Zweigeltrebe rosé 2006 PS, Vinařství rodiny Špalkovy

5. srpna 2007 v 9:42 | Sklenička |  Recenze
Sláva Zweiglu od Špalků! Vyzkoušel jsem si nedávno na slepé degustaci U Závoje, jaké to je určovat vína naslepo a byl to masakr… mého sebevědomí. Ještě že tam bylo i to titulní rosé, to jediné jsem ze sedmi předložených dokázal určit přesně. Díky Špalkům za takové rosé!

Druhý den se mi to trochu rozleželo a našel jsem si pro sebe docela dobré zdůvodnění, které mi umožnilo zachovat si sebeúctu (z těch vín jsem měl dříve v puse jen tento vzorek, a to ještě z ročníku 2005, mnohé z ostatních byly z regionů, kterým se vyhýbám) a nakonec jsem snad ve všech případech určil správně zemi původu - no aby ne, když moderátorka předem napověděla, že budou buď z Francie nebo z Moravy.

Nejhorší bylo poznání, jak moc je úsudek ovlivněn očekávání. Vzhledem k tomu, že vína vybírala Klára Gotzová, očekával jsem, že se mezi třemi bílými objeví Chardonnay a okamžitě jsem jako burgundskou šardonku určil cuvée z Luberonu - blamáž jako hrom. U dalších dvou bílých jsem byl bez šance - vyšeptalý Veltlín z Habánských sklepů a přestárlé naoxidované Beaune 2001 - to by se v restauraci dalo vrátit s omluvou od personálu, nepoznal jsem ani to, že to má být Chardonnay. Podobně jsem mezi třemi červenými čekal Pinot Noir, ale nevyskytlo se, tak jsem si to vynahradil tím, že jsem na Pinot nominoval další omyl - ach jo! Tak se aspoň budu vytahovat tím rosé, ale i to je zásluha mojí ženy, která si vloni poručila koupit aspoň krabici, a když jsem při ochutnávce určil podle výraznějších kyselin, že ten vzorek je z Moravy, nezbylo mi než hlásit Zweigel od Špalků, protože žádné jiné tak vynikající rosé z Moravy neznám.

Obvykle nad rosé ohrnuju nos (v lepším případě to bývá sladká vodička s jahodovou vůní), toto rosé je ale úžasné a dá se srovnávat i se skutečnými (a prvotřídními) víny. Musím už končit, právě mi došel mail z vinotéky v Brandejse, že právě dostali Zweigel rosé od Špalků....
TOPlist
 


Komentáře

1 pan c. pan c. | Web | 7. srpna 2007 v 0:20 | Reagovat

říkáte zweigel od špalka jó??  

klára je terminátor, někdo by jí to měl zarazit!!! :)))

2 dyžon dyžon | 7. srpna 2007 v 19:23 | Reagovat

Jó, cwajglu od Špalků říkám jó :-). Ale jinak rosé nevyhledávám, vzpomněl bych si možná na dvě další, co mi kdy chutnaly.

3 André André | 16. srpna 2007 v 0:14 | Reagovat

Velmi realistické hodnocení. I já jsem při slepé degustaci mimo, ale to jsou za regulérních podmínek všichnmi.  

Trochu si kousnu, ale obecně sommelieři jsou .jenom prodavači.

Umí snad správně sířit; stanovit titrovatelné kyseliny, či vyčiřit víno. To ne, ale chytří jsou jako radio. Kdo z nich udělal alespoň pitelné víno?

4 J.Č. J.Č. | 17. srpna 2007 v 13:03 | Reagovat

Zweigelt od Špalků je sázka na jistotu :o)

Poznávání naslepo... krom úplných mimozemšťanů se ani profící netrefí nijak dokonale :) U Závoje mne takhle jednou odrovnalo fantastické Bordeaux, dal bych ruku do ohně za to, že je to nějaké vysoce klasifikované cru z Médocu. No a on to byl Madiran.

Na webu winespectatoru je pěkný testík... víno se má poznat podle textového popisu - určuje se oblast, odrůda a tuším rámcově ročník. Po tipu následuje vysvětlení, jak (většinou vyřazovací metodou) dospět ke správnému výsledku. Docela se to dá, ale při degustaci je to o něčem jiném..

Jancis Robinson ve svém "návodu k degustování" říká něco v tom smyslu, že se díky němu čtenář (no čtenář... každá kapitola má kupu velmi praktických testů) naučí rozpoznávat jak profesionál, což je asi tak půl napůl dobrý a špatný tip :)

5 Hanka Hanka | E-mail | 17. srpna 2007 v 20:37 | Reagovat

Jó, slepá degustace, taky moje smrt .... Díky za tip na rosé od Špalků, určitě vyzkouším. Růžovky já můžu. Opět musím přípomenout, že "naši" rakušáci mají také dobré růžovky, v brzké době se chystám na konzumaci jedné prima suché růžovky od Private Weingüter, cena při koupi kartonu 6 láhví 122 Kč vč. DPH (cena samostatně koupené láhve cca 160 kč) je snad příznivá.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama