Poysdorf 2007

15. července 2007 v 17:06 |  Reporty
Občas se setkávám s nevrlou reakcí, když popisuju zkušenosti s nákupem vína od moravských vinařů. Nejvíc naše patrioty naštve srovnání zkušeností z nákupů vína na Moravě a ve Francii nebo v Itálii. Tam to totiž všechno funguje jaksi samozřejmě a hladce. V únoru mě vítr zavál asi deset kilometrů na jih od Mikulova do Poysdorfu a já zůstal ohromen: ono to tam už všechno funguje!

Na tropický červencový večer jsem vytáhl Veltlín z Poysdorfu (Weinviertel DAC 2006, Weingut Hauser), výborné víno, koupené v březnu v Poysdorfu za cca 5,50 Euro. Ale ouha! Schovával jsem si pár kousků jako úžasné reprezentanty odrůdy pro mlsné návštěvy, a teď zjišťuju, že se zbylými lahvemi se budu muset rychle rozžehnat. Vůně je stále mohutná, v chuti se zase na špičce jazyka pepří, chuť je příjemně minerální, ale plná a zakulacená, což jsou jinak žádané charakteristiky, ale ne u mladého veltlínu, naopak mu odchází živost a mladost. Nedávno jsem někde tvrdil, že veltlín se má vypít do vánoc v roce následujícím po roce sklizně, a vrtěl jsem hlavou nad faux pas recenzenta, který obsáhle hodnotil na jednom fanouškovsko-vinařském serveru supermarketový moravský veltlín ročníku 2003. (Ten už dávno neměl být na světě, Honzo - ale teď aspoň lépe rozumím tomu, proč jsi na některá moje vína reagoval standardní hláškou "ještě to chtělo tři roky ležet".) Teď budu muset pobít poslední kousky vlastního pyšného veltlínu, běda mi! Ale nerozhodnost by se mohla vymstít a vedro ještě chvíli potrvá…
Tento Veltlín dokonce zabodoval na velikonoční výstavě v podpálavském Pavlově a mám s ním spojené i vrcholně příjemné vzpomínky na dvě návštěvy rakouského Poysdorfu, takže jestli jste tam ještě nebyli, čtěte dál. Občas se setkávám s nevrlou reakcí, když popisuju zkušenosti s nákupem vína od moravských vinařů. Nejvíc naše patrioty naštve srovnání zkušeností z nákupů vína na Moravě a ve Francii a nebo v Itálii. Tam to totiž všechno funguje jaksi samozřejmě a hladce. Zvažoval jsem dokonce i vlastní misi spojenou s praktickým testem toho, jak by domácí spotřebitelé reagovali na prodej vína podle standardů zažitých ve Francii či Itálii. Ale pak mě v únoru vítr zavál asi deset kilometrů na jih od Mikulova do Poysdorfu a já zůstal ohromen: ono to tam už všechno funguje!
Přijedete-li od mikulovské celnice, uvidíte hned za cedulí Poysdorf odbočku doprava k vinařství (Weingut Neustifter). Zajel jsem tam, byla sobota poledne, přesto mě mladá dcera majitele pozvala dovnitř. V degustační hale jsem vytáhl platební kartu (mluvila anglicky) a zeptal se, jestli berou platby kartou. Řekla, že bohužel ne (já si nevyměnil Eura, sakra!), ale ať si ochutnám, co chci, že to nevadí, můžu koupit příště. Po dvou vzorcích s výkladem jsem se omluvil, že už pojedu, když tam nemůžu zrovna nic koupit, ale zadržela mě ještě na několik dalších vzorků. Evidentně byla slečna nezkažená zaměstnáním, a před koukáním do zdi a ďoubáním v nose dávala přednost něčemu, co se podobalo práci… a vína měli velmi slušná. Ve vinotéce na náměstí měla službu její sestra a tam už karty akceptovali, takže jsem koupil dva kartony vína, poté co jsem okoštoval asi šest vzorků a prošel vinotéku. Mimochodem, nejdražší koutek s víny tam měl Mikrosvín Mikulov, běžné austryjácké veltlíny a ryzlinky stály mezi pěti a šesti éčky.
Z příští služební cesty do Brna si zajedu do Poysdorfu, jestli jste tam ještě nebyli, tak je to asi deset kiláků pod Mikulovem a stojí to za to. A máte-li vlastní doporučení nebo varování k nákupu vína, podělte se.
TOPlist
 


