Galerie ryzlinků rýnských v Praze

29. října 2007 v 6:40 |  Reporty
Dva dny hostovala v Praze Galerie Ryzlinků rýnských (24. a 25. října v Národním domě vína). Galerii pořádal letos už pošesté bzenecký Klub přátel Ryzlinku rýnského jako soutěžní výstavu vín. Do té bylo přihlášeno téměř 300 ryzlinků, v Praze jsme mohli ochutnávat oceněná vína (asi 80 domácích vín a 40 zahraničních - německých, rakouských a francouzských). V katalogu byla vína popsána jen stručně, namísto bodového ohodnocení byla jen rozdělena podle získaných medailí.

Díky minimalistickým degustačním porcím jsem dokázal ochutnat neuvěřitelných 48 vzorků - pražský pořadatel zřejmě dostal malý příděl lahví a trochu na nás šetřil. Jak vidno, nedostatek kvantity na jedné straně bylo možné kompenzovat jinde :-) Pravda je, že u některých vín bylo k posouzení potřeba větší dávky, ale celkově to nebyl problém. (Byl jsem tam ve středu 24. října, tak nevím, zdali zbylo dost vína i na druhý den.) Příjemné intimní prostředí Národního domu vína bylo naplněno tak akorát, pár návštěvníků navíc by už ucpalo prostor a zrušilo pohodlí. Sálek s domácími víny byl zalidněn o poznání víc než ten, kde se ochutnávala zahraniční vína.
Těžko podrobněji komentovat jednotlivé vzorky, našel jsem si ryzlinky od slabších a odrůdově nevýrazných přes krásně voňavé, svěží a jemné, až po sladce bonbónovitá vína. Trochu jsem měl potíže s řazením vzorků, snažil jsem se projít napřed suchá vína a potom ta s vyšším zbytkovým cukrem, ale když jsem před odchodem kontroloval podruhé několik vzorků a porovnával aktuální dojem s prvními poznámkami, občas jsem byl překvapen.
Vyplatilo se ochutnávat ve skupinách a porovnávat dojmy s ostatními, přistihl jsem se při tom, že jsem na základě prvního dojmu víno neocenil, ale při druhém ochutnávání ve skupině již ano, většinou právě po doporučení někoho jiného. Některá vína si zkrátka zasloužila víc pozornosti. Já bych se na základě prvního dojmu rád ještě jednou vrátil k ryzlinku od Michlovského, VZH 02, ke kabinetu 05 Vinařství Waldberg z Vrbovce, k suchému PS 06 od Horta, a k výběru z hroznů 06 Vinařství Krist. Jak jsem tak odposlechl poznámky sousedů, každý vyzvedával nebo zatracoval něco jiného, takže to nepíšu jako návod a doporučení - jediné doporučení, které mohu poskytnout, je navštívit Galerii RR nebo jinou výstavu a ochutnávat, vybírat, užívat si toho bohatství vůní a chutí ... byl to úžasný luxus za pouhých 300 Kč!
Příští rok se rozhodně pokusím najít čas na bzeneckou prezentaci Galerie, a to nejen kvůli sentimentálním vzpomínkám na prvomájové průvody v Bzenci končící v místní sokolovně velkolepou ochutnávkou vín, na srpnové košty vín ze soc-sektoru na bzeneckém zámku a letní noci v zámeckém parku prozpívané s vracovskou muzikou, nebo na dávnou slávu místní restaurace Myslivna. Košty v Bzenci!
Galerie ryzlinků ve mně zanechala jeden dojem, který volně souvisí s nedávnou polemikou o zavádění kategorie V.O.C. Domácí ryzlinky, tak jak jsem je ochutnával v Galerii RR, mají veliký rozptyl vůní a chutí. Moravští patrioti asi řeknou, že pestrost je velká přednost a že v ní spočívá kvalita moravského vinohradnictví, ale mám jednu pochybnost. Když jsem v Galerii ochutnal moselský ryzlink, chutnal tak, jak jsem si Moselu představoval. Podobně rakouské ryzlinky měly svůj typický projev. Několik alsaských ryzlinků v Galerii mě úplně nenadchlo, ale alsaské ryzlinky všeobecně také mají svou tvář a jsou identifikovatelné. Naopak moravské (a české) ryzlinky mají veliký rozsah vůní a chutí a jako spotřebitel vlastně nevím, co mám očekávat. Když si koupím ve vinotéce bez ochutnávky moravský ryzlink od neznámého výrobce, mohu dostat cokoli - tím nemyslím jen jakoukoli kvalitu, ale i v podobné kvalitě mnoho různých vín. Zatímco senzorické vlastnosti typického moselského jsou předem jasné, žádný typický moravský ryzlink jakoby neexistoval.
Rozumím tomu, že mnozí vinaři budou obhajovat právě proměnlivost a pestrost nabídky, ale jako spotřebiteli mi to ideální nepřipadá. Pokud by nová kategorie (například) "VOC Bzenecký ryzlink" vedla k definici nějakého senzorického ideálu, kterému se mají ostatní vína se značkou VOC podobat, mohlo by to zákazníkům pomoci v orientaci (a výrobcům v prodeji). Kategorie VOC, která by takové zúžení rozptylu vlastností vína nepřinesla, by asi nepomohla ničemu a neměla by smysl. To píšu samozřejmě s tím, že mimo tuto marketingovou kategorii mohou existovat všechna odlišná vína.
Jen mi návštěva Galerie ukázala, že k zavedení VOC bude ještě dlouhá a trnitá cesta.
TOPlist
 


Komentáře

1 Sklenička Sklenička | E-mail | 29. října 2007 v 22:39 | Reagovat

Musím diskusi načít sám, i když je mi to líto: až dodatečně jsem se dočetl z oficiálních výsledků, že z 295 hodnocených vín jen 40 nedostalo medaili. Ať počítám jak počítám, vychází mi, že přes 85% vín dostalo medaili. Nechtěl jsem komentovat na koštech typické rozpory mezi osobním názorem návštěvníka a názorem poroty, navíc jsme v Praze většinou dostávali docela malé dávky vína, ale 85% je prostě moc. Zdá se mi, že Odporná Dorota měla mírné měřítko.

2 smazik smazik | E-mail | 30. října 2007 v 0:13 | Reagovat

I druhý den ve čtvrtek, kdy jsme se zůčastnil byla k dizpozici všechna vína z "okleštěného" katalogu, navíc bylo příjemně poloprázdno. Nejvíce mně zaujala vína z Bohemia Canopus, od J. Beneše 06 PS a Michlovského VH 05. Německé ryzlinky však neměly konkurenci a zejména W.MUMM Johannisberg PS 06 byl opravdový skvost, stejně jako Schloss Johannisberg PS 06. Ryzlinky z Alsaska mě příliš nezaujaly a na rakouské již jaksi nezbylo příliš času. Degustační dávky skutečně nebyly největší, ale mně to celkem vyhovuje - nemusíse tolik odlévat.

Musím se přiznat, že mně jako spotřebiteli připadá proměnlivost a pestrost moravské nabídky ideální a nerad bych se dočkal přílišné uniformity. Také si nejsem úplně jist jestli je třeba zavádět VOC vína. Spíše by se mněly více zdůrazňovat jednotlivé viniční tratě, ze kterých vznikají každoročně typická vína pro jednotlivé odrůdy.

Nějak jsem díky té devalvaci ty medaile již nevnímal, a bral přehlídku prakticky jako by byla bez výsledků.

3 pan c. pan c. | Web | 30. října 2007 v 13:00 | Reagovat

byl jsem taky ve středu, minuli jsme se - škoda!!! na medaile jsem skoro vůbec nekoukal, chutnal jsem všechno co mi řpišlo pod ruku, skoro celé zahraničí a něco málo z moravy ... ujejej 50 kousků to bylo :) ale už jsem všechno plival, předchozí čilské posvícení mě pěkně načlo :)

přidávám se v názoru na moravu - každý pes jiná ves (ale mluvím je n o zlomlu vzorků, kterí jsem z moravy odchytil). zákaznící si to časem rozhodnout. mě osobně to konsternuje, nemůžu si to pak ani zaboha zapamatovat a při nákupech tápu.

dávky byly ideální, těsně pod 0,02 :) opakování nebylo problémem, já sam jsem zopakoval asi deset vzorků opakovaně... uj!

z moravy mě dostal Kouřil B. Ing. s aromatikou olivového oleje a potom rakušák  Amon A.I. poysdorf 06 suché s chuťovým profilem, který přesně odpovídal rybičkovému salátu s majonézou yofresh!!! to se jen tak nevidí, díky organizátorům!!! :)

4 Sklenička Sklenička | E-mail | 30. října 2007 v 14:57 | Reagovat

Pan C.: to je škoda, mohl jsem mít v článku Váš virtuální fotografický otisk! Nekouká tam třeba na druhé fotce Váš nos ???

50 vzorků - vidím, že své novoroční předsevzetí ochutnat tisícovku berete vážně, Silvestr se blíží! Kolikpak to asi dnes dělá za celý rok?

Smazik - Schloss Johannisberg PS 06, velký souhlas! Sdílím i názor na Alsasko a Německo.

5 pan c. pan c. | Web | 30. října 2007 v 22:44 | Reagovat

nene, asi jsme se minuli časově, nikoho jsem fotit neviděl :) ve srovnní francie, nemecko, rakousko u mne jednoznacne vitezili nemcouri. s toi tisícovkou sjem na tom tuším bídně, musím to znovu přepočítat, ale mylsím že to nedám! příští rok budu poctivěji evidovat přes corkd.com aby v tom bylo jasněji...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama