Duben 2008

Omluvte malou pauzu

29. dubna 2008 v 7:55 Jen tak
Nejstarší nepřetržitě běžící český wine-blog vyhlašuje krátkou pauzu za účelem inventury a pravidelné odstávky. Pan Sklenička se odstavuje na týden do Burgundska.
Budou-li technické podmínky příznivy, možná nějaký příspěvek ukápne, ale počítat se s tím nedá. Beru si volno a jedu dobít baterky. S trochou lítosti, že tím letos (zase!) přijdu o prvomájový košt v Bzenci i ve Velkých Bílovicích, tak alespoň apoštolsky žehnám těm, kteří na tyto dvě vyhlášené akce pojedou. Dejte si za mě v Bzenci bílé a v Bílovicích bílé i červené...
V době mojí nepřítomnosti doporučuju k četbě zajímavý až husitský manifest zde. Zase lituju, že jsem pana Horešovského nezašel pozdravit na nedávném launchi prodejny skupiny V8 v Praze - mohl jsem to vědět o týden dříve a ne až ve chvíli, kdy si večer před odjezdem domlouvám ubytování v Nuits-Saint-Georges. Jeden moravsko-polemický příspěvek jsem naprogramoval ke zveřejnění v době mé nepřítomnosti. Diskuse se ale asi nebudu moci zúčastnit, leda až po návratu. Kdyby náhodou realita zatím překonala moje myšlenky, vůbec bych se nezlobil :-)

Víno podporuje dlouhodobou paměť

25. dubna 2008 v 8:08 Reporty
Přestože občas v titulcích rád přeháním, tento titulek mohu vědecky prokázat. Pokus je základní metodou vědeckého důkazu, a po včerejším návratu z otevření Vinného klubu V8 se mnou paní Skleničková takový pokus provedla. Právě se připravovala na dnešní hodinu angličtiny ve třetí třídě ZŠ, kde provozuje učitelské řemeslo jako svůj koníček, a jala se mě zkoušet ze slovíček, která si připravovala na dnešní hodinu. "Tak schválně, jestli víš, jak se anglicky řekne zvracet?" - "A jak se řekne omdlít?" - "A jak se řekně puchýř?"

Meursault 2001 AOC, Vincent Girardin

23. dubna 2008 v 7:00 Recenze
Neměl bych o tom psát, abych to nezakřikl. Samozřejmě nejsem ani trochu pověrčivej, už dávno nechodím přes přechod jen po bílých pruzích, při mariáši o půlnoci neobcházím židli a neplivám přes rameno (ledaže bych prohrával), ale kočárek prostě nepřivezete domů předtím, než se dítě narodí. Tak se taky ostýchám se tady vypisovat z toho, že se asi za týden chystám do Burgundska na víno, abych to nezakřikl, ale některé věci se nedají jinak vysvětlit, třeba následující obrázek - výkaz práce bloggera za minulý týden:
Takové skóre nemívám každý týden, ale jak si tak plánuju, kam se všude v Burgundsku podívám, našel jsem několik lahví, které jsem dosud neochutnal, tak jsem se do nich honem podíval, abych si ověřil, že jsou tak dobré, abych jejich prodejce navštívil znovu. Tahle šestice si přímo říká o opakovanou návštěvu! (a listování v průvodcích je tak nudné...) Navíc jsem objevil v chladničce další poklad, od kterého jsem si přivezl jediný kousek - poznáte, co to je?

Moralita o burgundských Grands Crus

21. dubna 2008 v 8:29 | Sklenička |  Komentáře a plky
Zapletl jsem se minulý pátek do diskuse o nebetyčně drahých vínech DRC na Zeleném Svahu. To téma se nám vrací, sám jsem ho před nedávnem pojednal trochu stručněji tady. Předem varuju, bude to moralita a bude to dlouhé.
Jen jsem se v diskusi ozval k myšlence, že "ochutnat klasická velká vína (společně naopak s těmi základními či úplně selskými) je předpokladem k lepšímu pochopení toho kterého regionu." Jestli těmi klasickými velkými víny byly myšleny Grand Cru renomovaných výrobců, dovolím si nesouhlasit. Dokonce bych s trochou jezuitské argumentační obratnosti mohl dovozovat, že naopak pochopení toho kterého regionu je předpokladem k tomu, abychom mohli ochutnat (a vychutnat) klasická velká vína.

VINO MARKUZZI, Obecní dům, úterý 15. dubna 2008

17. dubna 2008 v 7:40 Reporty
Nový, letos založený podnik VINO MARKUZZI měl premiéru (inaugurační degustaci) v úterý 15. dubna od 15 do 18 hodin v honosných prostorách Francouzské restaurace Obecního domu. Byl jsem několikrát v restauraci VinodiVino na tématických degustacích, které vedl devětadvacetiletý Jiří Markuzzi, a nesmírně se mi líbily. Logicky jsem byl zvědavý, zda to bylo italsky velkorysým přístupem pořadatele, společnosti La Fattoria, nebo frontmanem Markuzzim. Otázka je zatím nezodpovězena, protože zároveň s odchodem Jiřího Markuzziho (ale bez souvislosti s ním) skončily předváděčky La Fattorie ve VinodiVino, a zároveň první představení nové firmy Jiřího Markuzziho bylo srovnatelně velkorysé s večery ve VinodiVino. VINO MARKUZZI chce na našem trhu zastupovat jedenáct italských vinařství a jedno moravské (Reisten). Ano, na spodní fotce najdete v popředí i pana Nepraše z Reistenu.

Podporujte svého vinaře!

16. dubna 2008 v 7:00 Komentáře a plky
Minulý týden jsem zažil několik šoků, příjemných i nepříjemných. S jarním počasím na mě okamžitě padla první jarní alergie, teče mi z nosu i očí, kašlu a bolí mě hlava. Mám chřipku, kterou vyléčí několik dávek Analerginu. Úterní košt italských vín nové firmy Jiřího Markuzziho asi oželím, přestože jsem strašně zvědavý na to, co a jak bude Markuzzi dělat. Jeho prezentace vín ve VinodiVino byly vynikající, takže jsem zvědavý, jestli byly tak dobré proto, že je dělal Markuzzi nebo proto, že je pořádala La Fattoria. (P.S. pozdě po půlnoci: díky dešti a ochlazení alergie polevila a na úvodní degustaci Vino Markuzzi jsem dorazil, zpráva bude následovat do konce týdne.)
Největším vinařským zážitkem a v dobrém smyslu slova šokem byla pro mě páteční soukromá degustace vín pana doktora Šusty.

Bourgogne AOC 2004, Yves Chevallier, Vosne-Romanée, Francie

14. dubna 2008 v 6:40 | Sklenička |  Jen tak
Minulý týden jsme konečně vytáhli zahradní stůl a židle na zahradu, občas vysvitlo slunce a byla ještě zima, ale byl to příslib, že konečně bude teplo. Těšil jsem se, že konečně vyměním bílou tapetu na fotkách lahví vína za staronovou zelenou, proměnlivou podle polohy slunce. Hned jsem zkoušel naaranžovat na stole pár lahví, kterými jsem chtěl oslavit blížící se jaro - ale nakonec jsem usoudil, že z mého nosu ještě zima a rýma neodešly, takže se spokojím s něčím obyčejnějším.

Wine Blogging Is For Losers

10. dubna 2008 v 6:10 | Sklenička |  Komentáře a plky
Dnes to není článek na přivítanou s novým bloggerem na www.wineblog.cz. "Wine blogging is for losers" (volně přeloženo, Blogování o víně je pro ztroskotance) je podtitul amerického wine-blogu Wine-ing 2.0. Pokud hledáte čtení nejen o víně, které neurazí ani nenadchne, prostě fajn blog, není to nic pro vás! Tenhle web rozhodně není pro ty, kdo nerozumí vtipu, a jak říká varování v záhlaví: "Jo a jestli jsme o vás ještě nenapsali, nebojte se, napíšeme... a nebude to hezké." Myslím, že čtenáři se okamžitě rozdělí na nadšené fanoušky a znechucené odpůrce. Pro ilustraci překládám příspěvek z 25. března: (obrázky jsou ukradené z webu Wine-ing.20, na prvním je etiketa nového vína 2x4)

TORMARESCA 2006, Chardonnay IGT, Minervino Murge da TORMARESCA s.r.l., Itálie

9. dubna 2008 v 6:10 | Sklenička |  Recenze
Tormaresca mi uvízla v nákupním vozíku v MAKRO. Jednak mám slabost pro italské etikety a jednak pro Chardonnay. Že je tato dnes asi celosvětově nejrozšířenější bílá odrůda nesmírně variabilní a dává rozmanitá vína v různých koncích světa je známé, ale italská Puglia (to je ten podpatek na italské botě) je pro mě z vinařského hlediska skoro jako subsaharská Afrika, takže jsem podlehl zvědavosti. Jak dopadne Chardonnay v tak teplém podnebí?

Reklama na několik nezbytností

8. dubna 2008 v 10:10 Plivátko
Už jsem tady v diskusi probíral nápad založit si jako malou domů zásilkový obchod s vínem. Místo toho dnes udělám reklamu jinému zásilkovému obchodu, na který jsem se doklikal přes americký blog Pour More. Nabídne vám pivní čepice i vinné podprsenky...
Pro pivaře, kteří nezaregistrovali módu pivních klobouků nabízím připomínku aktuálně s 40% slevou!