Komentáře

1 pan c. pan c. | Web | 1. srpna 2007 v 17:26 | Reagovat

s tím mikrosvínem to je docela sranda. weinmarkt vypadá fajně! ;)

2 dyžon dyžon | 1. srpna 2007 v 21:11 | Reagovat

Ostych mi zabránil vyfotit i obsluhující slečny, ale vypadaly také fajně! Snad příště...

3 Hanka Hanka | E-mail | 10. srpna 2007 v 8:06 | Reagovat

Skvělý článek, blahopřeji. Mám přesně stejné zkušenosti a množství krásných zážitků z Rakouska. Funguje to tam a úžasně. Dovážíme rakouská vína  a tady prodáváme cca za stejné ceny jako je koupíš ve vinařství, takže tam ani nemusíš jezdit -:)))

4 tony tony | E-mail | 15. srpna 2007 v 14:41 | Reagovat

Také jsem navštívil před 14 dny Poysdorf a mám podobné pocity. U Neustifterů nám dávala koštnout asi babička (také v sobotu okolo poledne). Vlašák a veltlín jakostky, oba svěží a minerální. A Hauserovi měli zrovna den otevřeného sklepa s lavicemi pro cca 100 hostů na dvoře, něco k zakousnutí a samo vína. My jsme ochutnali za myslím za 7 E devět bílých, vysoké úrovně, pro mě nejlepší Weltliner friends. Vzhledem k tomu, že nás čekala zpáteční cesta na kole do Valtic na červené se nedostalo. Mimo výborná vína bylo milé i přijetí a konverzace s p. Hauserem. A Weinmarkt, kde můžete ochutnat a nakoupit za příjemné ceny vína celého Weinviertlu je skvělý. DODPORUČUJI ! I moraským patriotům.

5 dan dan | 22. srpna 2007 v 22:33 | Reagovat

Na Wienmarkt jsme náhodou narazili asi před třemi lety někdy koncem října cestou za potápěním na Istrii, a tak jsme jen nakoukli a už si vezli do Chorvatska karton vín, mezi nimi i supermladičký veltlín označený "junger", dle informací mohou rakušáci prodávat nová vína dříve, než je u nás svatomartinské. Byl to super zážitek, mladičká vína šíleně voňavá a čerstvá. Od té doby se občas v Poysdorfu zastavím, ikdyž ani nemám v plánu nic koupit, nakonec stejně neodolám, sortiment rozsáhlý a stále je co objevovat. A ten junger tenkrát byl asi za tři euroše. Hold - pro většinu moravských vinařů je to dobrý vzor.

6 J.Č. J.Č. | 23. srpna 2007 v 22:18 | Reagovat

S tou archivací veltlínu bych zase nevynášel jednorázové soudy, spousta je jich na archivaci připravena. To, že se většina (a správně) dělá jako svěží vína na rychlou spotřebu je věc jiná. Uznávám, že ten článek byl, vzhledem ke kvalitě vína, zbytečně dlouhý ;-)

Jinak Neustiftera mají celkem běžně i v ČR, celkem pravidelně jejich vína beru ve firemní prodejně, překvapivě, Znovínu :) Však to mají ze Šatova kousek... Obzvláště modrý portugal mi je fajn. A celkem zajímavé je i jejich "božolé", mladé víno zpracované karbonickou macerací :) Jen ty viněty jsou takové otravné, vždycky si umažu ruce od špatně natištěného písma na té poloplastové vinětě, nějak nedrží :)

7 judita judita | 26. května 2009 v 7:17 | Reagovat

do Poysdorfu jedu tuto neděli...na ochutnávku vína. Tak se potom ozvu, jaký dojem to tam udělalo na mě.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama