Raději vypít dříve než vylít později

17. září 2007 v 6:55 |  Komentáře a plky
Zatracené léto, které trvá už od února, pravil pan Sklenička… nebojte, nezbláznil jsem se a obvykle si ho taky užívám. Jen letošní prodloužené léto mi zkyslo, když jsem vytáhl ze sklepa burgundské bílé Saint-Aubin Premier Cru 2002, které jsem si přivezl z první vino-turistické výpravy do Burgund na jaře 2005. Našel jsem v něm vyšší obsah kyselin spolu s jakousi agresivní kompotovou chutí a pomyslel si, že se víno nějak vzdálilo od chuti, kterou si pamatuju.

Nedalo mi to a podíval jsem se i na alsaské ryzlinky, dovezené loni v červnu, a jejich chuť dostávala podobný šmrnc. Vína uschovávám v zemním sklepě, ve kterém se bohužel tohoto léta teploty šplhaly výš než měly, a dvě horká léta za sebou dala mým miláčkům pěkně zabrat. V rychlém sledu jsem otevřel několik červených burgundských, několik Roučí od Springera a po ochutnání jsem je vylil - běda! I odebral jsem se k nejmenovanému prodejci elektro a zakoupil jednu věžovitou chladicí skříň na víno (nejmenuji, nebudu přece dělat reklamu zadarmo) a naskládal do ní skoro 190 nejlepších pokladů. Ve sklepě se vylidnilo (nebo vyláhvilo? - no prostě do lahví jako když střelí :-) a probírka pokračuje. Když jsem v rámci letošního burgundského výletu dostal na Chateau Corton školení, že nedopité Corton Grand Cru se má vylévat na podlahu sklepa, netušil jsem, že budu za pár měsíců vylévat deset lahví do výlevky. Teď místo mazlení se skleněnými miláčky ve sklepě oblézám mrakodrapovitou chladničku a porovnávám digitální měření teploty výrobce s údaji rtuťových teploměrů rozmístěných na různých policích…
O argument víc do polemiky pana Skleničky s Honzou J. Svahem o tom, zda pít vína mladá nebo stará - když se ke všem možným vadám korku a oxidaci přidají ještě dvě horká léta, semtam nějaký výpadek elektřiny, vsázím na jistotu. Česky se sice říká "Pozdě, ale přece," ale v tomto případě se kloním spíš k "Better soon than never."
Vinaři si asi letošní dlouhé léto pochvalují, ale já mám výhrady…
TOPlist
 


Komentáře

1 J.Č. J.Č. | Web | 17. září 2007 v 8:10 | Reagovat

Já prostě jen zopakuji, při vzpomínce na ten příliš mladý Aloxe-Corton, který jsme spolu zavraždili, že ty jsi už muž vyspělý a hledáš si pro sebe ve vínech to jiskrnné, nezbedné mládí, kdežto já jsem stále ještě ve fázi, kdy mi spíše imponuje jakási vyzrálost a zkušenost, kterou u těch mlaďoučkých záležitostí nenacházím :o) Kupříkladu v sobotu jsem pil dokonalý Grand Cru ryzlink a byl to ročník 2000. Pravda, perfektně skladován (letos zakoupen v Alsasku u vinaře).

Každopádně k ledničce gratuluji, tvůj sklípek mi přišel přeci jen trochu riskantní a tenhle boxík ti bežné skladování v klidu vyřeší :)

2 Sklenička Sklenička | E-mail | 17. září 2007 v 8:51 | Reagovat

Děkuji za laskavá slova o mé vyspělosti, měla by si to přečíst moje máti :-) Doufám, že spolu ještě nějakou butylku vyřídíme, čím dřív, tím líp.

3 pan c. pan c. | Web | 18. září 2007 v 0:11 | Reagovat

taky o něčem uvažuju... rád bych si občas něco uložil a dle mých měření je náš sklep nepěkně variabilní díky topení v bytech v suterénu...

kolik tahle sranda stála? a co ty teploty - sedí? kolik to žere (peněz na rok?) a co vibrace?  

uff sem zvjedavey ;)

4 Sklenička Sklenička | E-mail | 18. září 2007 v 7:37 | Reagovat

pan C: napíšu na soukromý mail.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama