Sauvignon 2004 pozdní sběr polosladké, Sonberk Pouzdřany

14. března 2008 v 6:10 | Sklenička |  Recenze
S dnešním vínem mám drobný formulační problém typu Slepice nebo vejce? Je ta láhev poloprázdná nebo zpola plná? Nebo ještě jinak: když o víně napíšu, že je dobré, ale předražené, není to jen jinými slovy řečeno, že za ty peníze není dost dobré?

Už jsem tady psal o lednovém výletě do Popic a Poysdorfu, ze kterého jsem si kromě jiných dobrot přivezl ze Sonberku i polosladký Sauvignon 2004 pozdní sběr. Ambaláž je vkusná leč úsporná s vyjímkou kvalitního korku. Pouze půllitrová láhev za cenu 235 Kč (přepočtem 352 Kč za 0,75 litru). Barva zlatavá, nalil jsem víno do klasické alsaské sklenky a úplně ji rozsvítilo. Doufám, že to není jen sklenkou, že mi vůně sugeruje podobnost s mými oblíbenými sladkými alsaskými Pinoty Gris - nasládlá, medově květinová vůně s kandovaným ovocem a s tenkým zemitým podtónem. V chuti má víno opět podobný projev, ale trochu užší, než alsaské Pinoty Gris. Má trochu jinou kyselinu, je mnohem ovocnější (jak odpovídá Sauvignonu), ale má podobnou rovnováhu mezi kyselinami a zbytkovým cuktem a trochu méně minerálního základu (zbytkový cukr 30,3 g/l, kyseliny 6,9 g/l, alkohol 12,6 %, velikost šarže 4 237 kusů, překvapivě se neuvádí bezcukerný extrakt). Celkový dojem je ale překvapivě dobrý, jakkoli nejsem fanoušek vyššího zbytkového cukru a pochutnám si na něm zatím jen u zmíněných alsaských šeďáků.
Jedinou výtku bych směřoval k rozostřenější struktuře, jednotlivé složky chuti (sladká, kyselá, minerální) nejsou dost výrazné a zřetelně oddělené, ale přesto sonberský Sauvignon nepostrádá jemnost a harmonii a má ji tolik, že se zalíbil i mně, a já obvykle preferuju suchá vína. Sláva, je to dobré víno a konečně zase něco, co můžu doporučit! Škoda, že už je měsíc po Valentýnu - dnešní víno je na Svatého Valentýna jako dělané. Našel jsem si ho ve výsledcích Víno Revue Prague Trophy 2007, kde dostalo bronzovou medaili za 84 bodů ze sta.
Jak už jsem naznačil v úvodu, problém mám s cenou. Přepočítaných 352 Kč za 0,75 litru vypadá přehnaně ve srovnání s alsaským Pinotem Gris AOC Grand Cru Steinert od Wolfbergera za 9,20 Euro (230 Kč) (viz text zde: http://vins.blog.cz/0802/pinot-gris-2005-aoc-grand-cru-steinert-wolfberger-eguisheim-francie). Nerad se opakuju, ale moravská vína jsou příliš drahá.
 


Komentáře

1 oa oa | E-mail | 14. března 2008 v 11:22 | Reagovat

To víno je více než dobré a jsem rád, že ještě jednu láhev mám. Myslím si totiž, že bude ještě lepší.

Souhlasím, že není zrovna levné, ale nepřipadá mí úplně košer porovnávat tato 2 vína, protože "cesta" k nim je dosti rozdílná. Budu-li se po nich totiž pídit u nás, ten šeďák pravděpodobně vůbec neseženu, a když tak za úplně jiné peníze. Při cestě pro vína k vinaři nelze podle mě opomíjet související náklady....

