Leden 2008

Beaune 1999 Premier Cru "Clos de la Feguine," Domaine Jacques Prieur, Francie

30. ledna 2008 v 6:35 | Sklenička |  Recenze
Degustace vín Domaine Jacques Prieur, kterou loni v dubnu pořádala Domaine R&W, byla pro mě jednou ze dvou domácích událostí roku 2007, především kvůli účasti současného ředitele Martina Prieura. Domaine Jacques Prier totiž hraje v Burgundsku první ligu, už několik let dostává v ročence "Classement des Meilleurs Vins de France" vydávané časopisem Revue du Vin de France dvě hvězdičky ze tří možných. Podnik sídlí v Meursaultu a obhospodařuje 20,68 hektarů vinic včetně Grand Cru Chambertin, Musigny, Clos de Vougeot, Corton Charlemagne a Montrachet. Majetkový podíl v podniku má burgundský negociant Antonin Rodet, chtěl jsem napsat popaměti, ale nejnovější verze webu uvádí jen, že Rodet má vína Prieura jen v distribuci, tak se jen přiznám, že nevím, jak je to přesně.

Víkend Svatého Vincenta aneb Být někde jinde

28. ledna 2008 v 6:30 | Sklenička |  Reporty
Začalo to už v pátek kolem poledne, slunce svítilo jako na jaře a já jsem měl nutkavý pocit nepatřičnosti. Než jsem si uvědomil proč, honil se mi hlavou vlezlý refrén písničky "Spokane Motel Blues" Toma T. Halla : "I don't know what I'm doing here, I could be someplace else/ Like in Atlanta drinking wine, wine, wine/ I don't know what I'm doing here, I should be someplace else/ Like in Kentucky drinking clear moonshine..." Obdiv ke geniálnímu vypravěči Hallovi se mnou asi (kromě Jana Vyčítala) nikdo nesdílí, ale ten refrén přesně vystihoval to, při čem jsem se v pátek přistihl: nejraději bych byl někde jinde.

Kolem světa za týden

25. ledna 2008 v 6:30 | Sklenička |  Jen tak
Tento týden byl nabitý povinnostmi a prací, takže jsem nenapsal nic aktuálního a zveřejnil jsem jen texty předem připravené. Domácí ochutnávání se zvrhlo ve večerní konzumaci, neotvíral jsem žádné dobroty, které vyžadují pár hodin předem otevřít láhev a nechat ji vydýchat. Většinou jsem si na víno vzpomněl na poslední chvíli, takže jsem otvíral obyčejnější kousky, získané náhodně, bez hlubšího vztahu k nim. Pojednám o nich jen stručně.

Krajem vína, průvodci a mapy Národního vinařského centra

23. ledna 2008 v 6:30 | Sklenička |  Komentáře a plky
Až se stydím, že při psaní dnešního textu nestylově okusuji alsaský Pinot Gris, ale děti si dnes k večeři vyprosily makové buchty, a k teplým makovým buchtám jsem nic lepšího nenašel. Zato na webu s nevhodným názvem najdete úžasnou příležitost objednat si zdarma edici propagačních publikací a průvodců po vinné Moravě. A protože Sklenička vyzkouší i to, co neznáte, skutečně jsem si objednal několik brožurek a ony mi za pár dnů přišly! Poštou a zadarmo!

Pavouci a kvasinky z Francie: Gevrey - Chambertin AOC 2004 Vieilles Vignes "Aux Corvées“, S.C. Guillard

22. ledna 2008 v 6:30 | Sklenička |  Recenze
Teprve v poklidu povánočního lyžařského soustředění jsem zjistil, že za půl roku, co smolím tenhle blog, jsem nenapsal nic o vínu z burgundské vesničky Gevrey. S tím je dnes konec - Ici Commence le Chambertin!
K legendě až kultu zdejších Pinotů Noir přispělo i to, že si je nechal posílat Napoleon, jak s oblibou zdůrazňují místní vinaři. (Pavouci se mi do titulku dostali z vinice, někde jsem se dočetl, že Corvées jsou náhodou zrovna pavouci. O kvasinkách až v textu.)

Vino Revue Prague Trophy 2007

21. ledna 2008 v 7:43 | Sklenička |  Reporty
V pátek 18. ledna v Břevnovském klášteře na ochutnávce vín oceněných v loňském ročníku soutěže časopisu Víno Revue bylo narváno a měl jsem pocit, že tam jsou všichni, koho víno zajímá, takže dnešní text píšu asi jen pro mimopražské čtenáře... Stálo to za to už kvůli krásným prostorám, ve kterých se přehlídka konala, a taky kvůli příjemnému pocitu, že vystavujícím na tom všem (včetně nás návštěvníků, fakt!) záleží. Nakonec se díky zájmu návštěvníků lépe ochutnávalo u vystavovatelů na chodbách než u těch umístěných v prestižnějších salóncích, kde bylo tak přelidněno, že bylo obtížné soustředit se na víno - přinejmenším na vůně. Takže berte moje komentáře s rezervou, jednak zvolené sklenky nepřály podrobnější analýze, jednak byla atmosféra víc společenská než soustředěně analytická.

Riesling 97 AOC Grand Cru Altenberg de Bergheim, Cave Vinicole de Ribeauvillé, Francie

17. ledna 2008 v 6:30 | Sklenička |  Recenze
Zimní čas, ryzlinků volá hlas... :-) aneb co na mně na jaře 2007 alsaské Ribeauvillé ušetřilo na počasí, to jsem si vybral ve víně.

Víno Revue Prague Trophy v pátek v Břevnovském klášteře

16. ledna 2008 v 6:30 | Sklenička |  Jen tak
Lednové číslo časopisu Víno Revue obsahuje přehled vín, oceněných v loňské desetikolové soutěži Prague Trophy. Nalákalo mě to na jejich webové stránky, kde je vystavený seznam všech vín, která budou připravena k ochutnání na vyhlášení výsledků soutěže v pátek 18. ledna od 13 do 18 hodin Břevnovském klášteře. Při prvním průchodu jsem si zatrhl přes 60 vín, která bych chtěl ochutnat, takže budu muset uplatnit moderní reduktivní metody hospodaření...
Jde o vína oceněná v soutěži, kterou v loňském roce časopis pořádal jako anonymní, "slepou soutěž" vín podle standardů mezinárodní unie enologů.
Rozpis vystavovatelů a nabízených vín vypadá nesmírně ambiciozně, a i z nabídky vystavovatelů mám pocit, že to berou jako prestižní příležitost, takže se těším. Degustace je veřejně přístupná, vstupné je 750 Kč.
TOPlist

Kniha Jana Šmída - Obrázky z Burgundska

15. ledna 2008 v 6:38 | Sklenička |  Recenze
Dostal jsem ji od Ježíška - knihu o Burgundsku, která vychází z pětiminutovek vysílaných během roku 2007 na České televizi. Naživo v televizi jsem viděl snad jen dva díly, až po návratu z loňské dovolené v Burgundsku jsem se dočetl, že další díl byl věnovaný i vinařství Dubois, odkud jsem si přivezl také několik vín, viz úvodní foto. Vydalo v roce 2007 nakladatelství Gutenberg, doporučená cena 275 Kč. Obrázky neoznačené Skleničkou pocházejí z knihy Obrázky z Burgundska.

Itálie nebo Francie? - Villa Antinori, Toscana IGT 2003, Marchese Antinori s.r.l., Itálie

14. ledna 2008 v 6:30 | Sklenička |  Recenze
Neúprosně jako březnové cálendy, neodvratně jako americké prezidentské volby se blíží termín IBD 2 a s ním povinnost zvolit jednu láhev vína, tentokrát v oboru červených směsek, a předložit ji psavým kolegům. Bordeauxské směsky si vybere jiný psavec, v chilských barikovaných monstrech zase nemůžu konkurovat dalšímu spisovateli webového deníčku. Co vybrat? Naši domácnost teď místo proudu Labe omývají červená cuvée roztodivného původu: jakou zvláštností můžu překvapit Společenstvo vidličky? Hledám i v Itálii...
Dnešní víno pochází z renomovaného toskánského vinařství, složení: Sangiovese (60%) s příměsí Cabernetu Sauvignon (20%), Merlotu (15%) a Syrahu (5%), vše vypěstované na toskánských vinicích Marchese Antinori. Zrálo 12 měsíců v sudech a dalších 8 měsíců v lahvích, než bylo uvolněno do prodeje.