinařství tímto sympatickým směrem ke koncovému zákazníkovi, nebo jde zatím o vlašťovku? Vidím, že hodnotíte pozitivně celkovou filozofii tohoto vinařství. Oslovuje Vás podobně ještě nějaké zdejší?

3 Sklenička Sklenička | E-mail | 7. dubna 2008 v 19:54 | Reagovat

JČ - jednou je nic, ale tobě se to slalo už víckrát. Pevně věřím, že nezměníš názor, tvoje problémy se Springerem mi připomínají nízká futra dveří na chalupě, o které jsem si vždycky udělal bouli. Když jsem se někdy včas přikrčil a nenarazil, vždycky jsem měl provinilý pocit, že to tak vlastně nemělo být :-)))

North Karolina - z Ryvolovy písničky??? Pokud jde o to směřování, jednak jsem to popisoval jen jako obchodní model, neznám Springera natolik, abych vykládal jeho filosofii. Navíc jsem to uvedl jako spekulaci a přiznám, že jsem dlouho váhal, jestli tu myšlenku z textu nevyhodit. U těch ostatních si také netroufám, spíš si všímám nelibě těch velkovýrobců, kteří prodávají vína z údajně špičkových domácích vinic vedle vín z Moldávie nebo Francie. Až budu mít lepší příklad toho, na co se ptáte, napíšu to. Ale nemůžu si pomoct, Stapleton - Springer mi imponuje.

Mimochodem, s orientací na zákazníka je to dvojsečné. Nedávno mi sklepmistr jednoho moravského vinařství moje lamenty o moravském Sauvignonu odpálil stručně: "Lidi by nám ruce utrhali, kdybysme ho měli. Zrovna včera se mě ptali v jednom hotelu: A nemáte nějaký pěkný kopřivový Sauvignon?" Orientace na zákazníka :-)))

4 vosisko vosisko | E-mail | 7. dubna 2008 v 22:17 | Reagovat

Mě Stapleton-Springer neimponuje. Souhlasím s JČ. Mě se zdají ta jejich vína vždy v divné kondici ( několikrát jsme je měli v anonymní degustaci a nic moc, vždy lepší průměr ). A už vůbec se mi zdá, že jejich cena je spíše lichvářská ( snad až na tu Frankovku ). Za ty peníze si nedovolí prodávat víno daleko renomovanější světové vinařství při podstatně lepší kvalitě. Pro mě je důležité, aby cena odpovídala kvalitě. Nepoměr ceny a kvality jsem ochoten odpustit pouze legendárním vinařstvím a to Stapleton-Springer fakt nejsou. Toť důvod proč mě jejich vína neimponujou.

5 -69- -69- | E-mail | 7. dubna 2008 v 22:31 | Reagovat

Tak to si teda schválně koupím ,ať můžeme zaujmout stanoviska.V sobotu  jsem krátce absolvoval Bilovice open a úroveň cca 5 navštívených vinařství byla ve skladbě 1x nadprůměr (Hrabal),1x slušný průměr,3x průměr až podprůměr .Nejlepší ale nakonec,na soukr. prezentaci jsme  absolvovali průřez tvorbou burgenlandským Fischerem (kupodivu bílá excelentní,červená -lepší průměr,velmi špatný PN).Největším překvapením večera byla ovšem dvě vína ze soukromých partií pana Jagoše z profláklého Vinařství Mutěnice.Excelentní RB a velmi slušná Charllote pro božského Káju (RŠ).Prostě všechno naopak.(Nepochopil sem to s těma nízkýma futrama,zkus to nějak polopatičtějš -předem dík).

6 North Karolína North Karolína | 8. dubna 2008 v 8:23 | Reagovat

...ráda bych dostala nějaký tip. Pan Vosisko nakousnul nějaká "legendární" vinařství. Pro mě jsou nejzajímavější třeba tyto: http://www.8v.cz/ (zejména Marcinčák, Mikros a Reisten). Nebo je vidíte na stejné lodi se zlatokopem z Rakvic? :) Čí vína při degustaci nemůžete vynechat? Při etiketě jaké firmy se vám sbíhají sliny? Nebuďte takoví tajnůstkáři :o)

7 MT MT | E-mail | 8. dubna 2008 v 9:06 | Reagovat

-69-:  

tak Fana Mádl určitě čněl nad vrcholky, dále příjemně pitelná začínající firma S.O.Č. (sic z mladých výsadeb vše), zmíněný Hrabal, i třebas Laďa Tetur se Skoupilem (i když ten styl zrovna není hudba mého srdce), Dobrá Vinice, něco od Habánů a ještě někdo z drobných ... atd :)

Pravda byla tam vína více než pitelná, průměrná, příjemná a některá naopak ani řiťou. Ale to tak najdeš všude .)

8 Dušan Dušan | E-mail | 8. dubna 2008 v 9:49 | Reagovat

-69-: Bílovice Open - byl jsem také a někdo příjemně překvapil a jiný zase ne. Skoupil měl celkem líbivá vína, avšak pro mne příliš sladko-hořká. Tetur V. nasadil svoji klasiku, avšak proti některým maloproducentům příliš uniformní (ale dobrá). Mádl F. byl pro mne hvězda dne - cokoliv červených jsem ochutnal mne zaujalo - především pak ZW a MP. Mádl S. naopak nepřekvapil, věděl jsem do čeho jdu a byl jsem spokojen. Příjemným překvapením (alespoň pro mne) byla vína od Zapletalů - Tibora a Františka. U obou pánu vinařů jsem se zamiloval do ZW. U Tibora ještě do RM. U Františka pak do Dornfeldru. Dalším příjemným překvapením byla vinařství Bauman a Hrabal. Ale i v ostatních sklepech bylo možné najít zajímavá vína. Stejně tak jako průměrná a celkem nedobrá. Nepříjemným zjištěním pak bylo úmrtí Davida Zemánka (vinařství Zemánek), s jehož víny jsem se setkal a chtěl jsem je znovu ochutnat.

North Karolína: vyzkoušejte vinařství Zdeněk Peřina a Galant z Mikulova, vinařství Zborovský z Velkých Pavlovic, vinařství rodiny Špalkovy z Nového Šaldorfu nebo výše zmíněná vinařství z Velkých Bílovic. Orientace těchto vinařů je jak na koncové zákazníky, tak je možné nalézt jejich vína i u některých obchodníků.

9 J.Č. J.Č. | Web | 8. dubna 2008 v 10:48 | Reagovat

North Karolína: mám pocit, že pan vosisko myslet opravdu legendární vinařství ze světa, ne domácí. Každopádně z lokálních hvězd nedám dopustit na Dobrou vinici, hodně často si pochutnám na vínech od F. Mádla (a ty navíc najdu i v gastru a za často velmi přijatelné ceny), z V8 se dá najít hromada skvělých vín, ale tam už obvykle sahám po konkrétních "značkách" (odrůdách a tratích, kdežto u Dobré vinice mne baví svým způsobem skoro vše). Nedám dopustit na Zweigelt od Habánů, Pinot Noir z Chrámců a Zámeckého vinařství Roudnice... :)

10 Dušan Dušan | E-mail | 8. dubna 2008 v 11:02 | Reagovat

J.Č: na to, že ochutnám moji milovanou odrůdu "cvajgl" od Habánů, jsem se při letošních Bílovice Open těšil, avšak musím bohužel konstatovat, že jsem byl zcela zklamán. A to nejen tím cvajglem, ale celou letos prezentovanou červenou nabídkou. Naopak mne potěšil cvajgl od Dobré vinice - opravdová lahůdka a navíc za báječnou cenu.

11 J.Č. J.Č. | Web | 8. dubna 2008 v 12:52 | Reagovat

Dušan: tak to je nemilé. Já zatím z Habánů propíjím zweigeltové archivy, z posledních dvou let jsem neměl nic. Z Dobré vinice mne loni na podzim odvařilo jejich mladé víno, které bylo právě na Zweigeltrebe postaveno. A vůbec tuhle odrůdu umí, ve spojení s André jim funguje skoro dokonale :)

12 vosisko vosisko | E-mail | 8. dubna 2008 v 12:55 | Reagovat

Tak já taky něco přidám. Legendární vinařství jsem opravdu myslel světová, to má pan J.Č. recht, neb u nás zatím legendy nejsou. Snad jen Mikros, ale dnes z něj zbylo jen jméno. Škoda. Já rád piju víno od Cíchy Antonína ( SV 1999 PS super ještě dnes ), něco není špatné ze Sovína, u Čebavu ( to jejich jméno je hrozný ) se dá taky lecos dobrého najít.

13 MT MT | E-mail | 8. dubna 2008 v 13:05 | Reagovat

Dušan:  mě spíš bavilo André

14 North Karolína North Karolína | 8. dubna 2008 v 14:13 | Reagovat

Nehlednám jednoduché odpovědi, pouze směr, takže děkuji!

15 Dušan Dušan | E-mail | 8. dubna 2008 v 15:38 | Reagovat

J.Č.: nemilé to bylo, pravda. Z Bílovic pěšky to bylo k Habánům kus cesty, takže o to větší zklamání jsem prožíval. Ale zase mi to ušetřilo spoustu peněz, tak nevím jestli lítost je to pravé :-)

MT: Mikros, jo to je krásná minulost, bohužel. Mám mnoho krásných vzpomínek - doufám, že mi v archívu ještě nejaký čas vydrží :-) André jsem v Bílovicích nezkusil ani jedno, nějak se vínům z této odrůdy programově vyhýbám - možná neprávem. Zato modrý portugal mi poslední dobou dělá jen samou radost :-) A že jich v Bílovicích bylo. A výborných!

16 Sklenička Sklenička | E-mail | 8. dubna 2008 v 18:04 | Reagovat

Že u nás nejsou legendární vinařství? Jestli ne, tak brzy budou - po textu o Frankovce od S & S následuje diskuse větší, než byla o V.O.C. Nerad bych se mýlil (ale jsem na svém webu, tak se mejlit nemůžu :o), ale S+S bude legenda.

North Karolina - jednoduché odpovědi skutečně nejsou a bylo by na pováženou radit někomu, o kom nevím, co má rád. Celý tenhle web by měl být o tom, co mám a nemám rád, ale příležitostně můžete zjistit, že se Vám líbí pravý opak toho, co mně - a nemusí to ani znamenat, že se jeden z nás mýlí. Nesouhlasit je normální.

17 Harry Houdini Harry Houdini | 9. dubna 2008 v 9:45 | Reagovat

Je zajímavé sledovat, co hodnotíte jako vinařství se zajímavým potenciálem, jaká vína si užíváte. Člověk, ke kterému se dostanou spíše vína z "technoparků" velkovinařů (nebo jejich některých vzývatelů z menších vinařstvích), nebo člověk s menším přehledem se spíš drží doporučení podle countdownů velkých výstav a nikam dál se ve vědění neposune. Některá z výše uvedených vinařství však jdou mnohem dál než jiné (ač populární a marketingově i obchodně velmi zdatné) podniky s "konvenční" technologií. Proto tuto debatu hodnotím velmi pozitivně a těším se na zrod vinaře-filozofa s oporou v tradici i vědě. Někdo by jej mohl vidět v bidynamickém přístupu...což je ovšem kontroverzní tečka s potenciálem na novou debatu.  (vhozená rukavice? :o)

18 Krakonos Krakonos | E-mail | 10. dubna 2008 v 22:27 | Reagovat

Krakonos: Ja mam osobne zafixovany Mikrosvin Muskat moravsky 2005 "Dobre pole" (plus Dobra Vinice) ale jak se dozvidam a uz jsem si i overil, posledni. Problem vin moravskych bude asi v tom, ze nedokazi udrzet nejaky typ vina dve a vice sklizni po sobe coz je treba zaklad fr. vin, proste se muzete spolehnout na tu etiketu, chateau ci vinare. A to je i GCC 1855, proste casem overene. Kdyz neni na Morave starsich keru jak 35 let, jak proboha delat nejake V.O.C. ja to ignoruji stejne jako olympiadu v Cine. I kdyz ten konec na tento web trochu nepatri :-)), I'm sorry.

19 Sklenička Sklenička | E-mail | 11. dubna 2008 v 12:20 | Reagovat

18 - ale patří, jen to sem perte. To přirovnání je zajímavé.

20 svědek svědek | Web | 11. dubna 2008 v 17:57 | Reagovat

Zakoupil jsem na zdejší popud 2x2 lahvinky jejich Frankovky a Portugalu 2002, ale moc mi nesedly. 2006 zkusím a nechám déle dekantovat. Třeba se ještě zkamarádíme...

21 Sklenička Sklenička | E-mail | 11. dubna 2008 v 18:47 | Reagovat

Ta Frankovka je taky 02? Kde je koupená???

22 J.Č. J.Č. | Web | 11. dubna 2008 v 20:33 | Reagovat

Svědek: taky by mne zajímal zdroj :)

Naposledy jsem tu nuladvojku pil před pár týdny, poslední láhev, a už byla na očividném sestupu, byť stále moc dobrá.

23 MT MT | 16. dubna 2008 v 0:06 | Reagovat

Harry Houdini:  zaujímavě formulovaná vložka, ale obávám se, že pro "zrod vinaře-filozofa s oporou v tradici i vědě" nejsou momentálně v širším kontexu vhodné podmínky, leda "slepá" evoluční větévka. Ale ať se snaží .)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama