Únor 2008

Skautský návod - Jak otevřít láhev bez vývrtky?

29. února 2008 v 6:10 | Sklenička |  Jen tak
Příště, až budete chtít otevřít láhev svého oblíbeného Romanée Conti a nebudete moct najít vývrtku, může se vám hodit tento návod. Našel jsem ho na webu, ale prý pochází z loňského červnového čísla časopisu Esquire.

Riesling 2003 A0C Grand Cru Eichberg, Pierre-Henri Ginglinger, Eguisheim, Francie

28. února 2008 v 6:10 | Sklenička |  Recenze
Od té doby, co jsem se stal pyšným majitelem mrakodrapické chladničky na 190 lahví, stoupla sice kvalita požívaných vín, ale ubylo mazlení s miláčky. Naopak přibylo otravného přerovnávání polic a hysterického hledání ztraceného obsahu - jako nepořádník nevedu seznamy a občas marně hledám v chladničce to, co jsem už kdysi vypil. Minulý týden jsem naopak objevil tuto láhev, kterou jsem už považoval za ztracenou. Obvykle se na vína s přívlastkem Grand Cru dlouho těším a připravuji, ale toho dne panovala špatná nálada a tak jsem víno otevřel "jen tak" pro napravení ošklivého dne nebo chcete-li, na oslavu jeho nečekaného objevení.

Výstava vín, Tvrdonice, sobota 23. února 2008

27. února 2008 v 6:10 | Sklenička |  Reporty
V sobotu ráno, když jsem jel na snídani do Břeclavi, začínalo jaro. Venku bylo 12 stupňů, kdyby Mirek Dušín vyrazil do Tvrdonic na košt, určitě by už přišel v krátkých kalhotách. Nezřízeně jsem se těšil, přestože jsem v Tvrdonicích na koště ještě nebyl.


Fotokvíz o vinařském sochařství a architektuře

25. února 2008 v 7:13 | Sklenička |  Jen tak
Jak jsem tady už avizoval, začala sezona moravských koštů vína. Nevím, zda i letos probíhá soutěž o to, kdo ochutná víc vzorků vína, ale pokud ano, mohu s radostí oznámit, že pan Sklenička nasadil k trháku a za sobotní odpoledne ochutnal přes 40 vzorků. Zlí jazykové mohou tvrdit, že došlo k porušení životosprávy, přesto dosud nebyly hlášeny žádné nešťastné následky jako ztracené věci, rozbité skleničky ani uražení spolustolovníci, Sklenička dokonce samostatně našel cestu do penzionku a bezpečně se vyspal. (Jen u několika pozdně večerních fotek na paměťovové kartě se zatím nepodařilo určit, co měly znamenat a proč byly vyfoceny.) A než si pan Sklenička srovná v hlavě dojmy a zaznamená je pro vás, nakoukneme do sálu kde se to všechno odehrávalo - kuk -

Fotokvíz - vyluštění

24. února 2008 v 21:04 | Sklenička |  Jen tak
Netradičně vyjde jako první vyluštění a teprve poté zadání kvízu. Je to proto, aby byly v blogu příspěvky srovnané za sebou a abyste si nechtěně neklikli na výsledky dříve. Já vím, vypadá to jako pitomost, ale třeba to bude fungovat :o) Takže jestli jste si napřed nepřečetli zadání fotokvízu, doporučoval bych s otevřením dalšího textu počkat, ale je to na vás.

Tip na dovolenou s vínem

22. února 2008 v 6:15 | Sklenička |  Recenze
Dnešní víno - Clarice 2005 IGT, Rosso di Toscana, Azienda Agricola Di Vaira Pasqualino, Itálie - jsem si přivezl z dovolené a padlo začátkem ledna, kdy jsem pro tématicky zaměřený večírek hledal červenou směsku. Tak jsem si vzpomněl na Supertuskány (těch na večírek asi moc nepřijede) a na dvě zastávky mezi Castagnetem Carducci a Bolgheri. Víno z první z nich (na obrázku vpravo) vypadalo důstojněji, bylo výborné, ale jen za studena, jakmile se provzdušnilo a zahřálo, dost se změnilo k horšímu. Dnes druhé z vín na obrázku - kupovali jsme tam pár lahví vína a paní Skleničková kanystr oleje, který naše kuchyně vycucla už do vánoc... Na farmě se provozuje i agriturismo, tedy ubytování pro turisty, kteří chtějí bydlet uprostřed tradiční italské zemědělské usedlosti. Tuto farmu neznám, ale jinak mohu italské agriturismo doporučit - na jiné toskánské farmě jsem zažil dva týdny úúúžasné dovolené v roce 2004 (foto dole).

Vítaj, nový Wine Blog !

21. února 2008 v 10:05 | Sklenička |  Jen tak
Jak málo je u nás wine-bloggerů jsem se poučil tento týden, když jsem chtěl pořádat soukromou ochutnávku vín. Akci jsem zrušil, ale den na to jsem objevil nový a dokonce česko-slovenský wine blog zde. Stylem a úsporností vyjadřování naznačuje, že Mike& Jane četli Jamieho Gooda (tedy nejsou tak rozvláční jako já), mají slabost pro dobré jídlo, cestování a Itálii (a podle pozadí za titulní fotkou vypůjčenou z jejich webu hádám, že i pro podobná italská vína, jako já :-), a podle všeho se máme na co těšit.
Ještě dva-tři wine blogy a můžeme si založit vinný klub!
TOPlist

Recepty paní Skleničkové: Ovce k snídani

20. února 2008 v 6:30 | Skleničková |  Recepty pí Skleničkové
Kdyby ty ovečky ožily, třeba by utekly ze stolu škodit na sousedovic zahradu... stačí vložit zázračný šém -
Sklenička loudí recepty na jídla k vínu, ale nejen vínem živ je člověk, takže dnešní pokrm je vhodný ke kávě. Upekli jsme ovečky (slabozrací v čele s panem Skleničkou si je pletou s kravičkami :o). Jednou z nezanedbatelných výhod tohoto receptu je, že většinu práce za vás mohou vykonat kuchyňský robot a děti - alespoň v našem případě děti nadšeně udělaly většinu ruční práce.

Santenay Premier Cru AOC "Clos Rousseau" 2001, Nicolas Potel, Nuits-Saint-Georges

19. února 2008 v 6:30 Recenze
Další obětí mé vánoční zvědavosti se stal tento Pinot Noir z burgundského Santenay. Nicolas Potel je nový, ale renomovaný burgundský negociant, tedy obchodník, který nevlastní vinice, ale nakupuje hrozny, z nich vyrábí víno a prodává je.