Burgundsko versus Bordeaux

26. září 2007 v 6:50 |  Reporty
Bourgogne vs. Bordeaux bylo téma degustace pořádané ve čtvrtek 20. září v malé degustační místnosti společnosti Dominec a spol. v Radlické ulici na pražském Smíchově.

Lákavé téma je půl úspěchu, jak dobře ví každý blogger :-) Sešlo se nás dvanáct degustujících a vzhledem k ceně (380 Kč) asi nikdo neočekával zázraky. Ty se opravdu nekonaly, pokud mohu posoudit, výběr vín byl podřízen prodejní ceně.
Žánr byl stand-up comedy, což mladším účastníkům zřejmě vyhovovalo, mně to s ohledem na kulturu podávání vína úplně ideální nepřipadá. Vína představil a komentoval Petr Píša.
Idea "souboje" B v. B je samozřejmě přitažlivá, naštěstí ji nikdo nebral vážně. Všichni jsme podle svých sil porovnávali 4x dva vzorky ve čtyřech cenových kategoriích, pokud jsem si všiml, u znalců Bordeaux vítězily Burgundy, u těch, kdo pijí často burgundské vyhrávalo Bordeaux. Asi to svědčí spíš o výběru vzorků než o čem jiném.
U pana Skleničky vyhrálo Bordeaux 3:1. Bylo to dáno tím, že pan Sklenička znal všechny hráče burgundského teamu. Tři z nich pocházeli z Caves des Hautes Cotes (obrázek nahoře), největšího družstva v Burgundsku, produkujícího vesměs levná konzumní vína. Na třech výletech do Burgundska pan Sklenička Caves des H-C navštívil, ale na posledním výletu si tam už nic nekoupil. (Přesto oceňuje tamní zvyk dát zákazníkovi ochutnat kterékoli víno z ceníku před koupí, bez ohledu na to, kolik položek ceník má.) Naopak ho při degustaci zaujala neznámá exotika a technická kultivovanost bordeauxských vín.
1. duel : Bourgogne Pinot Noir 2003 AOC, Caves des Hautes Cotes, 217 Kč. Klasická nebarikovaná burgunda světlé barvy, jemné ovocné vůně, jednoduchá v chuti.
Chateau Haut Belian 2004 AOC, Barriere Freres, 165 Kč. Má silnější barvu než burgunda, skořicovou vůni, ve směsi převažuje Merlot. V chuti je méně kyselin ale dost tříslovin, díky menšímu obsahu kyselin je to příjemnější pití, než soupeř.
2. duel : Bourgogne Cuvée Prestige "barrique" 2003 AOC, Caves des Hautes-Cotes, 301 Kč. Pan Dominec kdysi vysvětloval, že díky slovu "Prestige" na etiketě se víno skvěle prodává v restauracích :-) Má plnější aroma lesního ovoce, než předchůdce, ale v podstatě je to předchůdce ponechaný pár měsíců v dubových sudech. Chuť plnější, než první burgunda, leč trochu štiplavá.
Chateau Peychaud 2004, Cotes de Bourg AOC, Germain-Saincrit, 297 Kč. Opět jednoduché víno bez bariku s pěknou skořicovou vůní, skořice se projeví i v chuti. U mě opět vyhrává Bordeaux.
3. duel : Hautes-Cotes de Nuits 2005 "Les Dames Huguettes" 2005 AOC, Domaine Bertagna, 511 Kč. Na to jsem byl zvědavý, protože jsem si letos v květnu přivezl z Vougeotu několik lahví (po 12 ) a už jsem si nepamatoval, jaké byly. Barva je tradičně světlá, komplexní krááásná vůně, ale líp voní, než chutná. Chuť čistá višňová, ale jasně mladá. To mohlo ještě počkat. Domaine Bertagna hraje v Burgundsku první ligu, ale toto je jejich nejjednodušší víno.
Chateau Fleur de Rol 2002, Saint Emilion Grand Cru, Barriere Freres, 595 Kč. Krásná sytá rudá barva, komplexní vůně, v harmonické chuti jsem našel i tabák (snad mě za to Gary Vaynerchuk nebude strašit). Pro mě jako neznalce Bordeaux je toto víno zajímavější, než nezletilá kráska z dom. Bertagna.
4. duel : Gevrey-Chambertin Premier Cru 2000 "Clos du Chapitre", Caves des Hautes-Cotes, 1099 Kč. Opět poctivě světloučká barva, sametová tabáková vůně, jemná vyvážená ovocná chuť s výraznější kyselinou, ale upřímně, od Premier Cru z Chambertinu jsem čekal ještě víc. Potvrzuje se můj dojem, že Caves des H-C jsou zaměřeny spíš na základní levná vína, drahé lahůdky je třeba hledat jinde.
Chateau Duhart Milon Rotschild 2001, Pauillac, 4. Cru, Barriere Freres, 1195 Kč. Silná barva, selské a stájové vůně, chuť štiplavě kávová s divným ocáskem. Tady bych dal přednost burgundě, i přes původní výhrady..
Spíš než Burgundsko v. Bordeaux to byl duel Caves des Hautes-Cotes proti Barriere Freres. U mě by vyhráli bratři z Bordeaux, ale žádné z představovaných vín mě nenadchlo natolik, abych si ho koupil. To bych ale musel zajít na dražší a sedavou degustaci. Naštěstí jsme to pojali s kolegou Jižním Svahem jako společenskou záležitost a záminku k tlachání, na odchodu jsme se zásobili další lahví Bordeaux (Blason d'Issan 2004, velmi příjemné víno) a odešli ji po starodávném studentském zvyku vypít na lavičku ve smíchovském parku.
TOPlist
 


Komentáře

1 J.Č. J.Č. | Web | 26. září 2007 v 8:19 | Reagovat

Ač je mi to nemilé, musím s tvými závěry souhlasit :-D Snad jen že ani mladším účastníkům forma "na stojáka" dvakrát nevyhovuje, ale stále je to lepší než varianta přilehlého hotelu Anděl, kde sem tam byl i místní host s výrazně vonící večeří či cigaretou. Už aby měl Dominec nějaké vlastní pořádné prostory, odchod od Závoje mu v kultuře degustací (když nepočítám večeře s vinařem v nějaké restauraci) docela udělal čáru přes rozpočet...

2 Sklenička Sklenička | E-mail | 26. září 2007 v 9:31 | Reagovat

No vida, na místě jsem měl dojem, že zrovna tobě nastojáka nevadí... Není to asi to nejdůležitější, ale třeba u vín Oliviera Leflaiva, které má Dominec taky v nabídce, si degustaci nastojáka nedovedu představit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama