Vino Revue Prague Trophy 2007

21. ledna 2008 v 7:43 | Sklenička |  Reporty
V pátek 18. ledna v Břevnovském klášteře na ochutnávce vín oceněných v loňském ročníku soutěže časopisu Víno Revue bylo narváno a měl jsem pocit, že tam jsou všichni, koho víno zajímá, takže dnešní text píšu asi jen pro mimopražské čtenáře... Stálo to za to už kvůli krásným prostorám, ve kterých se přehlídka konala, a taky kvůli příjemnému pocitu, že vystavujícím na tom všem (včetně nás návštěvníků, fakt!) záleží. Nakonec se díky zájmu návštěvníků lépe ochutnávalo u vystavovatelů na chodbách než u těch umístěných v prestižnějších salóncích, kde bylo tak přelidněno, že bylo obtížné soustředit se na víno - přinejmenším na vůně. Takže berte moje komentáře s rezervou, jednak zvolené sklenky nepřály podrobnější analýze, jednak byla atmosféra víc společenská než soustředěně analytická.

Vybíral jsem si vína z odrůd, u kterých mám jasnou představu ideálu, ke kterému se má víno blížit, a podařilo se mi ochutnat asi 25 vzorků. Když to beru jako zákazník, nevybral bych si mezi šardonkami, naopak se mi líbily ryzlinky. U RR ps 05 Ing. Richarda Tichého (90 bodů a zlatá medaile, 159 Kč) jsem jásal a psal si obdivné poznámky, ocenil bych i druhý zlatý a devadesátibodový ryzlink Langewarte 05 z Nového Vinařství a.s., jen kdyby stál kolem 200 Kč namísto 700 Kč. Nebavil mě stříbrný RR p.s. 05 z Chateau Bzenec, nebyl vychlazený a působil nudně a fádně (ale podobně nevýrazně působilo i Rulandské modré p.s. 05 z Chateau Bzenec). Koupil bych si i rakouský Wachauer Riesling 06 z Weingut Rainer Wess (290 Kč, Neubauer a syn), naopak si mě nezískal RR p.s. 06 ze Sonberku.
Zklamání mi přinesla odrůda nejoblíbenější, Pinot Noir. Hledal jsem ideální Pinot burgundského vzoru a nenašel. Výjimkou byl Pinot Noir 05 od Louise Latoura (M. Král a spol., 350 Kč), povedená základní úroveň burgundského červeného dostala 88 bodů, ale kroutil jsem hlavou nad tím, že nikdo z dovozců nepřihlásil do soutěže slušné burgundské kategorie Village AOC nebo Premier Cru - muselo by vyhrát proti chilským Pinotům, které Pinot jen vzdáleně připomínají - nebo ne? Škoda, že to nikdo nezkusil... takže nejvíc v této souvislosti zklamal JUDr. Rudolf Ježek, vystavovatel, kterého jsem marně hledal - v seznamu vín měl papírově zajímavé burgundské Pinoty a já jsem si chtěl popisovaný dojem o možnostech burgundských Pinotů prakticky ověřit, ale vystavovatel zřejmě nepřijel. Bohužel namístě nezaujal ani Pinot Noir 05 VzH od Springera, ani PN 05 VzH z LIVI Dubňany.
Podobný všeobecný dojem jako z Pinotů jsem měl i z vystavovaných Sauvignonů - jak by asi pořadím zamíchal Sauvignon od Loiry? Vítězný rakouský Sauvignon Blanc Classique 06 z Weingut Walter Skoff (dovozce AustriaWein, cena 382 Kč) je pěkné osvěžující víno, sympaticky ovocné a suché, překvapivě harmonické a prostě výborné, ale nic, co by se mohlo postavit proti dobrému Sancerre, alespoň podle mého odhadu.
Pořadatel i porota si zaslouží potlesk. Přesto můj soukromý obrázek o domácím trhu s vínem z této výstavy není moc uspokojivý. Některá vína mi na výstavě chyběla, a dobře vím, že se tu najdou dovozci, kteří je mají. Ale jaký závěr byste chtěli od člověka, který si zahraniční vína nejraději vozí z ciziny sám... nebo jste si z výstavy odnesli jiné dojmy?
TOPlist
 


Komentáře

1 oa oa | E-mail | 21. ledna 2008 v 11:51 | Reagovat

Předně musím poděkovat šlechetnému dárci za vstupenku:-)

Ale k věci. Byl jsem tam asi 2 hodinky a úplně nadšený jsem neodcházel. Kdybych to stíhal na 13 hod., možná by ve mě nepřevládal ten pocit příliš velké masovky. Lidí bylo opravdu moc, bohužel. Taky degustační sklo nebylo zrovna zvolené nejšťastněji, minimálně OIVky mohl pořadatel zajistit. Stejně tak jako více vody na vyplachování a častější vyprazdňování nádob na odlívání. Jsou to možná maličkosti, ale domnívám se, že by podobná akce zrovna tenhle servis "okolo" mohla mít perfektní. Prostory jsou krásné, nejméně šťastné mi přišlo umístění stánku OHMS s moselskými ryzlinky do menšího průchozího salónku, neboť byl dle mého jeden z často vyhledávaných. Podařilo se mi zde ochutnat asi 4 vzorky, ale díky velkému zájmu "důležitějších" hostí (s výjimkou championa z Weingut Schloss Lieser) nevím jaká:-) Nic mi to však nekazí na dojmu z těchto vín. Piju převážně naše bílá vína, ale budu-li mít chuť porozhlédnout se po něčem zahraničním, do sféry mého zájmu se vedle Rakouska a Alsaska nejspíš zařadí i oblast Mosely.

Pokud jde o naše rýňáky, byl jsem rovněž potěšen tím od pana Tichého (stejně jako jeho veltlínem ze starých keřů), dále pak jednoznačně Reistenem (hlavně RR05 Maidenburg), ale i krásně suchým Kovacsem RR06ps Na Štrekách a Špalkem RR06ps z Kraví Hory (i když je polosladký).

Z našich pinotů bych vybíral mezi RM06vzh od Jedličky a Nováka a RM05vzh od Springera (zde mě dost zklamalo Skale05). Naopak mě vůbec neoslovili rulandy od LIVI, Trpělky a Oulehly, Barabáše.

Ten Skoffův Sauvignon je báječný, nechce se mi věřit, že by jen "dobré" Sancerre za podobné peníze mělo být o kategorii výš, ale soudit nemůžu:-(

A to, že tam toho hodně chybělo je asi obecně dáno tím, že prostě ostatní vinaři jdou jinou cestou marketingu a soutěž Vino Revue Trophy jim nic neříká....:-))

oa

2 Sklenička Sklenička | E-mail | 21. ledna 2008 v 12:26 | Reagovat

Škoda, že jsme se minuli, Ondřeji! Lidí bylo hodně, ale u mě převládly příjemné dojmy, včetně těch skleniček - znám je z Itálie, běžně se používají na Chianti, a myslím, že v té přelidněné atmosféře by mi OIV sklenky moc nepomohly. Ale setkal jsem se s jedinci, kteří ty sklenky proklínali :-)

Ano, OHMS doplatil na "prestižní" umístění, já jsem se v tlačenici nepropracoval k ochutnávce.

Soudy, zda by dobré Sancerre trumflo (právem vítězný) rakouský Sauvignon jsou ošidné, několikrát jsem se přesvědčil, že přímé srovnání mě překvapí. Proto jsem v textu litoval, že přímé srovnání nebylo možné. To je ale na rozhodnutí každého, jestli půjde do soutěže nebo ne, a případně do které.

3 oa oa | E-mail | 21. ledna 2008 v 14:50 | Reagovat

Škoda, registroval jsem tě při mém příchodu, někde v koutku mezi Špalkem a Drápalem,  ale než jsem se pozdravil s Honzou a Martinou, byl si fuč! A pak už při těch davech nebyl problém tě nepotkat....

Budu si stát za tím, že OIVky jsou jednoznačně univerzálnější a hodily by se více! Zvlášť, když se nejednalo o prostou ochutnávku Chianti!!!! :o)

Rád si tady sauvignony porovnám, takže bych uvítal tip na konkurenceschopné Sancerre....:-)

oa

4 Sklenička Sklenička | E-mail | 21. ledna 2008 v 18:41 | Reagovat

Sancerre: http://vins.blog.cz/0709/pouilly-fume-2004-aoc-hubert-brochard

Ad OIV sklenky: já ti to neberu, mně jen italské sklenky tolik nevadily, a spíš jsem potěšeně kvitoval, že nebyl problém nafasovat novou sklenku, že všude byly nádoby na odlévání atd... jasně, že v tom davu docházelo k lokálním zauzlením, ale viděl jsem snahu tomu předcházet. Když jsi zvyklý na OIV, tak se nedá nic dělat.

5 Sklenička Sklenička | E-mail | 22. ledna 2008 v 14:15 | Reagovat

Tak jsem právě dostal komentář od pořadatele, že vystavovatel JUDr. Rudolf Ježek musel na poslední chvíli zrušit účast pro nemoc. Připisuju to i pro další, kteří ho a jeho vína marně hledali, přeju rychlé uzdravení a těším se za rok 16. ledna 2009 :-)))

6 Degustátor Degustátor | E-mail | 22. ledna 2008 v 22:15 | Reagovat

Dekuji osvíceným z VinoRevue, že konečně udělali nějakou soutěž dle uznávaných pravidel EU!

V žádném z komentářů to nevidím, žádný POŘÁDNÝ dík, žádné POŘÁDNÉ A ZASLOUŽENÉ uznání. Pouze kritika, ta je jednoduchá. A navíc, Pražáci ani nevědí proč a zač se mají tak skvěle!

Není to žádná ZOUFALÁ regionálka a předhánění moravských VINAŘŮ, co pak dobrá vína nemají k prodeji anebo jsou to vína pitelná teď a po pár letech trpká zkušenost nad vyhozením 500 Kč +. Konečně slušné zastoupení dovozců a ukázka, jak kvalitní vína se ze světa dají do ČR dostat. Zaujala mne - byť narvaná -ale solidní expozice OHMS, kde jak jsem pochopil dle posledního WineSpectatora z nejlepších 100 vín světa za rok 2007 (degustovaných jich bylo přes 15tis.) tomuto dovozci lze na seznamu vín najít 9 kousků! A pozor -ceny za vína s 90 a 93 body jsou jemně přes 300 Kč vč. DPH. Těším se, že se naši vinaří dostanou pod tlak jak na cenu, tak na kvalitu! Těším se na další ročník! Lorenc

7 Sklenička Sklenička | E-mail | 23. ledna 2008 v 10:40 | Reagovat

Degustátor Lorenc: Víno Revue si zaslouží DÍK a UZNÁNÍ, taky se těším na další ROČNÍK a Vám uděluju žlutou kartu - jako bývalý dlouholetý PRAŽÁK!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama