Prosinec 2007

Novoroční

28. prosince 2007 v 7:00 | Sklenička |  Jen tak
Děkuju všem čtenářům za přízeň a podporu -
a přeju plné skleničky a všechno nejlepší v novém roce 2008.
TOPlist

Předvánoční

21. prosince 2007 v 10:00 | Sklenička |  Jen tak
Dnes narychlo o posledním vánočním dárku, vánočním cukroví a o novém šampaňském koníčku pana Skleničky. Šampaňské ničím nenahradíš, jak říkají piloti Formule 1!

Meursault 2003 AOC, Francois Martenot

20. prosince 2007 v 12:34 | Sklenička |  Recenze
Po několika neuspokojivých večerech s červenými víny dnes vytahuji z lednice potenciální poklad, který ovšem může ošklivě zklamat. Ještě se v e-mailech popichujeme s kolegou Svahem, který právě zažívá sinusové návaly nadšení a zklamání nad novozélandským Pinotem - chvíli po otevření už bez obav ze zklamání a s poťouchlým pocitem, že dnešní víno bych jen tak za něco nevyměnil.

Srovnávací ochutnávka - Rulandské modré z Moravy a Pinot Noir z Burgundska

19. prosince 2007 v 6:38 | Sklenička |  Recenze
Náhoda tomu chtěla, že se mi doma sešly vedle sebe dvě láhve Pinotů: jedna z Burgundska a jedna z Moravy. Porovnej je, našeptával mi čertík. Porovnej je, uvidíš. Tak jsem je otevřel obě najednou a porovnával. První je Rulandské modré 2006, Výběr z hroznů, od Znovínu Znojmo, a.s., ze Strachotic, viniční trať U kamenů, druhé víno Hautes-Cotes de Beaune 2003 AOC od u nás neznámého burgundského vinaře Marka Boutheneta z Maranges (Domaine Marc Bouthenet, Cheilly-les-Maranges). Vysoký přívlastek ze známé moravské vinice a nejnižší, regionální apelace z Burgundska.Cabernet Moravia 2003 kabinet, František Spěvák, Dubňany

17. prosince 2007 v 6:35
Teď v prosinci mám mnohem větší sympatie k britskému zvyku nepít alkohol před setměním, jinak bych byl v zimě nejraději medvědem nebo jiným tvorem provozujícím zimní spánek. V minulých dnech mě brzké stmívání nepokoušelo, trápilo mě nachlazení a rýma. V takovém stavu se vína rád zříkám, je ho vlastně škoda. Včera jsem se rozhodl, že už svou schopnost vnímat vůně vyzkouším, odnesl to Pinot od Moillarda, Hautes-Cotes de Nuits "Les Chaumes" 2003, koupený za 8 €. Společně s paní Sleničkovou jsme ochutnali a usoudili, že je dobrý tak akorát k jídlu, ale má příliš hrubé třísloviny, takže jsme ho zase na chvíli zavřeli a otevřeli Cabernet Moravia 2003 s přívlastkem kabinet z dubňanského vinařství František Spěvák a synové.

Pernard-Vergelesses 2003 AOC, Domaine Pavelot, Francie

12. prosince 2007 v 6:40 | Sklenička |  Recenze
Jsou dny, kdy se nedaří. Ráno vyjedete do práce a v půli cesty vás zastaví porucha auta. První schůzku se zákazníkem musíte odvolat, porouchá se vám kotel vytápění a pohádáte se s manželkou. Proč zrovna v takový den musí být ošklivé počasí? Uffff..., tak se nedivte, že jsem si večer vzal k ruce pár fotek z letního Burgundska a zapátral ve sklepě po něčem zvlášť dobrém. Vybral jsem Pernard-Vergelesses 2003 od Domaine Pavelot.

Interblogární degustace s receptem

10. prosince 2007 v 9:06 | Sklenička |  Jen tak
První prosincový pátek došlo ve Skleničkové Lhotě u Prahy k první interblogární degustaci. Je jen škoda, že tak velkolepé slavnosti jídla a pití zůstal název, který vznikl spíše omylem v diskusi mezi Matesolou a Jižním Svahem, ale nějak se s tím už nedalo nic dělat. Organizace byla více spontánní než promyšlená, hlavním cílem bylo sejít se u jednoho stolu s panem Cuketkou a dalšími bloggery a prodiskutovat co nejvíc názorů na víno, což se zřejmě podařilo, ale podrobnosti si už bohužel nevybavuji. Na spodním obrázku vidíte čerstvý čískejk a jako břitva ostrý límeček košile pana Cuketky.

Výsledky kvízu z minulého týdne

6. prosince 2007 v 6:40 Jen tak
Soutěž z minulého týdne (Spárujte vína a obrázky) skončila a máme tady výsledky.
Podle vašich odpovědí vidím, že soutěž byla příliš lehká - všechny došlé odpovědi byly správné! Takže správné výsledky i s komentářem zveřejňuji jen pro ty, kdo se nezúčastnili:

Alsaský ryzlink – za málo peněz hodně muziky

4. prosince 2007 v 6:40 Recenze
O alsaském ryzlinku a o tom, jak se jeho vůně a chutě mění podle sklenice, z níž víno pijete.

Pinot Noir 2005 pozdní sběr „Novosedly," Tanzberg

3. prosince 2007 v 6:40 Recenze
Díky pracovním povinnostem jsem se v minulém týdnu dostal i na Pálavu. Udělal jsem si malou zajížďku a zajel si pro jedinou láhev vína do vinařství Tanzberg. Napřed několik aktualit: pod Pálavou u silnice rostou famózní trnky velikosti slušných višní, ceny většiny vín Tanzbergu vysoce překračují 200 Kč, ochutnávka při nákupu se v zimní sezóně neposkytuje. Dobrá zpráva je, že službukonající paní ve vstupní hale vinařství se snažila mi vyhovět a něco k ochutnání přinést… Koupil jsem výše zmíněné víno za účelem okamžité konzumace po večeři na hotelu, a zatímco v televizi červený Liverpool trápil FC Porto, já jsem okusoval Pinot Noir.