2 Jan Jan | 14. března 2008 v 12:10 | Reagovat

Zdravim, do našich č.v. už skoro nejdu, cena a podeziram ( cisterna l za 15 Kč a pak přivlastek u nas v lahvi za 150 ) To radeji na jih k znamemu a tam sudovka. B. v. zas jen naše - pravda jsou draha a i předražena( nesnašim 0,5 lahve - max u led a sl) ale viz. http://www.wineofczechrepublic.cz/a1192-moravska_a_ceska_vina_si_z_parizske_mezinarodni_souteze_privezla_dvaadvacet_medaili_cz.html

3 Sklenička Sklenička | E-mail | 14. března 2008 v 13:39 | Reagovat

oa - srovnávám prodejní ceny u výrobce, ve vinařství. Budeš-li se pídit po moravských vínech ve světě, taky narazíš :-) Nevím, jak jinak mám počítat cenu vína, které jsem koupil za 10 Euro, než běžným kurzem. Ale pokud bych si připočítal k šeďáku stovku za benzín atd., pořád ještě bych si Wolfbergera přivezl levněji :-( ale nevím, jak bych takové počty tady prezentoval. Navíc, benzin z Prahy do Popic taky nebyl zadarmo.

(Jiná věc je, že v jedné síti vinoték v Praze Wolfbergerovy šeďáky prodávají, cca za 500.)

Jan - podvody s původem vína se děly a asi ještě dít budou (soudím podle toho, že ani po 10 měsících od velké rány SZPI nebyly žádné jasné zprávy o potrestání viníků), ale nesměšoval bych (kritickou) diskusi o poctivých vínech s podvody.

4 oa oa | E-mail | 14. března 2008 v 15:29 | Reagovat

Tak až příště pojedeš do Alsaska nebo Burgundska, počítej si všechny vedlejší náklady, pak je poděl počtem dovezených láhví a u každé láhve uveď vedle ceny ve vinařství náklady na pořízení .....:o))) Já pak budu spokojenej. Jinak souhlas, že objektivněji než cena u vinaře to nejde.

Já mám možná trochu pocit, že ty bys na miskách vah vždy mírně stranil Alsasku než Moravě....

5 js js | 14. března 2008 v 19:16 | Reagovat

Musim jenom souhlasit s panem sklenickou. Pri srovnavani jak cenove i kvalitativni urovne moravskych a alsaskych vin v posledni dobe mi vzdy vychazi alsaska vina jako vitezna. Napriklad vcera jsme si prateli otevreli dva Pinot Grisy a to sice Reisten Pinot Gris Maidenburg a Gustave Lorentz Pinot Gris Reserve, oba 2005, a ten alsasky absolutne dominoval. Ne ze by Reisten byl spatny, ale byl kratsi a prekvapive i pro vino z palavskych vrchu mene mineralni a tim padem tenci. A cena se u obou pohebuje kolem 300Kc.

6 Sklenička Sklenička | E-mail | 15. března 2008 v 8:54 | Reagovat

js - souhlas s metodou, jedině přímé srovnání! Já bych tady sice nikdy nenapsal něco tak zevšobecňujícího jako že "všechny moravské" proti "všem alsaským, italským atd." pokud jde o kvalitu, ale za cenovým srovnáním si stojím. Pokud jde o ekonomické vstupy výroby vína (technika, energie, benzín, platy pracovníků) nenapadají mě důvody, aby moravské víno stálo víc, než francouzské.

7 js js | 16. března 2008 v 13:54 | Reagovat

Ja jsem taky nenapsal ze vsechna moravska vina jsou horsi nez alsaska vina apod., ale v poslednich dvou letech, rocniky 2005 a 2006, se moravska bila vina diky klimatickym podminkam zmenila natolik, ze v primem porovnani s viny z alsaska, alto adige ci noveho zealandu proste prohravaji. Nicmene chapu i druhou stranu ktera ma rada zbytkovy cukr, tem moravska vina museji ted mimoradne chutnat.

8 Kuba Kuba | 1. února 2009 v 10:32 | Reagovat

Skvělá moravská vína můžete koupit na www.vasevinoteka.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama