Výstava vín, Tvrdonice, sobota 23. února 2008

27. února 2008 v 6:10 | Sklenička |  Reporty
V sobotu ráno, když jsem jel na snídani do Břeclavi, začínalo jaro. Venku bylo 12 stupňů, kdyby Mirek Dušín vyrazil do Tvrdonic na košt, určitě by už přišel v krátkých kalhotách. Nezřízeně jsem se těšil, přestože jsem v Tvrdonicích na koště ještě nebyl.

Předpokládám, že většina čtenářů ví, co to je, když se řekne moravský košt, ale pro těch pár, kteří na koštu ještě nebyli, to popíšu všechno od začátku (mimochodem Skleničková psala o koštech v Buchlovicích tady.). Od začátku února do půlky května probíhají snad v každé vinařské obci Výstavy vína (dále jen "košty"), na kterých drobní pěstitelé i velká vinařství představují hlavně vína z poslední sklizně. Myslím, že výstavy vznikly na podporu malých pěstitelů (dnešním termínem malovinařů). V malé obci se sejde třeba 200 vzorků (Popice, Traplice), ve velké i 600 nebo k tisícovce (Bzenec, Uherské Hradiště, Velké Bílovice, Břeclav). V Tvrdonicích bylo 378 vín, z toho 215 bílých, 157 červených a 6 rosé. Výstavu pořádala místní organizace zahrádkářů, dva týdny před koštem shromáždila od místních i přespolních vinařů 2-3 lahve od každého vzorku, sezvala odborné komise degustátorů a připravila hodnocení vín. Tříčlenné komise týden před veřejnou výstavou obodovaly všechna vína a vybraly šampiony výstavy, tedy nejlépe hodnocená vína. Během týdne se vytiskl katalog, kde jsou všechna vína rozdělená podle odrůd zveřejněná i s adresami výrobců a hodnocením odborné komise.
Potom přijde sobota, v jednu odpoledne se otevřou dveře sokolovny, návštěvníci za 180 Kč vstupného dostanou skleničku s logem koštu a katalog, a mohou ochutnávat, na co mají chuť a jak dlouho vydrží. Nejlepší je, když se několik lidí domluví a vytvoří společně studijní kroužek a chodí všichni pro vína jedné odrůdy, společně je ochutnávají a komentují. V mládí jsem několikrát zažil po požití pouhé jedné deci vína opojný pocit blízký opilosti jen z radosti a nadšení, že se zase koštuje, že se o víně mluví, že se víno chválí (i haní). Tak se taky člověk nejvíc o víně dozví, zejména koštuje-li společně s někým, kdo víno vyrábí a umí upozornit na některé vady nebo přednosti vína ve sklence.
Pro jistotu jsem hned po příchodu běžel ochutnat šampiona výstavy, kterým bylo Rulandské šedé VzH 2007 Jana Bartoše z Tvrdonic. Krásně odrůdové víno, nevzpomínám si, že bych v poslední době pil tak jasně odrůdový šeďák z Moravy. Pěkná zlatá barva vína, příjemně kořenitá nasládlá chuť s dlouhou dochutí. Vínu nejspíš pomohlo, že ho výrobce pro nával jiné práce "zapomněl" na vinici trochu déle a víno chytlo botrytickou plíseň. Šampionem červených vín starších ročníků bylo Rulandské modré PS 2005 Ladislava Tesaříka z Tvrdonic (vysoká barva a krásně jemná chuť, mladá, vůbec by mě nenapadlo, že jde o 2 roky staré víno). Chutnal jsem i třetího šampiona (Bílé víno, starší ročníky) Ryzlink vlašský PS 2006 Pavla Příkazského z Tvrdonic, ale ještě víc mě nadchl vlašák 2007 Ing. Mariána Štvrteckého ze sousedních Kostic, víno s překvapivě vysokou žlutou barvou se zelenými pablesky, trochu méně výraznou vůní, ale s krásnou chutí se špetkou zbytkového cukru a omamně jemnou kyselinkou - mladý legrút - krasavec! To mi bylo líto odlít a vypil jsem celý vzorek.
Od tvrdonického vinařství Kosík mě zaujalo Veltlínské zelené se sytě žlutou barvou s narůžovělým odstínem a jemnou odrůdovou travnatou vůní. V chuti mělo pěknou kyselinu a spoustu jablečných chutí, pěkné lehké víno. A taky Ryzlink rýnský PS 2007. Když už se mi tak líbil vlašák, vyzkoušel jsem od Ing. Štvrteckého i Muller Thurgau, lákavé víno, které mě bavilo víc a víc s každým douškem. Srovnával jsem několik rulandských bílých a nejvíc mě zaujalo RB PS místního Čebavu (ten měl pěkné i RŠ) a RB Luboše Trechy z Tvrdonic s jemnou bonbonovou vůní až do kandovaného ovoce a perfektně sladěnou chutí. V ryzlincích zaujal PS Ing. Richarda Tichého z Hrušek, nový ročník (jeden z těch starších jsem obdivoval před měsícem na Víno Revue Prague Trophy), příjemné víno s krásným nástupem chuti s jemným perlením, až bonbonovou sladkostí a jemnou kyselinkou. Starší a vyzrálejší ročník byl možná lepší, ale tohle víno bylo téměř "ze sudu" a bude se ještě zlepšovat. Moc se mi líbil i RR Jana Verbířka z Tvrdonic, hlavně pro typickou odrůdovost.
Prošel jsem si polovičku z deseti vystavovaných Neuburků. Tady porota nasadila bodování hodně vysoko a nejsem si jistý, zda oprávněně, pět Neuburků bylo hodnoceno od 87 do 92 bodů. Ale nejspíš vysoké bodové ohodnocení podobně jako vysoká cena povzbuzuje konzumenta k lepšímu zážitku a vyššímu vlastnímu ocenění, podobně jako to je s cenami kosmetiky nebo dámských kabelek - o tom by mohl vyprávět i Jižní Svah cestou z koštů Domaine Leroy :-)
Šampion mladých červených vín, Cabernet Sauvignon Ing. Radka Sotoláře byl překvapivě jemný, měl nečekaně vysokou barvu, cabernetovou vůni a kořenitou chuť s jemnou kyselinou. Z Cabernetů Moravia mě nejvíc zaujal ten od Miroslava Hanzlíka z Tvrdonic. U Svatovavřineckého a Zweigeltrebe moje zápisky ztrácejí souvislost, z ničehonic mě od psaní rozbolelo zápěstí a na takové bolavé zápěstí je nejlepší dobře se vyspat. Pravidelní návštěvníci moravských koštů vědí, jak takové bolavé zápěstí umí potrápit.
Pokud jde o pořadatelskou přípravu, tato výstava patřila k těm menším a nepříliš výpravným. Pokud jde o moje dojmy, patřila k těm nejlepším, nejen kvalitou vína, ale hlavně pohodlím a klidem pro degustování. Jednou z nejhorších věcí na takovém koštu je totiž přeplnění sálu a neustálý nával a zácpy u pultu, kde se vydává víno - pokud jste byli na velikonočním koště v Pavlově, víte přesně, co mám na mysli. Sál tvrdonického Dělnického domu ani pozdě večer nebyl přecpaný a lidé si u pultu s víny navzájem nijak nepřekáželi. Každý si u pultu vybral svoje vzorky do degustační sklenky, odnesl si je ke stolku a v klidu si je vychutnal, bez strkání, šlapání po nohou a prodírání se davem. Klid a soustředění na víno byly velmi příjemnou devizou tvrdonického podniku.
Hodnocení porot mělo svoje výkyvy mezi jednotlivými porotami, ale bylo celkem vyrovnané v rámci série vín, hodnocených jednou porotou. A to nemluvím o tom, v jakých podmínkách poroty pracovaly a jak tvrdý oříšek je hodnocení takto mladých vín. Vína, která jsem ochutnával, měla překvapivě vysokou úroveň (ale na tom se mohlo podepsat moje nadšení i velmi příznivá atmosféra) a určitě bych si našel dost vzorků, od kterých bych si rád odvezl domů alespoň krabici, ale upřímně řečeno to není to nejdůležitější. Co mě na těchto podnicích nejvíc okouzluje, to je šíře a rozmanitost všech možných vůní a chutí, které si mohu za jediný večer ochutnat. To je ten největší luxus - za jediný večer ochutnat desítky různých ryzlinků, ruland, vlašáků či co máte rádi. Sauvignony kopřivové i bez kopřiv, ryzlinky tvrdé i se zbytkovým cukrem, jiskrné mladé i uhlazené staré, všechno máme, co kdochcete - ! Při jisté míře sebeovládání je možné bez vážných následků ochutnat i padesát vzorků - znamená to nechat si nalévat minimální vzorky a spíše odlívat než dopíjet, ale i kdybyste měli špatný den, dokážete si najít třeba desítku výborných vín a porovnávat je mezi sebou.
Kdysi jsem na jiném místě končil sérii článků o výletu do Burgundska zvoláním Allez a Ouest, tedy Go West! Dnes volám Jeďte na východ, jeďte na Moravu - sezóna vesnických koštů už začala!
P.S. kalendář moravských koštů najdete tady.
TOPlist
TOPlist
 


Komentáře

1 -69- -69- | E-mail | 27. února 2008 v 7:11 | Reagovat

Tož Skleničko,včil ste si to u mňa popravil,pokáď sa zúčastníte eště nekerého koštu a nebo otevřených sklepů v Novém Poddvorově dám Vám tů bednu vína ,co sem slíbil Jižnímu Svahovi na teho asijského špačka.Dyž sa furt neozívá,tož co s tým.

2 Julie Julie | Web | 27. února 2008 v 7:23 | Reagovat

Tak tohle miluju, nadšení místních lidí, kteří podporují svoje domácí, místní pěstitele, vinaře, udělají si košt, pak to proberou ještě jednou ve sklípkách a po sousedech...Díky pane Skleničko, mám to tady za rohem a někam se určitě vydám. No jo ale kam? -69- kam mám jet?

3 maik maik | E-mail | Web | 27. února 2008 v 7:40 | Reagovat

Uzasne, jednym slovom uzasne :D. Vobec som netusil, ze taketo akcie existuju. Uz som zacal verbovat kamarata na cestu na moravu. Diky!

4 Sklenička Sklenička | E-mail | 27. února 2008 v 8:15 | Reagovat

69 - ha, beru Vás za slovo, říkáte v Novém Poddvorově? Vloni jsem stihl takovéhle košty čtyři, uvidíme letos...

Julie - seznam koštů jsem zalinkoval, a po mém soudu je důležitější parta lidí, ke které se přidáte a celková (klidná) atmosféra koštu než absolutní kvalita místních vín.

Maik - já myslel, že na Slovensku se podobné výstavy konají taky :-)

5 J.Č. J.Č. | E-mail | Web | 27. února 2008 v 8:50 | Reagovat

Pěkný report, díky! :)

V podstatě v jinak dost příjemném textu nechápu rádobyvtipnou poznámku o Leroy, kterou sis klidně mohl odpustit. Cena či cizí bodové hodnocení je to poslední, co v mém nadšení hraje roli. Ale už dávno jsem pochopil, že v tomhle směru, stejně jako při hádkách o jiných věcech, si asi jen těžko porozumíme.

6 mike mike | E-mail | Web | 27. února 2008 v 9:12 | Reagovat

no na slovensku mozno, ale tam chodim len sporadicky ;)

7 J.Č. J.Č. | E-mail | Web | 27. února 2008 v 9:34 | Reagovat

-69-: héééj, počkej, jsem se ozval :o) Asi se to ztratilo při přenosu :o)

8 MT MT | E-mail | 27. února 2008 v 9:41 | Reagovat

Vesnické košty mají svou atmosféru a kouzlo, a určo důvod navšívit, a jak dí Sklenička je lépe s partou kamarádů.

Jen mám obecně spíše zkušenost takovou, že piju vína dle vinařů, než dle hodnocení v katalogu. Vůbec ohledně hodnocení kolovala před časem story jednoho Malého vinaře, která už dnes patří ke zlatému fondu vinařských vtipů :)

-69- kdy je něco zajímavého v Poddvorově ? mám to kousek, takže bych si rozšířil obzory, neb krom sůkala a ještě pár vín, to zde moc neznám.

p.s. ta poznámka s Leroy nebyla hezká

9 Sklenička Sklenička | E-mail | 27. února 2008 v 10:01 | Reagovat

JČ - stydím se a omlouvám za hloupé vtipkování, nechtěl jsem tě urazit. Já naopak cenou a hodnocením porot jsem ovlivňován neustále a nejvíc na podobných koštech, tam se ve srovnávání různých vín (a jejich hodnocení) přímo vyžívám. O tom, jak nás ovlivnilo bodování Neuburků, jsme mluvili v Tvrdonicích u stolu a padlo tam i to o kosmetice a kabelkách, při psaní mě napadl i příklad s domaine Leroy, ale zřejmě jsem se s Leroy spletl, a možná i s kosmetikou a kabelkama :o)

MT - podle vinařů to dělají místní, kteří se navzájem znají :o) Já jsem znal osobně z Tvrdonic jediného vinaře, takže jsem to bral podle hodnocení a ročníků, a když jsem našel něco zásadně pěkného, tak jsem hledal ostatní vína téhož vinaře. A nechal jsem si doporučit od místních. A tak dál až do večera...

10 Sklenička Sklenička | E-mail | 27. února 2008 v 10:02 | Reagovat

MT - prosím tu historku Malého vinaře, nevzpomínám si, že bych to kdy slyšel!

11 MT MT | E-mail | 27. února 2008 v 10:19 | Reagovat

Sklenička: však jasné, mám asi výhodu, že některé znám i jejich styl výroby a náhled na věc, takže když pak jdu po odrůdě např., tak hledám to, co mě pravidelně oslovuje. Což ovšem předesílá, že se nemusím dočkat objevu případného zajímavého "neznámého" autora, ale zase na druhou stranu, toto se dá korigovat gruppenkoštungem. Čili vše hovoří pro skupinovou terapii .)

S tím vtipem bude problém, to chce naživo :)

12 Sklenička Sklenička | E-mail | 27. února 2008 v 10:26 | Reagovat

MT - ano, studijní skupinky jsou nejlepší forma návštěvy, navíc když jeden vzorek sdílí 4 lidé, jeden se tak snadno neopije (tedy, počítáno na počet vzorků). Důležité je, aby alespoň jeden člen skupinky měl zkušenosti a uměl upozornit na nedostatky jako je nadbytek (a nedostatek) síry atd...

13 J.Č. J.Č. | E-mail | Web | 27. února 2008 v 10:29 | Reagovat

Sklenička: omluva přijata :) Ten kabelkový problém bych možná aplikoval na jiné vyloženě "módní" značky, Leroy je naprosto jiná kategorie. Naštěstí :)

Mimochodem včera jsem srkal (bílé) Bourgogne od Potela a chystám článeček. A pevně věřím, že budu mít možnost ochutnat to červené, co to máš za ročník? :)

14 Sklenička Sklenička | E-mail | 27. února 2008 v 10:42 | Reagovat

Ehm, no, ještě to myslím někdy probereme v soukromí. O jednom Potelovi jsem tu už psal, druhý je Bourgogne AOC 2005 a už je taky napsaný a čeká ve frontě. Druhý byl lepší, a mám ještě jeden kousek.

15 jana jana | 27. února 2008 v 12:47 | Reagovat

A co vinaři, pane Skleničko? "Pomlúvali sa a lebo byli na na sebja hodní?

Nedalo mi to, musela jsem si rýpnout... Tímto textíkem jste si u mě výrazně polepšil. A slibuju, že budu chodit na počtení, i když porušíte všechny body Manifestu.... Zdravím z jihu.

16 petrp petrp | 27. února 2008 v 13:33 | Reagovat

vidím, že se vám tam líbilo, až překvapivě vzhledem k tomu, že častěji píšete pochvalně o francouzských vínech :-) pěkný článek, hned mám chuť tam taky jet!

17 MT MT | E-mail | 27. února 2008 v 13:47 | Reagovat

mám za to, že vinaři se nepotřebují pomlouvat, vždyť si u nás dneska ani nekonkurují .)

18 Sklenička Sklenička | E-mail | 27. února 2008 v 14:37 | Reagovat

jana - žádné pomluvy jsem nezaslechl, navíc jsem seděl u stolu zrovna s tím, kterého jsem v odkazovaném textu uváděl jako kladný příklad. Ale srovnávat vína je myslím normální, včetně toho, že ze stejné odrůdy má někdo letos lepší víno než loni a naopak. Dokud se mluví o vínu (chutná - nechutná, dobřé - přesířené) je to OK.

Manifest asi budu porušovat, mně se nechce brát psaní nebo pití moc vážně :o) obojí dělám pro zábavu. Díky a zdravím na jih.

petrp - vy mě podceňujete, moravské košty sjíždím už přes dvacet let :-) teprve po dvaceti letech s moravskými víny jsem se vydal poprvé za vínem do Itálie a Francie. Možná neumím úplně přesně popsat a obodovat víno, ale ta zábava kolem s cestováním a hledáním je úžasná :o) Na Moravu jeďte, myslím, že dobrý vesnický košt je vrchol toho, co se dá s vínem v Čechách užít.

MT - to je pravda.

19 Hivrys Hivrys | E-mail | 27. února 2008 v 15:37 | Reagovat

Sklenička, "...:o) Na Moravu jeďte, myslím, že dobrý vesnický košt je vrchol toho, co se dá s vínem v Čechách užít..." - tak to se ti fuckt povidlo. Jen aby ti moravští nacionalisti nevytloukli wokna

20 -69- -69- | E-mail | 27. února 2008 v 18:00 | Reagovat

ad 19 Hivrys -

-my zas nejsme tak hákliví,aby sme sa hned nasrávali ,že na Moravě a v Čechách,tož to prrr,

....a to dyž sme sa hlásili k tým národnosťám,tož sem si napsál Moravský Slovák,akorát kordulka je ně od tej doby už dvakrát malá ...

ad kam jet-

- Skleničkuj odkaz na přehled koštů je maximální,já na košty moc nechodím,dost mám doma peklo ,že chodím na ty degustace,

ale všecí velice chválili (naši místní) den otevřených sklepů v Bilovicích,

tož snáď aj ten malušký v Poddvorově sa tak podaří.Šak už je čtvrtý,

a dybi tam ludé neměli co pit ,tož by tam nejezdili.

21 -69- -69- | E-mail | 27. února 2008 v 18:03 | Reagovat

vidiš Sklénečko,

jak pěkně napíšeš o Moravě hned ťa majů ludé radši,

a píšů ,

a aj by dojeli,

tož to je asi to Pí Ár

22 Sklenička Sklenička | E-mail | 27. února 2008 v 19:02 | Reagovat

Hivrys - přečetl jsem si tu větu po sobě dvakrát, a i když rozumím tomu, že Morava nejsou Čechy, tak v té větě nic zlého nevidím. Ale výklad textu je součástí jeho smyslu, a já jsem smířený s tím, že si ho každý vykládá po svém. Vy, JČ, každý jinak. Já to jen napsal a dál ať si to žije po svém.

69 - myslíš, že by dojeli vybít ty okna? Ať dojedou :-) jsem si dneska nadělal kamarádů, a to jsem text ještě na poslední chvíli krátil, mohlo být hůř :-)

23 -69- -69- | E-mail | 27. února 2008 v 19:31 | Reagovat

šak ať dojedů,dyž každý neco vezne,tož u toho ide dycky dobře řeč,

a dyž se do teho jeden nezaplantá a vzorky nejsů zrovna na vylétí,

tož to nemože zle dopadnůt

...stala sa ně příhoda,že aj velice špatná gořalka zachránila junácký tábor před místníma lumpama,

řeknu Vám enom jak sa to skončilo:dvá tahly třetího ,kerý dělal špicama tak hluboké rýhy,že v nich čtvrtý stratil balanc a jak padal,tak poblul paty aj záda temu co ho tahli.

24 MT MT | E-mail | 27. února 2008 v 21:56 | Reagovat

nedá mi to, abych chtě nechtě musel s -69- souhlasit - napíše se o koštu (Moravě) a hnedka je tu ohlasů jak po Cuketkovu Le Masakru :))

Sklenička: nechci se schovávat za laciný nacionalismus a zakomplexovanou malost outsidera mimo "hlavní dění", ale taky mé ucho raději slyší v kontextu hovoru o Moravě Moravu a ne Čechy :)) I když uznávám z jazykovědného hlediska, že je to zapeklité :)

(jak se kurnik ta debata vždycky vývrtkou stočí ouplně někam jinam, než bylo téma článku :))

25 Sklenička Sklenička | E-mail | 27. února 2008 v 22:38 | Reagovat

MT - Jen diskutujte, i nesouhlasit je normální.

Ad Čechy a Morava, zrovna jsem četl knihu o předhusitských Čechách (za Karla IV), jak se vyvíjel vztah Čech a markrabství moravského, ale to je na debatu u sedmičky a ne na dvě věty do diskuse. "Co se dá v Čechách s vínem užít" jsem myslel "v Česku," tedy pro národovce "v Čechách, Moravě a Slezsku." Prostě z hlediska českých 3-4% vinic (z Čech a Moravy) se to nejlepší dá zažít na Moravě. Ale varuju, jestli se to národovectví zvrhne, budu protivnej.

69 - to jsem chtěl napsat, jestli mi dojedete vybít okna na praseti a odstrkovat se budete láhví Romanée Conti, tož dojdite :o)))

ad kam jet - slyšel jsem, že loňské otevřené sklepy v Bílovicách byly přehojně navštívené a tudíž trochu nepohodlné, ale na květnovém oblastním koštu v Bílovicách jsem byl snad 4x a byla to špica.

Možná pojedu příští sobotu, osmého, ještě nevím kam. Napovím: při posledním sčítání lidu jsem byl Pražák, ale z hecu jsem národnost napsal "moravská horňácká." Tož dojdite na te okna.

26 -69- -69- | E-mail | 28. února 2008 v 7:22 | Reagovat

Podle teho napovězeného by to mohla byt Tvarožná a lebo známnější Blatnica,no dyž sa Vám líbí na Aljašce,....proti gustu,žádný dišputát....

tak jak tak, to máte po cestě,tož sa stavte a možete to vzít aj pro teho špačka,esi teda nejedete autobusem.

Na horňácku je výbornná kořalka,asi tak ..xkrát  lepší ,než na valachách,a nevím esi néni zrovna ten košt oškoruší,to je take pěkná kuriozita,ale hlavně ty muziky sú mnohem lepší než ty naše utáhaně ubečané.Větší bída ,tož víc břéskali.

k temu prasati,to eště jakš takš,ale kurňa to vesélko od DRC nevím,nechal sem si předlóní v Patriarche oddělat cedulku co zakrývala cenovku,

a poděkoval sa ,ale že v příštím životě určitě dojdu.Tož tak.

27 Sklenička Sklenička | E-mail | 28. února 2008 v 7:49 | Reagovat

69 - okna sou drahá, jestli nepřijedete vybít okna, tak si můžeme pokyselit v tlamě aj něčím obyčejnějším.

"Aljaška" :o) na koštu slivoviček jsem byl jen jednou ve Velké, ale moc jsem si to neužil, to nejde ochutnávat, to se musí jen polykat. Přemýšlel jsem o koštu kdesi u Veselí, možná to byla ta T. Lhota, jednak kvůli muzice a jednak kvůli blízkosti Strážnice, tam jsem jednou byl na koštu a moc se mi to líbilo...

28 Jmysl Jmysl | 3. března 2009 v 11:09 | Reagovat

Podle mého bylo v katalogu 17 NG a 5 výborně ohodnocených vín ze 17 je v poměru k dalším vzorkům tak akorát

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama