Říjen 2007

Chvála supermarketů a domácích dovozců vína

31. října 2007 v 6:50 Komentáře a plky
Minulý týden se mi tu rozhořela nevídaná polemika o supermarketových vínech, ve které padly i takové argumenty, jako 1) že taková vína nepiju, tak proč o nich sakra píšu a 2) když už propaguju vlastní heslo "Nekupujte nic, co vám předem nedají ochutnat," tak bych se měl supermerkáčům vyhýbat.
Doznávám se k uvedenému citátu, skutečně si myslím, že bychom si měli vybírat a kupovat na základě ochutnávky, proto jsem taky tolik aplaudoval WINE DEPOT, i když vína, která jsem v něm nakoupil, nebyla co do kvality nijak převratná… Jsou však situace v životě lidským, kdy se nákupu naslepo nevyhneme, například supermarkety a v Čechách i vinotéky…

Galerie ryzlinků rýnských v Praze

29. října 2007 v 6:40 Reporty
Dva dny hostovala v Praze Galerie Ryzlinků rýnských (24. a 25. října v Národním domě vína). Galerii pořádal letos už pošesté bzenecký Klub přátel Ryzlinku rýnského jako soutěžní výstavu vín. Do té bylo přihlášeno téměř 300 ryzlinků, v Praze jsme mohli ochutnávat oceněná vína (asi 80 domácích vín a 40 zahraničních - německých, rakouských a francouzských). V katalogu byla vína popsána jen stručně, namísto bodového ohodnocení byla jen rozdělena podle získaných medailí.

Nákup v TESCO aneb pan Sklenička na vaší straně ve světě vína!

22. října 2007 v 6:40 | Sklenička |  Recenze
Marně jako kozáci se šavlemi proti tankům, obětavě jako sovětský samopalník zalehávající střílnu německého gulometu vlastním tělem pro záchranu spolubojovníků vydal se pan Sklenička do obchodního domu TESCO nakoupit víno. (Před časem podnikl podobný výlet do Intersparu, výsledky zde.) Ano, slogan v titulku je nepůvodní, má jen sdělit, že pan Sklenička nasadil vlastní orgány a riskoval zdraví jen proto, aby vám mohl přinést zprávu a podělit se o zážitky. Milovníci hororů si přijdou na své...

Regulujme, dokud je co regulovat!

17. října 2007 v 6:50 Komentáře a plky
Četl jsem polemický článek v říjnovém Víno & Styl na téma připravovaného statusu V.O.C. (Vína Originální Certifikace) Článek se jmenuje se "Vinařské zákony" a napsal ho Zdeněk Reimann. Mám k němu pár poznámek.

Ochutnávka Domaines Devillard, AD VIVUM

15. října 2007 v 6:50 | Sklenička |  Reporty
Ochutnávku vín Domaines Devillard pořádala společnost Ad Vivum 10. října 2007 v salónku hotelu InterContinental. Pointu vyzradím předem, za 990 Kč to určitě stálo, a pokud budu v dalším textu něco kritizovat, nemělo by to překrýt celkový dojem, který byl výborný. Pokud jde o organizaci, náplň degustace a pohodlí účastníků, zažil jsem v Čechách málo srovnatelných degustací.

Ochutnávka Bolgheri zdarma aneb italština podruhé

11. října 2007 v 6:50 Reporty
Znova do Itálie, tentokrát i o tom, jak jsem dostal u výrobce Sassicaii placenou degustaci zadarmo a jak moc se liší kvalita vín ze sousedících italských vinařství - jako ilustraci k pátečnímu textu Jižního Svaha o degustaci vín Bolgheri DOC.

Parlez-vous Anglais?

9. října 2007 v 6:50 | Sklenička |  Komentáře a plky
Chcete jet do Francie za vínem a neumíte francouzsky? Nenechte se odradit příběhy o nechuti Francouzů k angličtině, prozradím vám i jeden trik, jak je přimět mluvit anglicky.

Myslím, že nejhorší historky o averzi Francouzů k angličtině si vymýšlejí dovozci vína.

Pic 2


Jídelní lístek aneb Vrchní, zdrhni !

2. října 2007 v 0:50 Komentáře a plky
Při úklidu šuplíků narazil pan Sklenička na jídelní lístek z první poloviny devadesátých let. Kdysi dávno ho přinesl na večírek párek překladatelů z angličtiny, kteří byli večer předtím na večeři s Američany v jakési příšerně drahé malostranské restauraci. Vybírali si tam z anglické verze jídelního lístku, která vznikla amatérským překladem českého menu. Naši překladatelé nelenili a anglické menu zpětně přeložili do češtiny. Pan Sklenička přiznává, že jeho angličtina je mnohem povrchnější než jejich, takže by se s některými anglickými výrazy klidně spokojil. Pro hosty z ciziny, pro které je to první setkání s českými službami, to může být zábavné čtení.