Víno a řidičák.

12. srpna 2007 v 6:40 | dyžon |  Komentáře a plky
"… v zemích, kde platí nulová tolerance alkoholu, jsou dopravní nehody (a bohužel i ty smrtelné) mnohem častější než ve státech s nenulovým limitem." - cituji z rozhovoru s Václavem Špičkou z Autoklubu ČR v pátečních Lidovkách (Lidové noviny 10.8.2007, příloha letní relax, str. 2, značka -sli-).


Zajímavá je i souvislost výše limitu alkoholu a nehod způsobených pod vlivem alkoholu:
"Z celkového počtu nehod to jsou asi 4 procenta. Statistiky ovšem neuvádějí, s jakým obsahem alkoholu v krvi řidiči nehody zavinili. (…) zejména při smrtelných nehodách mají řidiči pravidelně více než 0,5 či 0,8 promile alkoholu v krvi." Logicky mi z toho vyplývá, že tolerancí 0,5 promile alkoholu za volantem by se bezpečnost silničního provozu nezhoršila. Ale tolerance alkoholu za volantem u nás není problém věcný, ale politický.

Ve Francii a Itálii je vinná turistika důležitou součástí celého obchodu s vínem, a nese to s sebou podstatné zvýšení kvality prodeje. Podle některých (náhodně přečtených) statistik tvoří u malých vinařství přes 50 % prodeje prodej pasantům - náhodným návštěvníkům. S tím souvisí velká vstřícnost a profesionální přístup k návštěvníkům včetně toho, že zájemce kupuje vždy po ochutnávce vín - jinak řečeno, všechno, co je v ceníku, můžete před koupí ochutnat. Za letošní dovolené ve Francii jsem ochutnal za den i 30 vzorků vína, a nemusel jsem se bát o řidičák. Ano, vozil jsem s sebou elektronický alkohol-tester a nejel jsem, pokud jsem nadýchal víc než 0,2 promile. Ale přece jen jsem měl povznášející pocit z toho, že mohu ochutnávat víno, aniž bych se musel stát zločincem.


Díky nulovému limitu alkoholu za volantem u nás vinařská turistika ztrácí přitažlivost i pro vinaře: zbyly z ní buď skupinové zájezdy autobusem do sklípků, končící ožráním všech, nebo projížďky cyklistů, kteří na svém bicyklu stejně neodvezou o mnoho víc, než kolik pojme žaludek cyklisty. Takový cyklista je pro vinaře jen zbytečnou zátěží.


Myslím, že další vývoj moravského vinohradnictví je bez pokročilejší vinné turistiky problematický. Ovšem propagovat vinařskou turistiku v zemi, kde je alkohol za volantem trestným činem, je nezodpovědné. Statistika citovaná v úvodu ukazuje, že pro nulovou toleranci není rozumný důvod. Jestli se najde síla a vůle prolomit zákonnou nulovou toleranci, to je otázka. Kdo by na tom mohl mít zájem, tedy kromě občanů - řidičů? Zdálo by se, že to je v zájmu domácích vinařů, ale ti po tom nevolají. Český trh s vínem je trh několika velkých hráčů, kteří prodávají do velkoobchodů a bez pasantů a turistů se obejdou. (Podle údajů MZ ČR je v ČR jen 380 pěstitelů s plochou vinic větší než 5 hektarů.) Ti malí, kteří prodávají právě pasantům, zase nemají přístup na trh a často by ani víno neměli oficiálně prodávat, takže sotva mohou své zájmy hájit.
Ještě že mají Autoklub ČR, aby se alespoň někdo jejich zájmů zastal.
TOPlist
 


Komentáře

1 pan c. pan c. | Web | 13. srpna 2007 v 17:06 | Reagovat

velice zajímavé téma!

ad cyklisté "...nebo projížďky cyklistů, kteří na svém bicyklu stejně neodvezou o mnoho víc, než kolik pojme žaludek cyklisty. Takový cyklista je pro vinaře jen zbytečnou zátěží."

tady zásadně nesouhlasím! cyklista k vinaři nejede nakupovat, jede si užít výlet nebo dovolenou. je v pozici turisty a je jen na vinaři, jak se k tomu postaví - jestli je schopne nabídnout další služby (ubytování, agroturistika, gastronomie, atp. je toho spousta)

když jsem někde na kole, ochutnám a zalíbí se mi - nebudu to přeci po zbytek výletu vozit na nosiči, ale eventuálně objednám ex post a třeba rovnou karton. rovnice cyklista = špatný zákazník je podle špatně.

vinař, který dokáže zaujmout, seznámit s kulturovu vína, s místním regionem, může získat klienta, kterého si udrží třeba i po další desítky let.....

2 dyžon dyžon | 13. srpna 2007 v 21:01 | Reagovat

Pane Cuketko, zde se vyjevuje rozdíl mezi Cyklisty a Necyklisty. Já jako Necyklista ("nechci umřít zpocenej") se na to dívám popsaným způsobem, Vy taky po svém.

Jen si myslím, že ta návštěva ve vinařství se odehrává jako nákupní, platí "tady a teď" a chudák vinař poté, co cyklista odfrčí, se nebude utěšovat tím, že jste nenakoupil teď, ale třeba se ještě vrátíte, asi jako se číšník v restauraci bez spropitného neutěšuje tím, že host se ještě vrátí a dá mu dýško příště...  tady a teď se počítá. Ale to téma je široké jako delta Dunaje a vejde se do něj spousta názorů, takže to spíš vyřešíme jednou u vína. Já prostě ten bicykl nemusím.

Ale za příspěvek o Garym Vaynerčukovi Vám asi hlas do Lupy pošlu.

3 pan c. pan c. | Web | 13. srpna 2007 v 23:36 | Reagovat

dyžon:

máte pravdu je v tom rozdíl!!!

v autě si asi wine-tourism představit nedovedete :) já beru návštevu jako "inspekci" toho vinaře. jak hospodaří, jak se stará o vinici i i o celý byznys, z toho si rád odvodím něco o vínech... ale jenom něco a samozřejmě chápu, že jsou vinaři, kteří o tohle absolutně nemají zájem a chtěji jen prodávat, případně se plně soustředit na tvorbu vína nezatěžovat se dalšími věcmi.

kdybch já byl ale vinař namotám si zákazníky právě tam kde jsem silný v kramflecích - doma, ve svém sklípku, na svém vinohradu :)

4 matesola matesola | E-mail | Web | 14. srpna 2007 v 11:06 | Reagovat

Dobrý a podnětný článek. Dokonce jsem si kvůli němu koupil nedělní blesk, kde toto téma nakousli také :)))

Pro mě jako kupčíka s vínem, by to byla velká úleva. Kolikrát všechno plivu, zajídám tictacem a stejně se bojím abych neodevzdal papíry. Jenomže, pamatuji si na nějaký celoplošný průzkum, který probíhal loni a výsledkem bylo, že drtivá vetšina řidičů chce nulovou toleranci. Tudíž stále máme to co sami chceme :(((

5 dyžon dyžon | 14. srpna 2007 v 12:06 | Reagovat

matesola: souhlasím, vzpomínám na Švejka, který volal, že přísnost na chudý lid musí být, a nějak se to vžilo. A taky jak si ouřad jednou něco vezme (v tomto případě toleranci alkoholu za volantem), nerad to vrací. Nechci odbíhat moc daleko od tématu (=víno), ale myslím, že za nedostatečnou bezpečnost silničního provozu může jednak špatný stav silnic a druhak špatný technický stav vozidel, což jsou oboje věci, které garantuje ouřad. Takže beru spor o nulové toleranci alkoholu spíš jako kouřovou clonu ouřadu, který chce odvést pozornost od stavu silnic a vozidel.

pan c.: ale já provozuju wine-turýzmus jenom v autě!

6 svedek svedek | E-mail | Web | 15. srpna 2007 v 17:02 | Reagovat

Článku tleskám. Nevím, zda ta zmínka o Autoklubu je ironický apel, ale každopádně nevidím v médiích nikoho, kdo by měl odvahu to téma otevřít (snad kdysi Novák Železný).

Myslím, že nulová tolerance musí vadit spoustě slušných lidí, kteří nejezdí za volantem opilí, ale zvykli si na jedno pivo nebo 1-2 sklenky vína po obědě jako součást gastronomické kultury. Současná pravidla vnímám jako trapné pokrytectví, na které se v Česku tradičně hraje (viz nový silniční zákon se sankcemi a jejich vymáháním, zkoušky na VŠ apod.).

Občas jsem i cyklistou a přikláním se k Cuketkově komentáři. Na cestách po vinařském kraji (ať už na kole či autem) chci ochutnat a pozdější objednávka není až tak málo pravděpodobná. Současnými podmínkami pro řidiče a cyklisty (!) tak český stát vytváří svým vinařům konkurenční nevýhodu proti jejich kolegům z tradičních vinařských zemí.

7 dyžon dyžon | 15. srpna 2007 v 17:38 | Reagovat

svedek : Autoklubu se musím zastat, nebyla to ironie, ale jestli jsem to dobře pochopil, Autoklub lobbuje před projednáváním novely silničního zákona v parlamentu za některé změny, a citovaný článek byl (asi) součástí té kampaně.

8 André André | 15. srpna 2007 v 23:14 | Reagovat

Naprosto souhlasím s prolomením s tzv. nulové tolerance.

Uvedu dva důvody.

1) Nulová hladina ethanolu v krvi člověka je z přírodovědného hlediska nesmysl. I asolutní abstinenti mají v průměru 0,03 promile alkoholu v krvi. Zdrojem ethanolu je naše střevní mikroflora, která takto zpracovává nevstřebané polysacharidy (hlavně hemicelulosy), jichž bohatým zdrojem je především zelenina. Tady si dovolím si předpokládat, že Prim. Nešpor (na domácí stravě) má vyšší hladinu ethanolu než jeho hospitalizovaní pacienti po "detoxu"(na nemocniční stravě).

Proto z hledista endogeního původu ethanolu relevantní laboratoř nepustí hladinu 0,18 promile, jako pozitivní výsledek.

2) Člověk, který vypil 1-2 piva, nebo 2-4 dl vína ví, že pil a tomu přízpůsobí svou jízdu. Je tedy zodpovědným občanem a ne zločincem na rozdíl od některých ústavních činitelů, kterým činí potíže doložit původ svého majetku. Stejnými zločinci jsou, ale také frajeři s více než jedním promile, kteří se považují za krále silnic a podle toho jezdí.

P.S: Osobně  na velké degustace (20 a více vzorků) se dopravuji veřejnou dopravou, případně to dojdu pěšky, což je i zdravé.

9 jednorožec jednorožec | 17. srpna 2007 v 1:24 | Reagovat

Inteligentní blog, článek, komentáře.

Je zajímavé, že u nás v Anglii, kde není "nulová tolerance", se v poslední době hovoří v médiích o snížení současné dovolené hranice alkoholu jako o něčem, co by bylo pro bezpečnost na silnicích přínosné. Nejsem přesvědčen.

Kolik tu máme povoleno, vím jen od oka. Žádný měřící přístroj nevlastním. Je to zhruba asi dvě pinty piva (něco málo přes litr). Jistě, záleží na síle piva, co člověk jedl, na jeho váze a metabolismu, jak se vyspal...

Vinařství se zdálo loni, alespoň na Jihu Anglie, slibně vzkvétat. Jak je tomu po letošním studeném a vypršeném létě, mě není známo. 2007 zde bude strašný ročník. <i>Paint-stripper.</i>

Navrhovaná snížená míra tolerance a její vliv na miniaturní hrstku anglických vinařů stěží dostane tři odstavce na str. 14 místního <i>wipe-arse</i> plátku během okurkové sezóny.

Koho by to mohlo dost ovlivnit, až potenciálně položit na lopatky, je velké množství tzv. gastro-pubů situovaných mimo města. Jejich velkou atrakcí v naší plechem aut přecpané zemi jsou právě jejich FREE parkoviště. Odpadá starost, kde zanechat chariot. Často na parkoviště i jeden vidí, buď přímo od svého stolu a nebo při návštěvě <i>gents</i> a může se tak průběžně ujistit, že (1) auto tam stále je, (2) má stále ještě všechna 4 kola.

Mezi manželskými páry zde dochází k předchozí dohodě, kdo bude po obědě / večeři,  v pubu / restauraci / u přátel řídit domů. Veřejná doprava je v UK  velmi chabá a drahá. Oba mohou, bez rizika kriminalisace, ochutnat sklénku či dvě vína.

Rozhodnutí, kdo pak láhev dorazí, záleží už na úrovni jejich manželského soužití.

10 jednorožec jednorožec | 17. srpna 2007 v 1:33 | Reagovat

Pardon. Pozdě zjišťuji, mildly cursing, že <i>kursiva</i> zde odmítá pracovat.

11 dyžon dyžon | E-mail | 17. srpna 2007 v 12:32 | Reagovat

Jednorožec : dobře vím, že chodíte na ty nejlepší blogy, tak Vás tu pěkně vítám. A kdybyste jednou někdy risknul návštěvu britského vinařství a chtěl o tom napsat pár vět, to by bylo též pěkné. Občas čtu o tom, že v Británii někdo pěstuje révu, ale nevím, co si o tom myslet.

Ad chvála blogu: taky si to tady pochválím. Nesmírně mě těší, že reakce čtenářů jsou takové, jaké jsou, kultivované a relaxované. To je pro mě velké překvapení, děkuju za to čtenářům i nějaké vyšší moci, protože to je až nadpřirozené. Děkuju.

12 jednorožec jednorožec | 17. srpna 2007 v 14:21 | Reagovat

Re: Réva v Británii.

Přesněji asi Réva v Anglii - nahoře ve Skotsku nemá šanci. Mám na zahradě 3 keře, Muller Thurgau. V dobrém létě (kterým toto právě probíhající rozhodně není) si užiji pár drobných bobulek - víc slupky než dužiny. Moje paní se nad nimi ošklíbá. Vosy to přitahuje.

Trpím tyto keře kvůli jejich listí. V létě poskytuje zahradě větší soukromí. Mladé listy používáme v kuchyni, plněné. Máme jejich zásobu také v mrazáku.

Napsal jsem "trpím". Kořeny révy jsou totiž rozpínavější než ten nejimperialističtější národ na světě. Okupují i značně vzdálené záhony, do kterých pronikají plazivě, pod betonovými cestičkami, přes spáleniště, přes krvavé lesy, aby uzmuly živiny mírumilovné zelenině. Takže se právě rozhoduji, jak s révou dál.

Tolik malá poznámka z osobní zkušenosti.

Anglické víno jsem dosud v životě nezakoupil - třeba nastal čas "to bite the bullet" a učinit osobní oběť? :-)

13 dyžon dyžon | E-mail | 17. srpna 2007 v 16:27 | Reagovat

Jednorožec : Nejimperialističtější národ na světě - myslíte Brity?

Dočetl jsem se (v mládí jsem hodně čítával), že réva je vlastně liána, která se popíná po stromech (původně pralesních) ke slunci. Tím se vysvětluje i to, že réva roste, ale nerodí hrozny v krajích s nedostatečným slunečním svitem a průměrnou teplotou (sorry - viz Vaše spíš slupky než dužiny).

Z Vaší citace partyzánské písně usuzuji, že budeme podobný ročník.

Pokud Vás láká osobní oběť, rozhodně Vás podpořím. Ještě jsëm nečetl recenzi na pravé anglické víno (a nikdy mě ani nenapadlo, že bych sám nějaké recenzoval), ale rozhodně bych chtěl být první, kdo takovou recenzi zveřejní. :-)

14 svedek svedek | E-mail | Web | 17. srpna 2007 v 17:01 | Reagovat

Dovolím se vrátit k ochutnávkám pro cyklisty a přidat otázku, resp. malou výzvu...

V úterý se chystáme na kola do okolí Znojma nebo Mikulova a rádi bychom zkusili nějaké vinné stezky. Pár jsem jich našel, ale zajímají mě především vaše zkušenosti. Kterou jste zkusili a doporučíte? Kde se zastavit na ochutnávku dobrého vínka? O vyzkoušené stezky, příp. stesky, se pak rád podělím.

15 jednorožec jednorožec | 17. srpna 2007 v 21:03 | Reagovat

Re: Dyžon: "Nejimperialističtější národ na světě - myslíte Brity?"

Bejvávalo...Ponechám ale dále úmyslně neupřesněno. Každý ať si tam dosadí dle libosti.

Recenze na anglická vína určitě budou na internetu, pro ty, co čtou anglicky. Z okrajového zájmu vím, že o některých vínech bylo psáno dost pochvalně, v porovnání např. s Frantíky. Ovšem bylo by třeba bližšího "studia v terénu", aby jeden oddělil případné PR holedbání se od reality. Stačil jsem si také všimnout, že ceny domorodých vín nejsou nijak nízké.

Neslibuji dopředu nic, ale bude-li příležitost, poreferuji.

16 dyžon dyžon | E-mail | 18. srpna 2007 v 9:44 | Reagovat

Ještě k tématu - vzpomínám si na chválihodný americký společenský institut skupinového řidiče (designated driver) - skupina čtyř a víc mládenců vyrážejících v pátek nebo sobotu večer do hospody autem jmenuje jednoho účastníka designovaným řidičem. Ten nesmí pít alkohol, ale celý večer za něj útratu platí ostatní účastníci.

Svedek : o cyklistice jsem se explicitně vyjádřil v textu i v komentářích, pokud i přesto volíte dobrovolně tak nepohodlný způsob trávení volného času, co Vám můžu poradit... leda Vás poslat někam, kam nepojedu já, abych se jako řidič nemusel bát srážky s ovíněným cyklistou. Když si vzpomenu na vlastní dávné cyklovýlety v okolí UH, bojím se za volantem ještě dnes. Ale mám informace, že na Znojemsku Znovín velkoryse zainvestoval právě atrakce pro cykloturisty včetně stánků s placenou degustací u vinic. Nebyl jsem tam, ale mohlo by to být ono.

17 jednorožec jednorožec | 18. srpna 2007 v 10:24 | Reagovat

V Londýně existuje takováto služba: Jste někde vlastním autem, ale přeženete to s pitím. Jste nad míru. I zavoláte této 24/7 společnosti, ta se tam zakrátko dostaví. Odšoféruje vás domů, předá vám klíče a účet a odjede.

Používají při tom malé skládací motocykly, které se vejdou do kufru auta.

(Na tuto službu podnapilým jsem narazil právě při hledání info o skládacích prdítkách, o jejichž koupi jsem kdysi uvažoval.)

18 svedek svedek | E-mail | Web | 18. srpna 2007 v 12:04 | Reagovat

jednorožec: Podobná služba funguje i u nás, alespoň v Brně vím o třech (osobně vyzkoušeno). 24 hod denně dostupní asi nejsou, večer a v noci to stojí zhruba jako taxík.

19 jednorožec jednorožec | 18. srpna 2007 v 14:52 | Reagovat

svedek: zajímavé! Používají také skládací motocykly?

Tahle londýnská firma to měla dost dotažené do detailu. Zdůrazňovali, jak na složenou motorku mají zvláštní pouzdro (pytel), který nepropustí žádný olej do kufru auta, že jezdec má kombinézu, kterou si před nastoupením za volant auta svlékne, atp.

Mám za to, že takováto legrace asi přijde na víc, než taxík. Ovšem stále lacinější, než zaměstnávat permanentního šoféra.  ;-)

20 svedek svedek | E-mail | Web | 19. srpna 2007 v 11:14 | Reagovat

Já vyzkoušel jen služby s dvěma lidmi v autě. Tzn., že zatímco jeden se ujme řízení vašeho vozu, ten druhý s jejich autem jede za námi a pak opět nabere prvního.

Ale o té motorečce v kufru jsem u nás také slyšel. Ještě však neměl možnost být u toho.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama