Bourgogne AOC 2004, Yves Chevallier, Vosne-Romanée, Francie

14. dubna 2008 v 6:40 | Sklenička |  Jen tak
Minulý týden jsme konečně vytáhli zahradní stůl a židle na zahradu, občas vysvitlo slunce a byla ještě zima, ale byl to příslib, že konečně bude teplo. Těšil jsem se, že konečně vyměním bílou tapetu na fotkách lahví vína za staronovou zelenou, proměnlivou podle polohy slunce. Hned jsem zkoušel naaranžovat na stole pár lahví, kterými jsem chtěl oslavit blížící se jaro - ale nakonec jsem usoudil, že z mého nosu ještě zima a rýma neodešly, takže se spokojím s něčím obyčejnějším.

Přivezl jsem tři lahve tohoto nejzákladnějšího Pinotu Noir z loňského výletu do Burgundska. Z malého vinařství kousek vedle náměstí ve Vosne-Romanée, zazvonil jsem tam dopoledne a žena majitele zrovna kojila mimino, řekla mi, abych zajel do dvora a chvíli počkal, než bude moci dítě na chvíli odložit. Jedna láhev padla už v loňském létě, nepřipadala mi tehdy tak významná, abych ji vyfotil.
Dnešní víno má středně intenzivní (na Pinot Noir, jinak bych musel napsat slabou) mírně zakalenou rubínovou barvu, zřejmě následek nefiltrování (aspoň doufám...) Zdá se nazrálá, přestože kalendář to nepotvrzuje. Vůně (přes můj rýmový filtr) je jemně ovocná s tónem kůže v pozadí (ten bych čekal spíš ve víně z papírově vyšších apelací). Najdou se hlavně třešně a švestky. Chuť, překvapivě vyrovnaná a s pěkně ukázněnými tříslovinami, působí hustě a koncentrovaně. V popředí jsou višně a švestky, jak vína z Vosne Romanée skoro neznám, klidně bych naslepo tipoval slabší Volnay AOC. (Nekupte to za cenu mezi 7 a 8 €, česky do 200 Kč.) Překvapivý je hlavně všeobecný dojem sametovosti, hladkosti vína, který by mě při ochutnávce naslepo zaváděl o třídu výš. To dopoledne ve Vosne-Romanée jsem koupil 3 nejlevnější lahve jako poděkování za ochutnávku, která mě moc nezaujala, ale to jsem musel mít špatný den, dnes se mi naopak víno moc líbí.
 


Komentáře

1 vosisko vosisko | E-mail | 14. dubna 2008 v 13:38 | Reagovat

Vzpomenu si na Vás ve čtvrtek, neb jedu právě tam. Mám v plánu důkladně prozkoumat Beaune a Vosne-Romanée. Jestli máte typ na nějaké vinařství, budu rád. Můžu pak dát vědět co jsem vypátral já.

2 Sklenička Sklenička | E-mail | 15. dubna 2008 v 9:48 | Reagovat

O několika jsem tady už psal. Rozhodně dejte vědět, co jste objevil, jestli pošlete zprávu na můj e-mail, třeba z toho uděláme samostatný příspěvek? Po stopách čtenářů ? Napište něco !

3 vosisko vosisko | E-mail | 15. dubna 2008 v 11:18 | Reagovat

Už tři dni piju pouze vodu, jím nekořeněná jídla, odstěhoval jsem se z města na čerství vzduchuch, aby všechny moje smysly byly dokonale připravené. Podám zprávu.

P.S. jednou jsem to opravdu udělal a zážitek to nebyl zrovna nejlepší.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama