Srpen 2007

Vínečko bílé, vínečko rudé

27. srpna 2007 v 7:19 | dyžon |  Komentáře a plky
"Ta mutěnská silnica/ je velice úzká/ a po ní mašíruje/ pěchota francúzská" zpíval v sedmdesátých letech Hradišťan písničku, kterou složil primáš Jura Pavlica, ale podepsal ji jako moravskou lidovou. Jednak je Pavlica frajer (zdůvodňoval to tím, že v písni použil kompoziční postupy a zažité obraty z folklóru, takže to přísně vzato není jeho dílo), jednak to ve folklórním světě bývalo běžné. Nejznámější je asi případ Františka Hřebačky z Mikulčic alias Fanoše Mikuleckého, autora desítek moravských lidových včetně té nejznámější, Vínečko bílé. Ve filmu Opera ve vinici hraje Hřebačku Josef Kemr a padne i otázka, proč si písně nikdy neregistroval u OSA a připravil se tak o miliony Kčs. Filmový Hřebačka odpovídá slovy "a kdo by mi jich zpíval, kdyby věděli, že sú od nějakého maléřa pokojů?" a mě to i podvacáté spolehlivě dojme.
Časy se mění, mutěnická silnica je stále úzká, ale frajerů ubývá a originalita se tolik necení. Opisují už i vědci (od jiných vědců), opisují právníci (od jiných právníků), opičí se nový grafik po starém grafikovi, opičí se i Paroubek po Topolánkovi. Když vídám v regálech supermarketů domácí vína s etiketami, které mi připomínají jiné etikety zahlédnuté ve Francii či v Itálii, spíš mě to pobaví. Jako když jsem jednou v sobotu přišel do našeho vietnamského koloniálu a objevil tam několik vín z mutěnického vinařství Miroslav Jagoš. Doma jsem se přesvědčil, že mi paměť ještě slouží.

Marsannay Blanc 2002 AOC, Chateau de Marsannay

20. srpna 2007 v 7:29 | Sklenička |  Recenze
Nevzpomínám si, kdy jsem koupil v Čechách dobré bílé víno z Cote-d'Or za dobrou cenu. Montagny Premier Cru 2000 Chateau du Cray za 480 Kč od Kupmeto bylo výborné, ale Montagny přece jen nepatří do klasického Burgundska. Do úžasných bílých vín Oliviera Leflaiva z Puligny jsem se v Čechách nepustil, kupovat v Čechách víno s cenou přes tisícovku mi připadá jako loterie, a loterii nehraju. Toto Marsannay stálo 348 Kč v průhonickém velkoobchodu Tvin a rovnou dodám, že to byla dobrá koupě. V Marsannay by stálo 8-10 €, za dopravu bych musel při individuálním dovozu připočítat aspoň stovku, takže bych ho levněji nepořídil.

Snídaně šampiónů z Intersparu

14. srpna 2007 v 7:55 | dyžon |  Recenze
Můj anděl strážný zaspal, když jsem kupoval v Intersparu vína od Maison André Goichot za ďábelsky nízké ceny:
Bourgogne Chardonnay 2004 AOC (129 Kč)
Bourgogne Pinot Noir 2004 AOC (129 Kč)
Chablis 2005 AOC (249 Kč).

Víno a řidičák.

12. srpna 2007 v 6:40 | dyžon |  Komentáře a plky
"… v zemích, kde platí nulová tolerance alkoholu, jsou dopravní nehody (a bohužel i ty smrtelné) mnohem častější než ve státech s nenulovým limitem." - cituji z rozhovoru s Václavem Špičkou z Autoklubu ČR v pátečních Lidovkách (Lidové noviny 10.8.2007, příloha letní relax, str. 2, značka -sli-).


Úvod do prázdninové italštiny

7. srpna 2007 v 5:30 | Sklenička |  Reporty
Při četbě úvodní lekce portugalštiny pana Cuketky jsem zavzpomínal, jak to chodí s kávou v Itálii… a vzpomněl jsem si na první italská slova, která jsem se tam samovolně naučil. Bylo to "Cento grami di questo formaggio" (čento grámi di kvesto formádžo - deset deka tohoto sýra) a "due cento grami di questo prosciutto" (dvacet deka tamté šunky). Nakupování v italských supermarketech patří k mým nejradostnějším životním zážitkům - když jsem na letošní dovolené vešel poprvé do COOPu v toskánském San Vincenzu, šťastně jsem se tlemil jako tichej blázen.

Zweigeltrebe rosé 2006 PS, Vinařství rodiny Špalkovy

5. srpna 2007 v 9:42 | Sklenička |  Recenze
Sláva Zweiglu od Špalků! Vyzkoušel jsem si nedávno na slepé degustaci U Závoje, jaké to je určovat vína naslepo a byl to masakr… mého sebevědomí. Ještě že tam bylo i to titulní rosé, to jediné jsem ze sedmi předložených dokázal určit přesně. Díky Špalkům za takové rosé!