Cabernet Moravia 2003 kabinet, František Spěvák, Dubňany

17. prosince 2007 v 6:35
Teď v prosinci mám mnohem větší sympatie k britskému zvyku nepít alkohol před setměním, jinak bych byl v zimě nejraději medvědem nebo jiným tvorem provozujícím zimní spánek. V minulých dnech mě brzké stmívání nepokoušelo, trápilo mě nachlazení a rýma. V takovém stavu se vína rád zříkám, je ho vlastně škoda. Včera jsem se rozhodl, že už svou schopnost vnímat vůně vyzkouším, odnesl to Pinot od Moillarda, Hautes-Cotes de Nuits "Les Chaumes" 2003, koupený za 8 €. Společně s paní Sleničkovou jsme ochutnali a usoudili, že je dobrý tak akorát k jídlu, ale má příliš hrubé třísloviny, takže jsme ho zase na chvíli zavřeli a otevřeli Cabernet Moravia 2003 s přívlastkem kabinet z dubňanského vinařství František Spěvák a synové.

Cabernet Moravia je odrůda vyšlechtěná na Moravě (Lubomír Glos z Moravské Nové Vsi) křížením odrůd Zweigeltrebe a Cabernet Franc, ve Státní odrůdové knize je teprve od roku 2001. Ing. František Spěvák je nadšeným pěstitelským experimentátorem a propagátorem nových odrůd. Pěstuje (pokud si dobře pamatuju) přes 30 odrůd, podle vlastních slov sklízí v horších letech hrozny z asi 26 odrůd. Pro mě ztělesňuje jednu vlastnost domácího vinohradnictví, a to je přílišná rozmanitost odrůdové skladby. Mnozí patrioti to považují za přednost domácího vinohradnictví, já na to pohlížím s krajní nedůvěrou. Byl jsem svědkem v Itálii, jak se domácí vinaři i konzumenti vína identifikují se Sangiovese a myslím, že podobně to mají Burgunďané s Pinotem Noir a Chardonnay, ale jak má domácí afficionado fandit seznamu odrůd, který začíná Alibernetem a po dalších padesáti položkách končí Zweiglem? Byl jsem ochotný naučit se zpaměti všech deset apelací Beaujolais, ale všechny současné schválené domácí odrůdy se nenaučím. Přiznám se, že mně víc imponuje Ital, který na všech svých osmdesáti hektarech vysadí Sangiovese, než domácí vinař, který vysadí na svém třičtvrtě hektaru patnáct odrůd. Ale to není myšleno jako osten proti panu Spěvákovi osobně - ten hospodaří na deseti hektarech v mutěnické oblasti.
Toto víno jsem koupil přímo ve vinařství v létě 2006 po ochutnávce asi dvaceti odrůd z produkce pana Spěváka, nutno říci, že ochutnávka byla velmi přesvědčivá a vína byla technicky dobře zvládnutá. Koupil jsem několik lahví Frankovky se zábavnou tabákovou chutí a tento Cabernet.
Víno má nazrálou rubínovou barvu, krásnou a výraznou paprikovou vůni (o poznání méně výraznou papriku měly letos Pinoty ročníku 2005 z Nuits), která přechází až do likérové višňové vůně s trochou černého rybízu a kopřiv. Chuť je lehká, uhlazená, příjemně kořeněná, má tenké třísloviny, jemné kyseliny. Až nasládlá chuť s jemnou, byť jednoduchou harmonií a prašná, suchá, středně dlouhá dochuť. Jednoduché, ale pěkné víno. Dal jsem za něj 150 Kč, což odpovídá kvalitě, ale vzhledem k jednoduchosti vína bych vyšší cenu považoval za přehnanou.
TOPlist
 


Komentáře

1 Akát Akát | 7. prosince 2008 v 21:44 | Reagovat

Poslední dobou - jak se  snažím v domácí produkci zorientovat - mi to množství odrůd a navíc ještě v různých grádech cukernatosti dělá potíže.

Nevíte o vinařích, kteří by šli opačnou cestou? Tzn. soustředení se na málo odrůd s důrazem na kvalitu? Napadá mě Stapleton-Springer, ale určitě budou i jiní...

2 Moll Moll | E-mail | 19. ledna 2012 v 14:32 | Reagovat

V Bzenci je trochu problém najít vinaře, který má i něco jiného než Ryzlink rýnský ;o))

3 Sklenička Sklenička | E-mail | Web | 19. ledna 2012 v 14:42 | Reagovat

[2]: to by byl významný posun správným směrem. Z dob, kdy jsem byl v Bzenci na vojně si pamatuju velký výběr odrůd ve sklepích, takže byl problém rychle vybrat víno, které jsme měli propašovat přes plot do kasáren.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama