Veltlíny - slibná Předehra 07

3. března 2008 v 6:15 | Sklenička |  Recenze
Rakouský Poysdorf je hlavní město Veltlínu (tvrdí to rakouský slogan), o Poysdorfu jsem už psal tady. Vloni jsem byl nadšený z Hauserova Weinviertel DAC, což je Gruner Veltliner v plné kráse, zabodoval i na velikonočním koště v pálavském Pavlově (18,7 bodu z 20). Já jsem si z ochutnávky v Poysdorfu odvezl celý karton. Ve zmiňovaném textu jsem mu předpovídal rychlé stárnutí, což jsem si letos ověřil. Při lednovém výletu na Moravu jsem zajel i do Poysdorfu, a jelikož nový Weinviertel ještě nebyl nalahvovaný, koupil jsem si i to staré víno od Hausera. Bylo už hrubě za zenitem, ztratilo mladickou svěžest a nezískalo za ni nic. Přesto to bylo slušné víno na delší pití, ale při bodování by už propadlo.

Taky jsem si koupil v poysdorfském Weinmarketu jednu lahvičku Erstes Vorspiel 07, výrobce Weingut Hauser, Poysdorf. Nebyla v degustačním seznamu, takže naslepo. Hádal jsem (bez dalších znalostí), že to bude další Veltlín, a byl. Výborný (suchý) mladý Veltlín, ve sklence napřed trochu zastudil slaboučkou žlutou barvou, ale vůní to víno křičelo: Veltlín!!! (i já to slyšel, a to při slepé degustaci často tápu.) Silně aromatické, kořeněné a minerální. V chuti víno boduje svěžestí, jemným perlením na špičce jazyka, typickou veltlínovou pepřovitostí a příjemnou středně dlouhou dochutí. Je to mladé víno jen s 11,5 % alkoholu, s jemnou kyselinou a tenkým tělem, podle všeho k vypití do léta, nebo, jak název napovídá, do dubna, než se v Poysdorfu nalahvuje opravdový dospělý Veltlín Weinviertel DAC. Bože, to je radosti za 5 € (125 Kč)! Není to ještě ten krásný, mohutný dospělý Veltlín, je to svého druhu Weinviertel Nouveau, ale konečně mám letos první koupené víno z ročníku 2007, které můžu vychválit!
(Příště: Ryba musí plavat v šardonce - recepty pí Skleničkové.)
TOPlist
 


Komentáře

1 -69- -69- | E-mail | 3. března 2008 v 21:50 | Reagovat

No Sklénečko,ty nevíš že rakušáci nutijá tych svojích vinařů všecko lahvovat už v prosinci a nejradši už v listopádě.A že staré vína tam skoro nekúpíš a dyž tak  velice lacino, protože jich nikdo nechtěl.Koštovals ten zachráněný Lichnštajnský rýňák od Monarchu?

2 Sklenička Sklenička | E-mail | 3. března 2008 v 22:04 | Reagovat

Ty Moraváku jedén, nejsem si úplně jistý o čem to je. Jestli o tom, že ti Rakušáci se nutí lahvovat vše co nejdříve, podobně jako u nás Svatý Martin a Vinařský fond?  Anebo o tom, že ty jejich Veltlíny nic nevydrží a musí se vypít časně? No sú to béčkové vína a ty časem nenabývajů, to jen áčkové časem nabývajů, ale to ty predsa víš? To je pak dobré časně nalahvovat i vypít, abysme pak nerecenzovali veltlín sedum let starý a vy ste z nás neměli prču :o) Lichtnštajnský rýňák jsem nezachraňoval, to bude nějaká mýlka, možná někdo z jiného svahu???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama